Porada

Jakie meble do ogrodu są najlepsze?O komforcie wypoczynku w ogrodzie decydują w głównej mierze odpowiednio dobrane meble. Powinny się one odznaczać wysokimi walorami użytkowymi i estetycznymi. Należy jednak zwrócić uwagę na to,


 że cena nie może być najważniejszą przesłanką przeświadczającą o ich wyborze, choć oczywiście aspektu finansowego nie da się pominąć.

Jakość najważniejsza

Decydując się na zakup mebli ogrodowych, bezwzględnie należy brać poprawkę na to, że przez cały sezon będą narażone na bezpośrednie oddziaływanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Nie można zatem pozwolić sobie na zakup kompletu nie najlepszego pod względem jakościowym – w wielu sklepach, np. w supermarketach nie brakuje co prawda tanich zestawów, ale w rzeczywistości oszczędność jest tylko pozorna, gdyż takie meble wytrzymają dwa, maksymalnie trzy sezony. O wiele bardziej opłaca się zatem zainwestować nieco większą sumę, ale mieć przynajmniej pewność, że jest to długoterminowa inwestycja. Meble do ogrodu pochodzące od znanego producenta i zakupione w porządnym sklepie z wyposażeniem ogrodów z pewnością będą służyć przez wiele długich lat. Ich żywotność można przedłużyć za sprawą zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych – jakich konkretnie, to zależy od materiału z jakiego meble są wykonane. Innego traktowania wymaga dla przykładu drewno, a innego rattan czy wiklina. Warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty pielęgnacyjne i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Wysoka funkcjonalność

Przy wyborze mebli ogrodowych pierwszą rzeczą, która przykuwa ich uwagę jest ich wygląd. Naturalnie bardzo istotne jest to, by prezentowały się ładnie, pasowały do otoczenia i podobały się użytkownikom, kwestie estetyczne to zdecydowanie za mało. Funkcjonalność mebli jest w ogromnym stopniu uzależniona od właściwości jakimi odznaczają się poszczególne materiały używane do produkcji mebli. I tak modele drewniane wymagają ochrony przed wilgocią, gdyż pod jej wpływem szybko ulegają zniszczeniu. Meble wiklinowe oraz rattanowe nie najlepiej znoszą promieniowanie UV czy opady, najlepiej ustawiać je gdzieś pod zadaszeniem, by w razie załamania pogody szybko wnieść je do zamkniętego pomieszczenia. Meble żeliwne trzeba od czasu do czasu zabezpieczać przed korozją, zaś modele o konstrukcji zrobionej z aluminium są co prawda lekkie, ale za to dość podatne na uszkodzenia mechaniczne – podobnie zresztą jak meble plastikowe. Bardzo funkcjonalne są natomiast meble ze specjalnych tworzyw sztucznych jak np. z technorattanu – nie jest przesadą stwierdzenie, że są one praktycznie niezniszczalne, ale mają wadę w postaci wysokiej ceny, która dla niektórych jest wręcz zaporowa. Jak więc widać, wszystko ma swoje plusy i minusy. W omawianym kontekście pojawia się jeszcze jedna dosyć istotna sprawa. Aby meble ogrodowe odznaczały się wysokim stopniem funkcjonalności, muszą być dopasowane do potrzeb użytkownika. Należy zatem zastanowić się nad tym, do czego konkretnie są potrzebne i kto z nich będzie korzystał. Odpowiedzi na te pytania z całą pewnością ułatwią podjęcie trafnej decyzji zakupowej.