Porada

Dlaczego warto korzystać z ubrań z odzysku?Nasze szafy często pękają w szwach, podobnie jak butiki z odzieżą. W dobie internetu zakup nowych rzeczy jest tak prosty i szybki, jak zrobienie herbaty. Ceny wielu artykułów są atrakcyjne, więc zachęcają do jeszcze większej konsumpcji, która i tak jest na wysokim poziomie. Dziś zakup odzieży z Chin jest banalny, potrzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość, niczym w trakcie gier oferowanych przez gry barowe za darmo. Transport z Azji trwa dość długo, dlatego jest tak tanio. Zastrzeżenia można mieć również do jakości ubrań. Jak zatem z jednej strony zaoszczędzić, nie tracąc okazji na zakup ciekawej odzieży? Przekonajmy się, dlaczego warto skorzystać z ubrań z drugiej ręki?

Tanio, taniej, najtaniej

Sporo osób nie lubi przepłacać za cokolwiek, szczególnie za ubrania. Ich nadmiar na rynku powoduje, że zalegają one nie tylko w naszych szafach, ale także na wysypiskach. Liczne sztuki trafiają na śmietnik, a stamtąd na wysypiska. Na szczęście wielu ludzi zamiast wyrzucać, daje im drugie życie np. przekazuje znajomym, oddaje do punktów zbiórki lub dla potrzebujących. Są też okresowe, zimowe akcje wystawiania odzieży w wyznaczonych do tego miejscach, skąd każdy może zabrać ciepłe okrycie. Od dawna znane było przekazywanie ubranek po dzieciach bliskim lub znajomym, którzy w ten sposób mogli oszczędzić na inne rzeczy. Również wśród pań panowała i nadal panuje moda na wymienianie się zawartością swoich szaf. Odbywać się to może tradycyjnie podczas organizowanych spotkań towarzyskich w znanym gronie lub poprzez aplikację. Każdy jej użytkownik może wystawić daną rzecz na wymianę bądź sprzedaż. Jednak prawdziwą gratką są tzw. second handy, czyli sklepy z używaną odzieżą, gdzie za grosze możemy nabyć ubrania w dobrym i bardzo dobrym stanie. Nawet w takich sklepach są obniżki, podczas których daną sztukę można nabyć za 1 - 2 zł, czyli naprawdę niewiele. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na inne przyjemności i cele.

Mniej odzieży na rynku - mniej na wysypisku

Wspomniano, że ubrania lądują ostatecznie na wysypisku. Często tak jest, gdyż mimo segregacji odpadów, wyrzuconych materiałów nie można zrecyklingować. Istotny jest ich żywot przed trafieniem w to miejsce. Dbanie o jakość zakupionych ubrań oraz odpowiednią ich pielęgnację (przestrzeganie zaleceń z metki, w tym odpowiedniej temperatury prania), wpływa na żywotność tkaniny, z której ubranie to powstało. Jeśli postawimy na wysoką jakość wyprodukowanej odzieży, wówczas mamy większe szanse, by ta jedna rzecz służyła nam przez lata. A jeśli nam się znudzi, to wymiana, sprzedaż, i tak przez długi czas. Ze zniszczonych ubrań również da się coś wytworzyć np. inne ubranie, ściereczkę, ręcznie robione maskotki itp. Jeśli mamy talent do przeróbek, to idealne produkty czekają na nas właśnie w sklepach z używaną odzieżą. Ograniczymy w ten sposób ich wyrzucanie, marnowanie potencjalnie dobrych materiałów, które nie muszą kończyć na wysypisku. Mogą jeszcze długo posłużyć w innej formie. To od nas zależy, czy w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia produkcji śmieci. Nasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie w makroskali. Należy o tym pamiętaćб wybierając się na zakupy, ponieważ to my decydujemy, czy kupujemy w butiku czy w second handzie.

Oryginalne ubrania w rozsądnej cenie

Są osoby, dla których szukanie ciekawych ubrań z drugiej ręki, to prawdziwe hobby. Mogą one godzinami przeszukiwać okoliczne “szperaczki” lub strony internetowe z używaną odzieżą. Wszystko po to, by znaleźć coś oryginalnego, co będzie pasowało do ich indywidualnego stylu. Często bowiem w second handach można spotkać prawdziwe perełki. Trzeba mieć cierpliwość i fart, by za nieduże pieniądze znaleźć coś naprawdę wyjątkowego. Wymaga to z całą pewnością poświęcenia czasu, by przeglądać kolejno wieszaki. Jednak niektórzy traktują to jak sport czy formę relaksu. Po takich udanych zakupach, można mieć podwójną satysfakcję: oszczędność pieniędzy i wyjątkowy ciuch do kolekcj