Porada

Lokaty progresywne — na czym polegają?



Lokaty progresywne — na czym polegają?

Lokata progresywna to szczególny rodzaj lokaty terminowej. To, co różni ją od lokat o tradycyj-nej konstrukcji, to możliwość wygenerowania zysków nawet pomimo wcześniejszego zakończe-nia umowy. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce lokata progresywna i komu przyniesie najwięcej korzyści. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która okaże się strzałem w 10!


Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe aż 9 razy. Głównym motorem takich działań była rosnąca inflacja powodująca wzrost cen produktów i usług oraz spadek wartości pieniądza. Na skutek podwyżek wzrosły nie tylko raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także oprocentowaniem depozytów. Jeśli od jakiegoś czasu planowałeś umieścić swoje środki na lokacie terminowej, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić!

Lokaty terminowe, czyli...?

Czym są lokaty terminoweLokaty terminowe to składane w instytucji finansowej czasowe depozyty. W zależności od długości trwania mogą przybierać formę krótko- (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Jeśli zdeponujesz pieniądze na lokacie, bank przeznaczy je na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość nieograniczonego dysponowania Twoim kapitałem wypłaci odsetki, które stanowią bezpośredni zysk z lokalu.

Bezpieczeństwo lokat terminowych

Oddając swoje środki do dyspozycji banku, osiągniesz pewne, bezpieczne zyski. Dzięki oprocentowaniu każda umieszczona na lokacie złotówka wygeneruje zysk — nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz. To jednak nie wszystko. Wszystkie umieszczone na lokatach środki są chronione gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i całkowicie bezpieczne do równowartości w złotych 100 000 euro.

Dostępność środków umieszczonych na lokacie terminowej

W przypadku lokat o tradycyjnej konstrukcji przez cały okres trwania umowy umieszczone na lokacie środki pozostają zamrożone, czyli niedostępne dla Ciebie. Choć możesz zakończyć umowę w dowolnym momencie i wypłacić swoje oszczędności, taka decyzja będzie skutkować utratą wszystkich wypracowanych zysków. Jeśli zależy Ci na tym, aby oszczędzać bezpiecznie, minimalizując ryzyko straty wypracowanych odsetek, sięgnij po lokatę progresywną. Czym jest w praktyce?

Czym jest lokata progresywna?

Lokata progresywna to lokata terminowa, której oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Im dłużej oszczędzasz na lokacie progresywnej, tym więcej zysku generują Twoje pieniądze. Przykładowe oprocentowanie lokaty progresywnej może wyglądać w następujący sposób:

  • miesiąc – 0,5 proc.,
  • miesiąc – 0,7 proc.,
  • miesiąc – 1 proc.,
  • miesiąc – 1,2 proc.,
  • miesiąc – 1,4 proc.,
  • miesiąc – 1,5 proc.,
  • miesiąc – 1,75 proc.,
  • miesiąc – 1,8 proc.,
  • miesiąc – 1,9 proc.,
  • miesiąc – 2 proc.,
  • miesiąc – 2,1 proc.,
  • miesiąc – 2,2 proc.


W przeciwieństwie do tradycyjnej lokaty terminowej wcześniejsze zakończenie umowy lokaty progresywnej nie skutkuje utratą wszystkich wypracowanych zysków. W takich okolicznościach większość banków wypłaca odsetki za wszystkie pełne miesiące prowadzenia lokaty. Zanim zawrzesz umowę, upewnij się jednak, że taką właśnie zasadę przyjęła wybrana przez Ciebie instytucja finansowa.

Dla kogo lokata progresywna?

Lokata progresywna okaże się świetnym wyborem dla osób, które chcą połączyć bezpieczeństwo i komfort oszczędzania na lokacie z możliwością wypłaty środków w dowolnym momencie.

Jak wybrać najlepszą lokatę progresywną?

Przed wyborem lokaty progresywnej warto porównać dostępne na rynku oferty, zwracając szczególną uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość oprocentowania — zarówno w poszczególnych miesiącach (okresach), jak i na koncie okresu lokacyjnego;
  • długość trwania okresu lokacyjnego;
  • warunki wcześniejszego zakończenia umowy;
  • maksymalną i minimalną kwotę depozytu;
  • możliwość zawarcia umowy w preferowany przez siebie sposób – np. online lub przez telefon;
  • konieczność posiadania rachunku bankowego w instytucji, w której chcesz założyć depozyt.


Źródło:


https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/co-to-jest-lokata-progresywna-i-w-jaki-sposob-ja-wyliczyc/p4s84cn


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.

Work-life balance to coś, co dobrze brzmi w teorii, w praktyce jednak mnóstwo osób ma z tym zjawiskiem problem.

W 2025 roku klawiatura to nie tylko narzędzie do pisania - to inwestycja na lata. Metalowe klawiatury oferują fundamentalne przewagi nad plastikowymi konstrukcjami, które sprawiają, że są wyborem numer jeden dla wymagających użytkowników.

Monako, drugie najmniejsze państwo świata, oferuje niesamowite bogactwo atrakcji na zaledwie 2 km². Dwa dni to idealny czas, aby poznać najważniejsze miejsca tego luksusowego księstwa nad Morzem Śródziemnym.