Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.
Sprawa jest trudna
Hotelowe lobby może wyglądać bardzo różnie. Takie przestrzenie, jakie znamy ze współczesnych projektów hoteli, to pomysł, który powstał dopiero w latach 70, a u nas wiele hoteli znajduje się w budynkach odrestaurowanych, więc o klasycznym lobby nie ma to mowy. W starej kamienicy lobby to spory kawałek parteru, ale w nowoczesnych hotelach może to być skomplikowana architektonicznie, wielopiętrowa przestrzeń ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami. Różnorodność oczywiście sama w sobie nie jest jeszcze problemem, ale może stać się nim, jeśli zauważysz, że w zasadzie wszędzie lobby pełni bardzo podobne funkcje. Oczywiście wiele zależy od klasy hotelu i temu właśnie trzeba przyjrzeć się dokładnie.
Standard turystyczny
W standardzie turystycznym, a więc w hotelach * i **, lobby to po prostu przestrzeń ogólnodostępna, gdzie goście mogą przeczytać gazetę albo znaleźć świeże broszury informacyjne, plany miasta lub reklamy biur podróży. Czasem ustawia się tutaj automat vendingowy, który jest jednocześnie substytutem całodobowego baru. Oczywiście punktem, który będzie najbardziej rzucał się w oczy, jest recepcja, bo to wokół niej zazwyczaj tworzy się lobby.
W standardzie turystycznym często nie dzieli się lobby na poszczególne przedziały – zostaje ono po prostu otwartą przestrzenią, z której goście mogą korzystać w sposób dowolny. Często umieszcza się tutaj na przykład ogólnodostępny komputer z łączem internetowym albo infrastrukturę sieci bezprzewodowej, jeśli nie ma takiej w każdym pokoju.
Standard podstawowy
Hotele o standardzie podstawowym, a więc wszystkie te, które zostały oznaczone trzema gwiazdkami, zazwyczaj starają się w jakiś sposób w lobby zaznaczyć swoją oryginalność. Jak się to robi? O, tu sposobów jest wiele. Przede wszystkim wkraczamy już w te rejony, gdzie goście hotelowi skłonni są zapłacić nieco więcej w zamian za udostępnienie profesjonalnie przygotowanej przestrzeni ogólnodostępnej. Pojawiają się więc już wydzielone „przedziały” przeznaczone od odpoczynku dziennego, bary (często zresztą czynne całodobowo) czy stoiska z prasą.
To, jak będzie dokładnie wyglądało lobby takiego hotelu, zależy ściśle od jego lokalizacji, strategii marketingowej oraz tego, jaki jest profil przeciętnego klienta. Przy urządzaniu lobby nie ma mowy o schematach i standardowych rozwiązaniach, ponieważ w ten sposób zwyczajnie nie da się zbudować tożsamości obiektu.
Standard podwyższony
Wraz z liczbą gwiazdek, rośnie także różnorodność pomysłów na realizację projektu hotelowego lobby. Im większa przestrzeń (a przy tej klasie hotelu czasem jest to więc olbrzymia kubatura), tym większe możliwości. W lobby mogą być zlokalizowane saloniki prasowe, bary, kawiarnie, restauracje, stanowiska komputerowe, miejsca na spotkania towarzyskie i służbowe, a nawet całe galerie handlowe, choć to akurat rozwiązanie, które w Polsce z oczywistych chyba przyczyn stosowane jest rzadko.
W lobby tworzy się atmosferę blichtru, dba się o doskonałe samopoczucie gości hotelowych, a przy okazji trzeba także dobrze zaplanować ciągi komunikacyjne: lobby musi być połączone z każdą częścią hotelu, a żeby całą sprawę bardziej skomplikować – recepcja cały czas znajduje się na ternie lobby, więc trzeba zadbać o to, aby goście wchodzący, wychodzący i tylko przechadzający się po hotelu, nawzajem sobie nie przeszkadzali.
Podsumowanie
Co tu wiele podsumowywać? Lobby to najbardziej oryginalna część hotelu. Poza zasadą stosowania najlepszych dostępnych materiałów, i jak największej staranności przy projektowaniu, i wykonywaniu, nie ma tu w zasadzie żadnej inne uniwersalnej reguły. Każdy gestor hotelu inaczej planuje swoje lobby, bo każdy hotel jest niepowtarzalny i unikalny.
Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.
Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.
Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.
Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie
Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi
Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni
Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe
Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.
Work-life balance to coś, co dobrze brzmi w teorii, w praktyce jednak mnóstwo osób ma z tym zjawiskiem problem.