Porada

Jak i kiedy sadzić irysy w ogrodzie?



Jak i kiedy sadzić irysy w ogrodzie?

Irysy to wyjątkowo urocze rośliny dekoracyjne, które sprawiają, że wiosenny ogród mieni się wspaniałą feerią barw. Ich nazwa nie jest bowiem przypadkowa, bo rośliny otrzymały ją na cześć Irysy, która była grecką boginią tęczy. Co najważniejsze, uprawa irysów nie jest wcale trudna. A bogactwo ich gatunków i odmian pozwala tworzyć przepiękne aranżacje ogrodowe. Jaki i kiedy sadzić irysy? I co jeszcze warto wiedzieć o ich uprawie?


Gdzie i kiedy sadzić irysy

Wśród roślin ogrodowych irysy należą do grona tych uniwersalnych, które równie dobrze można wykorzystać do obsadzania rabat, ścieżek i obrzeży, jak i do ozdoby skalniaków, stoków czy oczek wodnych. Bogactwo odmian irysów, które nazywane są także kosaćcami, obejmuje nie tylko kolor i kształt ich kwiatów, ale także wielkość. I tak niektóre irysy ze względu na swoją wysokość doskonale nadają się na kwiaty cięte, a irysy niskie można z powodzeniem uprawiać także w skrzyniach i donicach. Kwiaty te kwitną najczęściej na przełomie maja i czerwca.

Irysy najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września, nawet do października. Przy czym warto robić to na stanowiskach nasłonecznionych, na których irysy pięknie kwitną. Wiele odmian doskonale poradzi sobie również w półcieniu, gdzie kwiaty mogą zakwitnąć nieco mniej efektownie, ale pozostają za to nieco dłużej. Rośliny te doskonale radzą sobie z mrozem, warto jednak zabezpieczyć je na zimę warstwą liści, gałązek igielnych czy kory.

article-thumb-3


Jak sadzić irysy i jak je uprawiać

Irysy lubią lekką i żyzną glebę o niezbyt wysokiej wilgotności i neutralnym pH. Przed ich zasadzeniem należy zadbać o jej odpowiednie rozluźnienie, czyli spulchnienie i ewentualne dosypanie piasku. Co ważne, irysy urosną nawet na słabszym, ale przepuszczalnym podłożu, jednak bardzo zbite i wilgotne gleby, takie jak na przykład glina, nie nadają się do ich uprawy.

Irysy sadzi się z reguły dość płytko, aby korzenie nie uległy zgniciu, dlatego ich późniejsza pielęgnacja, zwłaszcza pielenie, musi być przeprowadzana ostrożnie. Wszystko po to, aby nie uszkodzić delikatnych kłączy.

Sadzonki irysów warto z umiarem podlać po ich włożeniu do gleby. Później, jeśli nie mamy do czynienia z suszą, nie trzeba już tego robić, ponieważ nadmiar wilgoci im po prostu nie służy. Można co 1-2 lata podlać je nawozem organicznym, najlepiej zwykłym obornikiem. Nie zaleca się jednak używania nawozów mineralnych. Ponadto irysy warto przesadzać w inne miejsce co 5-7 lat. Przy czym pięknie się prezentują, gdy są sadzone w grupach.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Detoks organizmu jest popularnym tematem, ale często otoczonym mitami. W tym artykule poznasz fakty i mity związane z oczyszczaniem organizmu, aby i zrozumiesz, co jest prawdą, a co mitem.

Mucha, choć kojarzona z elegancją i wyrafinowaniem, nie jest dodatkiem, który pasuje każdemu mężczyźnie. Kluczem do udanej stylizacji jest odpowiednie dopasowanie muchy do kształtu twarzy i sylwetki.

Obróbki blacharskie to istotne elementy montażu stosowane w budownictwie, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie pokrycia dachowego i elewacji

Życie jest pełne niespodzianek – zarówno tych pięknych, jak i tych, których nikt nie chce doświadczać. W codziennym pędzie rzadko zastanawiamy się nad tym, co stanie się z naszymi bliskimi, gdyby nas nagle zab

Frankfurt nad Menem to nie tylko finansowa stolica Niemiec i siedziba Europejskiego Banku Centralnego, ale także miasto o fascynującej historii i bogatej ofercie kulturalnej

Problemy zdrowotne związane z nadużywaniem alkoholu dotykają wielu Polaków. Osoby, u których zdiagnozowano chorobę alkoholową powodującą niezdolność do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie potocznie zwane "rentą alkoholową".

Alkaliczna woda wodorowa to innowacyjny napój, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród osób dbających o zdrowie

Wiele osób decydujących się na pracę za granicą zastanawia się, jak taka decyzja może wpłynąć na ich uprawnienia do mieszkania komunalnego w Polsce.