Turystyka

Jakie są główne różnice pomiędzy hotele i hostelem?



Jakie są główne różnice pomiędzy hotele i hostelem?

Wybierając się w podróż, nawet krótką, należy zaplanować noclegi. W zależności od destynacji, a przede wszystkim od budżetu masz do wyboru całą gamę miejsc. Bardzo popularne jest wynajmowanie apartamentów u lokalnych mieszkańców, ale nie wszyscy lubią tego typu standard. Wśród klasycznych opcji noclegowych są hotele i hostele. Zobacz, jakie są między nimi różnice.


Różnice między hotelem a hostelem

Hostel z reguły kojarzy się z tańszym niż hotel noclegiem. I jest w tym sporo prawdy – wynika to głównie z tego, że w hotelu wynajmuje się cały pokój, a w hostelu najczęściej łóżko. Najtańszą opcją są hostele z wieloosobowymi pokojami, a czasem nawet z piętrowymi łóżkami. Wynajmując pokój w hotelu, masz do dyspozycji własną łazienkę, ale nie ma możliwości samodzielnego gotowania czy korzystania z kuchni. Jedyną opcją jest żywienie się w restauracji – w cenie noclegu hotelowego często znajduje się śniadanie.

Przebywając w hostelu, współdzieli się łazienkę, jedną na dwa lub więcej pokoi. Podobnie jest z kuchnią – z reguły jest ona wyposażona w lodówkę i różne sprzęty i udostępniona jako otwarta przestrzeń wszystkim mieszkańcom. Podobnie jest z innymi pomieszczeniami – do wspólnego użytku są także salon, pralnia, suszarnia.

Hotel a hostel – gdzie będzie wygodniej?

Hostele i hotele różni także regulacja prawna. Hostele muszą spełniać jedynie podstawowe wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe, dlatego ich standard potrafi być tak bardzo zróżnicowany. Hotele muszą spełniać wyższe wymogi, a jakość miejsca i obsługi jest określana za pomocą gwiazdek. Stąd wiadomo, że w hotelach 5-gwiazdkowych można spodziewać się najwyższych standardów, a 1 gwiazdka oznacza, że raczej nie jest to miejsce luksusowe. Ten system jasno określa, na jaki komfort możesz się nastawiać. W przypadku hosteli nigdy nie ma tej pewności – zdjęcia obiektu nie zawsze oddają jego rzeczywisty stan.

Obiekty hotelowe zapewniają większy komfort ze względu na łazienkę w pokoju, często zestaw do parzenia herbaty, a nawet express. Pokoje są z reguły klimatyzowane, co jest szczególnie ważne, gdy jedziesz do większego miasta, a otwarcie okna będzie wiązało się z hałasem. Możliwość wykupienia śniadania to także udogodnienie – po nocy schodzisz po prostu do restauracji, zamiast szukać posiłków gdzieś w mieście. Obiekty hotelowe mają także obsługę 24h, służą więc pomocą w każdej sytuacji. Na Dolnym Śląsku ofertę noclegów w komfortowych pokojach wraz ze śniadaniem oferuje między innymi 3-gwiazdkowy Hotel Sleep, zlokalizowany we Wrocławiu.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.

Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.

Work-life balance to coś, co dobrze brzmi w teorii, w praktyce jednak mnóstwo osób ma z tym zjawiskiem problem.