Blog

Co warto wiedzieć na temat preppingu?



Co warto wiedzieć na temat preppingu?

Artykuł Sponsorowany


Dobre przygotowanie to podstawa wielu działań. Dotyczy to nie tylko sytuacji wyjątkowych, ale również codziennego funkcjonowania. Dlatego właśnie coraz więcej osób interesuje się preppingiem, który potrafi okazać się bardzo pomocny nie tylko w nagłych wypadkach, ale też podczas zwyczajnego działania. Czym tak naprawdę jest prepping i jakie są jego odmiany? Jakie umiejętności powinien mieć prepper? Jak się przygotować na rozmaite sytuacje? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Na czym polega prepping?

Określenie „prepping” pochodzi od angielskiego terminu oznaczające „przygotowanie”. I tym właśnie zajmuje się ten nurt i styl życia – przygotowaniem na rozmaite sytuacje kryzysowe. Co się do nich zalicza? Od standardowych awarii wodociągów czy przerw w dostawach prądu, przez epidemie i pandemie oraz klęski żywiołowe, po konflikty zbrojne. Prepper dba o to, by jego dom stanowił bezpieczną i wygodną oazę – musi się w nim znaleźć wszystko, co może się okazać potrzebne, by przeczekać trudne momenty, we względnie wygodnych warunkach, bez konieczności kontaktowania się ze światem zewnętrznym.

Choć prepping wywodzi się w dużej mierze z podejścia ludzi okresu zimnej wojny, żyjących w strachu przed wybuchem kolejnej wojny i zagładą nuklearną. Tak naprawdę może się on jednak sprawdzić w znacznie bardziej błahych sytuacjach, zapewniając narzędzia, zapasy i umiejętności potrzebne do przetrwania.

Prepping – co się na niego składa?

W zależności od potrzeb prepping może przyjmować nieco inne formy i łączyć się z innymi rodzajami przygotowań. W wariancie ekstremalnym potrafi wiązać się z koniecznością zbudowania schronu dla całej rodziny. W mniej apokaliptycznych wersjach bywa to po prostu gromadzenie zapasów przydatnych produktów, jak żywność, woda, środki czystości, kosmetyki i lekarstwa, ale też źródła energii i światła. Niektórzy zaopatrzają się w agregaty i panele fotowoltaiczne, by uniezależnić się od dostawców energii. Sporą część takich przedmiotów zapewnia choćby preppers sklep: Karaluch.com.pl. Zdarza się również, że preppingiem określa się przygotowanie rodziny na trudne czasy pod kątem zabezpieczenia finansowego. Odpowiednio duża poduszka finansowa jest w stanie zagwarantować rodzinie byt, nawet w razie utraty pracy i problemów ze znalezieniem nowej.

Jak przygotować dom zgodnie z zasadami preppingu?

Co najlepiej wprowadzić w swoim domu, by żyć niczym prawdziwy prepper? Warto zadbać o regularne uzupełnianie zapasów w spiżarni. Niech będą to produkty o długim terminie przydatności do spożycia, umożliwiające przygotowanie posiłków w każdej sytuacji. Równie ważna jest oczywiście woda lub zestaw do uzdatniania jej. W domu nie powinno zabraknąć lekarstw, chemii domowej, kosmetyków, z których na co dzień korzysta cała rodzina.

Dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowanie przydomowego ogródka. Można w nim uprawiać warzywa i owoce, zapewniając sobie dodatkowe zapasy produktów spożywczych. Dużą pomocą potrafi okazać się własna studnia – to sposób na stały dostęp do czystej wody. Prepping chętnie czerpie też z nowoczesnych technologii. Warto zainteresować się panelami fotowoltaicznymi, pompami ciepła, rekuperacją, by stworzyć wygodniejsze i bezpieczniejsze warunki do funkcjonowania, bez konieczności korzystania z oferty zewnętrznych dostawców rozmaitych mediów.

Co każdy prepper umieć powinien?

Oprócz zaaranżowania domu i przestrzeni wokół niego poważny prepper powinien zdobyć nieco praktycznych umiejętności. Niezmiernie ważna jest choćby zdolność do udzielania pierwszej pomocy medycznej, w tym opatrywania ran. Niekiedy da się w ten sposób uratować życie drugiego człowieka.

Dobrym pomysłem jest ponadto nauczenie się, w jaki sposób uzdatniać wodę oraz jak przemieszczać się w terenie, bez GPS, by znaleźć bezpieczną drogę lub zbudować schronienie. Choć zazwyczaj takie zdolności kojarzą się przede wszystkim z survivalem, warto nauczyć się, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Prepping dla każdego – podsumowanie

Prepping ma naprawdę różne oblicza. Warto się nim zainteresować – może zmienić podejście do codziennego funkcjonowania, podnosząc komfort i bezpieczeństwo życia – nie tylko w skrajnie ekstremalnych sytuacjach.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Promieniowanie rentgenowskie ma w sobie coś fascynującego i nieco przerażającego. Pozwala nam zajrzeć do wnętrza przedmiotów bez konieczności ich otwierania

Każdy, kto podróżował samolotem w ostatnich latach, zna ten rytuał: zdejmowanie butów, opróżnianie kieszeni i nieodłączny komunikat: "Laptopy prosimy wyjąć z bagażu".

System PESEL przechowuje ogromną ilość danych osobowych każdego obywatela Polski.

Stomatologia stale się rozwija. Nowe technologie i zaawansowane materiały sprawiają, że dzisiejsi dentyści mogą leczyć pacjentów szybciej i skuteczniej.

Złomowanie pojazdu to ostatni etap w cyklu życia samochodu. Jednak sama fizyczna likwidacja auta nie kończy formalności związanych z posiadaniem pojazdu.

Mini Autocasco to coraz popularniejszy produkt ubezpieczeniowy na polskim rynku, który stanowi alternatywę dla pełnego ubezpieczenia AC

Żentyca to wyjątkowy ser góralski (a nie serwatka, jak powszechnie się uważa), który powstaje podczas podgrzewania serwatki pozostałej po wytrąceniu bundzu.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest, gdy nagle nie słyszysz świata wokół siebie?

Zapach świeżo upieczonego chleba unoszący się w powietrzu, chrupiąca skórka, która delikatnie trzeszczy pod palcami, miękki, puszysty środek z nieregularnymi dziurkami