Porada

Jak dobrać okulary korekcyjne?Jak dobrać okulary korekcyjne?

Dobry wzrok to podstawa. Kiedy jednak zaczyna zawodzić, warto sięgnąć po okulary korekcyjne. Pomogą one zniwelować konsekwencje każdej wady wzroku i znacznie poprawią jakość naszego widzenia.


Ich ceny znacznie się między sobą różnią, a wpływ na nie mają zarówno same oprawki, rodzaj tworzywa i wybór producenta, jak i rodzaj zastosowanych w nich szkieł. Okulary powinny być dobierane pod okiem wyspecjalizowanego optyka, po wcześniejszej wizycie u okulisty. Tylko ich wiedza i pomoc sprawią, że zakupione przez nas okulary korekcyjne rzeczywiście pomogą nam w poprawie komfortu widzenia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkieł?
Producenci szkieł okularowych prześcigają się w nakładaniu na nich przeróżnych filtrów, poprawiających jakość widzenia. Zaliczają się do nich m.in. warstwy antyrefleksyjne i polaryzujące. W pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, eliminują one refleksy świetlne mogące występować po obu stronach soczewek i rozpraszające uwagę, wpływając na czystość widzenia i niepotrzebnie podrażniając oczy. Ponieważ wyraźnie poprawiają kontrast oraz przejrzystość soczewek, okulary z antyrefleksem szczególnie zalecane są kierowcom, osobom pracującym przed komputerem, a także w sztucznym oświetleniu.

Filtry polaryzacyjne likwidują z kolei wszelkiego rodzaju odbicia i odblaski, wpływające negatywnie na wyrazistość obrazu. Dzięki nim mamy pewność, że zwiększymy sobie kontrast widzenia i lepiej będziemy dostrzegać szczegóły.

Ciekawym rozwiązaniem są także zaawansowane soczewki progresywne. Wraz z wiekiem wszystkim nam pogarsza się wzrok, a trudności z widzeniem nazywa są wówczas prezbiopią. To nie tyle choroba, co naturalna konsekwencja ewolucji wzroku, określana wymownie starczowzrocznością. Wspomniane szkła pomagają w niwelowaniu jej objawów, gwarantując wyraźne i ostre widzenie, niezależnie od odległości. Co ważne, korygują wzrok bez względu na to, czy noszący je człowiek jest krótkowidzem, dalekowidzem, czy ma astygmatyzm.

Jak rozszyfrować zapis na recepcie?
Ważna jest tutaj znajomość kilku podstawowych terminów. Sfera określa moc i siłę soczewki i wyrażana jest w dioptriach, zaś cylinder to parametr, wskazujący na stopień korekcji astygmatyzmu. Dal odnosi się do szkieł minusowych bądź plusowych, a na recepcie znajdą ją osoby z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, które powinny zaopatrzyć się w okulary do codziennego użytku. Bliż z kolei określa parametry dla okularów do czytania lub pracy przy monitorze, a na ich zakup powinny decydować się osoby mające trudności z widzeniem z bliska. Rozstaw źrenic natomiast to odległość od środka źrenicy prawego oka do środka lewego oka, wyrażana w milimetrach.