Porada

Jaki rower wybrać dla siebie – rodzaje rowerów



Jaki rower wybrać dla siebie – rodzaje rowerów

Przed wyborem nowego roweru warto zastanowić się na kilkoma ważnymi aspektami, które ułatwią nam decyzję. Przede wszystkim do jakiej jazdy będziemy wykorzystywać nasz rower, na jak długie dystanse, oraz na jakim terenie będziemy się poruszać. Oto kilka podstawowych typów rowerów.


Rower szosowy (tzw. kolarzówka/ szosówka)

Ten typ roweru przystosowany jest głównie do twardych nawierzchni (np. asfaltowych).  To bardzo szybki model, które charakteryzuje się głównie sztywną ramą i widelcem (bez amortyzatorów). Konstrukcja roweru jest zazwyczaj długa, z siodełkiem zamieszczonym wyżej od kierownicy. Umieszczenie siodełka wymaga na kolarzu pozycji poziomej, czyli sprinterskiej, która przyczynia się do zwiększenia szybkości jazdy. Szerokość opon waha się od 0,5 cala do 1,3.

Rower przełajowy (tzw. przełajówka)

Jest to bardzo stary model roweru, który powstał przed popularnymi dziś góralami. Jest to typ przystosowany do cięższych terenów. W porównaniu z rowerem szosowym, przełajówki maja szersze opony, mocniejsze hamulce i stabilniejsze ramy. Rodzaj ten jest także stosunkowo lekki i odpowiedni do powierzchni asfaltowych oraz na bezdroża.

Rower trekkingowy

Jest to idealny model dla osób, które są miłośnikami długich przejażdżek. Rower świetnie radzi sobie na drogach asfaltowych oraz na drogach leśnych czy ścieżkach.  Konstrukcja roweru pozwala na bardziej wyprostowaną pozycję kolarza, która jest wygodna na długie trasy. Ten rodzaj roweru ma zazwyczaj bagażnik, który jest niezbędny do zamontowania sakw lub toreb.  Może też być substytutem roweru miejskiego

MTB

Ten rodzaj rowerów jest przystosowany do szlaków rowerowych. Bardzo często model ten występuje z podwójna amortyzacja, która zamontowana jest z przodu i z tyłu roweru. W zależności od modelu dostępne są dwa rodzaje hamulców- tarczowe oraz tradycyjne V-brake. Ilość biegów osiąga zazwyczaj 27 przełożeń.

Rower miejski

Konstrukcja rowerów miejskich przypomina bardzo często rowery trekkingowe. Rower, poprzez swoje bardzo wygodne rozłożenie geometrii ramy, nadaje się dla osób w każdym wieku. Zazwyczaj koła w tym rodzaju rowerów osiągają 28 cali. Z przodu roweru, na widelcu, zamontowana jest odpowiednia amortyzacja. Tradycyjny rower miejski, nie posiada przerzutek, natomiast w nowoczesnych modelach są one coraz częściej spotykane. Rowery te nie są lekkie. Ich waga waha się między 16-25 kg.

Rodzajów rowerów jest znacznie więcej, w zależności od ich przeznaczenia. Kolarstwo w Polsce zyskuje na coraz większej popularności a miasta chętnie się temu poddają i wspierają rozwój tej dyscypliny. Zobaczyć można to w każdym mieście. Znaleźć bowiem można specjalne trasy krajobrazowe do zwiedzania rowerem lub kilka ścieżek rowerowych do szybkiego poruszania się po mieście. Sławne skateparki są również przystosowane do jazdy wyczynowej na BMX-ach - a to nie wszystko. Miejmy nadzieję, że kolarstwo pozyska jeszcze więcej zwolenników i nadal będzie się tak prężnie rozwijać.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.

Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.

Work-life balance to coś, co dobrze brzmi w teorii, w praktyce jednak mnóstwo osób ma z tym zjawiskiem problem.