Porada

Jak i kiedy sadzić irysy w ogrodzie?Jak i kiedy sadzić irysy w ogrodzie?

Irysy to wyjątkowo urocze rośliny dekoracyjne, które sprawiają, że wiosenny ogród mieni się wspaniałą feerią barw. Ich nazwa nie jest bowiem przypadkowa, bo rośliny otrzymały ją na cześć Irysy, która była grecką boginią tęczy. Co najważniejsze, uprawa irysów nie jest wcale trudna. A bogactwo ich gatunków i odmian pozwala tworzyć przepiękne aranżacje ogrodowe. Jaki i kiedy sadzić irysy? I co jeszcze warto wiedzieć o ich uprawie?


Gdzie i kiedy sadzić irysy

Wśród roślin ogrodowych irysy należą do grona tych uniwersalnych, które równie dobrze można wykorzystać do obsadzania rabat, ścieżek i obrzeży, jak i do ozdoby skalniaków, stoków czy oczek wodnych. Bogactwo odmian irysów, które nazywane są także kosaćcami, obejmuje nie tylko kolor i kształt ich kwiatów, ale także wielkość. I tak niektóre irysy ze względu na swoją wysokość doskonale nadają się na kwiaty cięte, a irysy niskie można z powodzeniem uprawiać także w skrzyniach i donicach. Kwiaty te kwitną najczęściej na przełomie maja i czerwca.

Irysy najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września, nawet do października. Przy czym warto robić to na stanowiskach nasłonecznionych, na których irysy pięknie kwitną. Wiele odmian doskonale poradzi sobie również w półcieniu, gdzie kwiaty mogą zakwitnąć nieco mniej efektownie, ale pozostają za to nieco dłużej. Rośliny te doskonale radzą sobie z mrozem, warto jednak zabezpieczyć je na zimę warstwą liści, gałązek igielnych czy kory.

article-thumb-3


Jak sadzić irysy i jak je uprawiać

Irysy lubią lekką i żyzną glebę o niezbyt wysokiej wilgotności i neutralnym pH. Przed ich zasadzeniem należy zadbać o jej odpowiednie rozluźnienie, czyli spulchnienie i ewentualne dosypanie piasku. Co ważne, irysy urosną nawet na słabszym, ale przepuszczalnym podłożu, jednak bardzo zbite i wilgotne gleby, takie jak na przykład glina, nie nadają się do ich uprawy.

Irysy sadzi się z reguły dość płytko, aby korzenie nie uległy zgniciu, dlatego ich późniejsza pielęgnacja, zwłaszcza pielenie, musi być przeprowadzana ostrożnie. Wszystko po to, aby nie uszkodzić delikatnych kłączy.

Sadzonki irysów warto z umiarem podlać po ich włożeniu do gleby. Później, jeśli nie mamy do czynienia z suszą, nie trzeba już tego robić, ponieważ nadmiar wilgoci im po prostu nie służy. Można co 1-2 lata podlać je nawozem organicznym, najlepiej zwykłym obornikiem. Nie zaleca się jednak używania nawozów mineralnych. Ponadto irysy warto przesadzać w inne miejsce co 5-7 lat. Przy czym pięknie się prezentują, gdy są sadzone w grupach.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy centymetr kwadratowy w naszych domach jest na wagę złota, a każda chwila czasu jest cenna, poszukujemy urządzeń AGD,

Wyspy Kanaryjskie to częsty cel zakochanych par i nowożeńców, którzy wybierają się w podróż poślubną. Teneryfa przyciąga zróżnicowanym klimatem, atrakcje na Gran Canarii nie pozwolą na nudę, a Fuerteventura to raj dla miłośników sportów wodnych. Którą wyspę wybrać na podróż we dwoje?

Olejek do brody to podstawowy kosmetyk każdego brodacza, który dba o swój zarost. Wybór odpowiedniego produktu może jednak przysporzyć wielu trudności, szczególnie początkującym.

Maska antysmogowa odpowiada za oczyszczanie wdychanego powietrza z zanieczyszczeń. Aby podnieść skuteczność działania takiej maseczki, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości filtry

Jeden z najważniejszych elementów kościoła to liturgia, w której obecna jest nie tylko duchowa forma, lecz także wspaniałe stroje i dodatki.

Nowoczesny rekuperator thessla green, który mierzy na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza i ustawia prędkości obrotowe wentylatorów w taki sposób, by strumień powietrza nawiewanego

W ostatnich latach, kosmetyki koreańskie zdobyły globalną popularność, a jednym z kluczowych graczy na tym rynku jest marka Mary&May.

Pełna księgowość dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to kompleksowa usługa księgowa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej spółki.

Płyta wiórowa, to materiał wykonany z drobnych wiórów drewnianych, połączonych syntetycznymi żywicami pod wysokim ciśnieniem i temperaturą.