Porada

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się blizn trądzikowych?Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się blizn trądzikowych?

Trądzik to problem dotykający wiele osób, niezależnie od wieku. W niektórych przypadkach uporanie się z niedoskonałościami w postaci wyprysków i zaskórników wcale nie oznacza końca walki z tą uciążliwą chorobą skórną. Trądzik często pozostawia po sobie nieestetyczną pamiątkę, jaką są przebarwienia i blizny. Jak zapobiegać powstawaniu śladów potrądzikowych oraz jak je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!


W jakiej postaci występują zmiany trądzikowe?

Zmiany trądzikowe występują w różnej postaci. Mogą być to przebarwienia lub blizny o wklęsłym bądź wypukłym kształcie. Przebarwienia skórne są zazwyczaj mniej widoczne i łatwiejsze do usunięcia, natomiast blizny powstają na skutek uszkodzenia wewnętrznego budulca skóry – kolagenu i elastyny, czego efektem jest wytworzenie się tkanki bliznowatej. Regeneracja skóry w tym przypadku jest bardziej skomplikowana – wymaga zastosowania specjalnych peelingów, przeprowadzenia zabiegów laserowych lub mikrodermabrazji, czyli precyzyjnego peelingu przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Jak zapobiegać powstawaniu śladów po trądziku?

Znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć – zasada ta ma zastosowanie także w przypadku zmian trądzikowych. Jak zatem zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn? Ważne jest wdrożenie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej – zarówno porannej, jak i wieczornej. Powinna ona obejmować skuteczne oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie oraz systematyczne zastosowanie kosmetyków bogatych w składniki aktywne. Dodatkowo kluczowe jest również właściwe nawodnienie organizmu oraz wprowadzenie zdrowej diety i regularnych aktywności fizycznych.

Wiele osób decyduje się na wyciskanie trądzikowych zmian skórnych w postaci wyprysków, czy zaskórników. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do powstania lub pogłębienia się stanu zapalnego, co w efekcie zwiększa ryzyko wystąpienia trudnych do usunięcia blizn. Znacznie lepiej jest zastosować punktowe kosmetyki, które zmniejszają zaczerwienienia i przyśpieszają gojenie się wyprysków.

Jak pozbyć się zmian potrądzikowych?

Zmiany potrądzikowe to problem skórny, który dotyka wiele osób. Jak pozbyć się blizn po trądziku? Jest wiele sposobów – podlegają one na zastosowaniu domowych preparatów lub aplikacji specjalistycznych kosmetyków. Dostępne są także bardziej inwazyjne metody, jak zabiegi laserowe, czy nawet chirurgiczne. W większości przypadków nie jest jednak konieczne sięganie po tak zaawansowane rozwiązania. Optymalnym sposobem jest sięgnięcie po profesjonalne produkty.

Trądzik to choroba skórna, z którą boryka się wiele osób. Wpływa on nie tylko na estetyczny wygląd skóry, ale może być także bolesny. Ponadto często pozostawia po sobie widoczne ślady w postaci przebarwień i wklęsłych lub wypukłych blizn. Istnieje wiele sposobów na ich usunięcie, jednak najczęściej jest to długi i wymagający proces. Właśnie z tego powodu lepiej wcześniej zapobiegać powstawaniu zmian potrądzikowych, m.in. poprzez stosowanie wspomnianej wcześniej rutyny pielęgnacyjnej z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków.