Porada

Dlaczego i po co nam bielizna termoaktywna?Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze znaczenia, jakie dla organizmu ma bielizna termoaktywna. Tymczasem o bieliźnie termoaktywnej można śmiało powiedzieć, że jest ona drugą skórą.Jakie są zalety i znaczenie bielizny termoaktywnej?

Bielizna termoaktywna przekazuje wyprodukowany przez organizm pot na zewnątrz i zatrzymuje odpowiednią ilość ciepła w celu niedopuszczenia do wychłodzenia, czy przegrzania organizmu. W tym celu bielizna termoaktywna składa się ze specjalonych tkanin. Zastosowanie tych tkanin ma istotne znaczenie i poważne zadanie - zapewnienie maksymalnego komfortu termicznego podczas wzmożonej aktywności fizycznej, a jednocześnie zadbanie o wygodę, samopoczucie, ochronę przed urazami i wygląd. Podczas intensywnego wysiłku, jakim jest jazda na nartach, czy desce snowboardowej nie wolno doprowadzać organizmu do hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. A do wyziębienia organizmu przyczynia się właśnie wilgoć pochodząca z opadów atmosferycznych, czy potu w połączeniu z wiatrem i niską temperaturą. Przeciwdziałać temu można poprzez zakładanie wielu warstw odzieży narciarskiej składających się z nowoczesnych tkanin, ale podstawową i najważniejszą warstwą jest właśnie bielizna termoaktywna. Bielizna może być różnej grubości, w zależności od pory roku i jest polecana do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Jak dokonać wyboru bielizny termoaktywnej

Podczas zakupu bielizny termoaktywnej zwróć uwagę i rozważ następujące czynniki:

  • temperatura otoczenia, czyli warunki, w jakich będziemy np. jeździć na nartach;
  • rodzaj i intensywność uprawianego sportu;
  • indywidualna wrażliwość na zmiany temperatur.

Rodzaje bielizny termoaktywnej i  jej przeznaczenie

Bieliznę termoaktywną ze względu na przeznaczenie dzielimy:

  1. Bieliznę termoaktywaną posiadającą doskonałe właściwości oddychające, dzięki bardzo lekkiej strukturze tkanin. Odpowiednia dla wszystkich rodzajów sportów letnich, zapewnia uczucie pełnego komfortu cieplnego.
  2. Bieliznę termoaktywaną uniwersalną, czyli całoroczną - znakomicie odprowadza wilgoć i szybko schnie.
  3. Bieliznę termoaktywną idealną do uprawiania sportów zimowych, która wyróżnia się doskonałą izolacją cieplną, a także bardzo dobrze odprowadza wilgoć.
  4. Bieliznę termoaktywną przeznaczoną do bardzo niskich temperatur, która posiada dodatkowe wkładki ocieplające chroniące poszczególne części ciała przed przenikaniem chłodu i zimna.

W bieliźnie termoaktywnej bardzo często wykorzystuje się naturalne właściwości bakteriobójcze srebra. Dzięki nanotechnologii połączono jony srebra z poliestrem, tworząc włókno powstrzymujące powstawanie przykrego zapachu potu, które też miało wpływ na zdecydowane zmniejszenie ryzyka infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Taka bielizna termoaktwna jest antyalergiczna, nie przykleja się do ciała i ma właściwości zatrzymujące promienie UV, a jej właściwości nie znikają podczas prania.

Należy pamietać, że bielizna termoaktywna jest pierwszą warstwą ubioru narciarza, czy osoby aktywnej fizycznie. Kolejne warstwy odzieży narciarskiej również powinny mieć dobre parametry, czyli oddychalność, w tym kurtki narciarskie i spodnie narciarskie - na poziomie przynajmniej 5 000g/ 24h/ m2, a najlepiej wyższym.