Porada

Które chwasty są największym zagrożeniem dla polskich upraw i jak z nimi walczyć?

Blog CityOn.pl

Podziel się ze znajomymi:Jednym z nieodłącznych elementów produkcji rolnej jest zwalczanie pojawiających się na polach chwastów. Które z nich są największym zagrożeniem dla upraw?


 

Konkurencja dla upraw

Rosnące na polach chwasty zabierają uprawianym roślinom wodę i składniki odżywcze, ograniczają przestrzeń i dostęp do światła, mogą stać się siedliskiem organizmów chorobotwórczych lub pożywieniem szkodników. Stanowią też duże utrudnienie podczas zbiorów. Jakie gatunki zagrażają poszczególnym rodzajom upraw?

Uprawy zbóż

 • Miotła zbożowa,
 • Wyczyniec polny,
 • Gwiazdnica pospolita,
 • Chaber bławatek,
 • Jasnota purpurowa,
 • Kąkol polny,
 • Mak polny,
 • Samosiewy rzepaku i innych gatunków zbóż.

Uprawy kukurydzy

 • Komosa biała,
 • Chwasty prosowate, np. chwastnica jednostronna, włośnica zielona, palusznik krwawy,
 • Perz właściwy,
 • Rdesty,
 • Samosiewy rzepaku i zbóż.

Uprawy rzepaku

 • Ostrożeń polny,
 • Przytulia czepna,
 • Fiołek polny,
 • Chwasty kapustowate, np. stulicha psia,
 • Samosiewy innych gatunków rzepaku.

Występowanie chwastów na polach uprawnych może spowodować znaczne obniżenie ilości i jakości plonów. Z tego powodu konieczne jest podjęcie odpowiednich działań zwalczających niechciane rośliny.

Ochrona upraw

Podstawową metodą walki z inwazyjnymi gatunkami na polach jest stosowanie specjalnych środków chemicznych – przede wszystkim herbicydów selektywnych, które oddziałują na konkretne chwasty, pozostając bez wpływu na uprawiane rośliny. Przed wyborem konkretnego środka konieczna jest prawidłowa identyfikacja roślin, które chce się wyeliminować. Mogą w tym pomóc atlasy chwastów  oraz nowoczesne aplikacje mobilne dla rolników. Odpowiedni preparat należy ponadto zastosować we właściwej fazie wzrostu rośliny, a zabiegi powinny zostać przeprowadzone z określoną częstotliwością i we właściwych warunkach atmosferycznych. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania herbicydu oraz koniecznych przy tym środków ostrożności znajdują się na dołączonej do produktu ulotce.

Prawdziwym kompendium wiedzy na temat produkcji rolnej, w tym również na temat zagrażających uprawom chwastów i sposobów ich zwalczania, jest blog firmy Syngenta, który znajdziesz pod adresem: https://www.syngenta.pl/blog. Kliknij już teraz po więcej informacji!


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów