Porada

Jak zarządzać domowym budżetemZarządzanie domowym budżetem to nie lada sztuka, szczególnie wtedy jeśli wpływ ledwie pozwalają pokrywać stałe wydatki. Metod na zarządzanie domowym budżetem jest całkiem sporo. Pomimo tego, wiele osób z nich nie korzysta. Zachęcamy by poszukać sposobu, który będzie dla nas najbardziej przystępny. Przedstawiamy kilka naszych wskazówek, które mogą poprawić sposób  funkcjonowania domowego budżetu, tak aby zostawało więcej pieniędzy na poduszkę finansową.

Podzielenie wpływów na stałe zobowiązania

W każdym gospodarstwie domowym są tak zwane stałe wydatki. Rata kredytu hipotecznego, czynsz, opłaty za media, wydatki na jedzenie, paliwo. Są one mniej więcej do przewidzenia w kolejnych miesiącach, dlatego stanowią podstawę wydawanych przez nas pieniędzy. Ich opłacenie w terminie jest konieczne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania rodziny. To właśnie na ten cel powinny w pierwszej kolejności być wydane pieniądze. Należy je odkładać na osobą kupkę lub oddzielne konto oszczędnościowe. Taki sposób rozdzielania pieniędzy daje nam poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że można być spokojnym o swoja przyszłość.

Wydatki na jedzenie

Wydatki na jedzenie charakteryzują się największą dynamiką. Dlaczego? Ponieważ wiele zależy od naszych przyzwyczajeń. Kupując produkty spożywcze z dnia na dzień, bardzo często dokonujemy wyborów pod wpływem emocji i chwili, decydując się na rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne lub kupując te rzeczy w sklepach, które są uznawane za drogie. Jak można tego uniknąć? Przede wszystkim chodząc na zakupy z listą produktów oraz będąc najedzonym. Unikniemy wówczas kupowania kosztownych i niezdrowych przegryzek, które tylko chwilowo zaspokajają głód, a mocno obciążają budżet.

Wydatki na paliwo

Przy rosnących kosztach paliwa trzeba się mocno zastanowić nad tym, czy wszędzie musimy jeździć samochodem. Szybkie zakupy po brakującą mąkę lub cukier? Wsiadamy do samochodu i jedziemy, mimo, że najbliższy sklep znajduje się tylko 500 metrów od naszego domu. Pokonując ten dystans pieszo wyświadczamy przysługę dla naszego organizmu, a jednocześnie oszczędzamy paliwo. Jednorazowo nie są to duże kwoty, ale w skali miesiąca mogą urosnąć nawet do 100 złotych! To już robi wrażenie!

Wydatki na media

Nie tylko paliwo i produkty spożywcze, ale również energia elektryczna i gaz mają szybki trend wzrostu cen. To odbija się niestety na naszych portfelach. Z rachunku na rachunek płacimy coraz to więcej. Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim w sposób odpowiedzialny zarządzać zużyciem energii. Niepotrzebnie włączone źródła światła, ogrzewanie na zbyt wysoką temperaturę. Redukując temperaturę grzania o jeden stopień, możemy w skali miesiąca zaoszczędzić nawet do 100 złotych! Warto przeprowadzić test. Czasami lepiej i zdrowiej założyć dodatkową warstwę odzieży w domu, niż niepotrzebnie go grzać.

Niespodziewane wydatki

Nie można również zapomnieć o niespodziewanych wydatkach, który każdy z nas może mieć. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, pamiętaj że jest chwilówka bez BIK, z której można skorzystać przez Internet. Dzięki temu nie musisz się nikogo prosić o pożyczki prywatne i wyjaśniać dlaczego te pieniądze są ci potrzebne. W każdej rodzinie mogą się zdarzyć niespodziewane wydatki, które wymagają pilnego uregulowania. To na przykład zapłata za naprawę samochodu, wymiana pieca centralnego ogrzewania lub poważna choroba, wymagająca zakupu kosztownych leków. W takich przypadkach możliwość szybkiego uzyskania gotówki jest na wagę złota.