Porada

Jak przygotować rower na nowy sezon?Sezon wiosenny to idealna okazja do zaplanowania rowerowej wycieczki, podczas której zaczerpniemy odpowiedniej ilości świeżego powietrza i zagwarantujemy sobie sporą dawkę aktywności fizycznej. Jazda na rowerze to także świetny sposób na relaks oraz zadbanie o odpowiednią formę przed wakacjami. Przed długodystansową wycieczką należy w odpowiedni sposób zadbać o sprzęt i przygotować go do jazdy po dłuższej przerwie.


Kontrola stanu opon oraz nasmarowanie poszczególnych elementów 

Każdy rower miejski po kilku miesiącach nieużytkowania wymaga dokonania przeglądu w zakresie poszczególnych funkcji. Początkowo należy oczyścić przerzutki, łańcuch, piasty oraz pozostałe elementy roweru z brudu, błota oraz nagromadzonego kurzu. Newralgiczne miejsca takie jak suport czy stery po wyszczotkowaniu wymagają ponownego nasmarowania kilkoma kroplami odpowiednio przygotowanego preparatu. Szczególną uwagą należy opatrzyć przede wszystkim łańcuch roweru, dbając o to by jego powierzchnia była sucha z zewnątrz, jednak odpowiednio naolejowania od wewnętrznej strony. 

W takcie dokonywania przeglądu nie możemy zapomnieć o odpowiednim skontrolowaniu stanu naszych opon. W przypadku, gdy guma ulegnie odkształceniu (zwykle pod wpływem długiego stania bez powietrza w oponach), konieczna będzie wymiana elementów na nowe, które pozwolą nam sprawnie pokonywać coraz bardziej zaawansowane trasy. Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach można w łatwy sposób sprawdzić, kierując się przy tym danymi producenta, dotyczącymi danych opon. Mniejsza wartość ciśnienia pomoże nam zwiększyć przyczepność sprzętu do podłoża, nie powinna jednak spadać poniżej pewnej wartości, określonej w książeczce serwisowej. Rower cruiser powinien odznaczać się wartością ciśnienia na poziomie 2,5 do około 5 bar. 


article-thumb-10

Kontrola hamulców w rowerze oraz zadbanie o stan linek i pancerzy 

Kontrola stanu zużycia hamulców w naszym rowerze pomoże w efektywny sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych kolizji czy wypadków. Jeszcze w trakcie mycia naszego pojazdu należy pozbyć się wszelkich zabrudzeń z obręczy oraz tracz hamulcowych i przetestować je przed pierwszym użyciem po długiej przerwie. Zarówno linki, jak i pancerze w przypadku roweru nie powinny zawierać oznak rdzy, mogącej wpływać na naszą wygodę i poziom bezpieczeństwa w takcie jazdy. Krótkotrwałym rozwiązaniem w przypadku rdzewiejących linek będzie opryskanie ich niewielką ilością smaru, w dłużej perspektywie niezbędna może okazać się wymiana tych elementów na nowe.

article-thumb-11

Sprawdzenie stanu oświetlenia w naszym rowerze 

Przygotowując rower na nowy sezon, powinniśmy zwrócić uwagę również na stan naszego oświetlenia, które po dłuższej przerwie może potrzebować wymiany baterii. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku gdy planujemy jazdę rowerem po zmroku, będzie wybór wydajnego i solidnego oświetlenia typu LED odznaczającego się nowoczesnym designem oraz niezawodnością. Rower holenderski z niską ramą wyposażony w wysokiej jakości oświetlenie w znacznym stopniu wpłynie na nasze bezpieczeństwo na drodze, zwiększając naszą widoczność na ulicach miast. Po dokonaniu odpowiednich oględzin oraz pomniejszych napraw możesz śmiały wyruszyć w drogę, ciesząc się wysokim komfortem oraz wygodą użytkowania roweru w sezonie wiosenno-letnim.