Blog

Chcesz zostać inspektorem i prowadzić szkolenia BHP? Postaw na studia podyplomowe!



Chcesz zostać inspektorem i prowadzić szkolenia BHP? Postaw na studia podyplomowe!

Każdy nowo zatrudniony pracownik musi obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniu BHP, które odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększaniu świadomości pracowników w tym zakresie. Aby poprowadzić takie szkolenie, potrzebujesz wiedzy, umiejętności i niezbędnych kwalifikacji. Przekonaj się, że najlepszym sposobem, aby je uzyskać, są studia podyplomowe z BHP.

Kim jest instruktor BHP i czym zajmuje się na co dzień?

Instruktor BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony pożarowej) to wykwalifikowany specjalista odpowiedzialny za sprawdzanie, czy dane przedsiębiorstwo funkcjonuje w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Działalność służby BHP w Polsce, np. jej dokładne obowiązki, wymagania kwalifikacyjne, strukturę i organizację reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. Do głównych obowiązków pracownika tego sektora należy identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy, co w praktyce oznacza ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy oraz rekomendowanie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

Specjalista BHP przeprowadza również w firmach stosowne szkolenia, na których przekazuje wiedzę o zasadach bezpieczeństwa w miejscu pracy, omawia potencjalne zagrożenia wynikające z charakteru wykonywanej pracy i wyjaśnia, w jaki sposób ich unikać. Niezwykle ważnym aspektem pracy instruktora BHP jest przeprowadzanie audytów i kontroli, które pozwalają ocenić, czy wszystkie normy i przepisy są właściwie wdrażane. Dzięki temu organizacja może zapewnić zgodność z krajowymi i międzynarodowymi standardami.

Jak zdobyć kwalifikacje wymagane na stanowisku specjalisty BHP?

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a perspektywa kariery w tej dziedzinie jest dla Ciebie obiecująca, to pierwszym krokiem do zostania specjalistą BHP będzie uzyskanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego. W tym celu musisz ukończyć studia wyższe, zrobić specjalizację lub posiadać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. 

Gdy już zdobędziesz pracę w sektorze BHP, kolejnym istotnym elementem zdobywania awansu na wyższe stanowiska jest doświadczenie praktyczne. W zależności od  stanowiska, na jakie aspirujesz, będziesz potrzebował kilku lat stażu pracy w służbie BHP – aby zostać starszym specjalistą, potrzebujesz przepracować w BHP co najmniej trzy lata, a jeśli celujesz w głównego specjalistę, co najmniej pięciu.

Dlaczego warto kształcić się na studiach podyplomowych?

Studia podyplomowe z zakresu BHP to szybka i efektywna ścieżka zdobycia niezbędnych kwalifikacji do pracy w tej dziedzinie, bez konieczności podejmowania wieloletnich studiów. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje trwający 2 semestry kompleksowy program nauczania online, dostosowany do osób aktywnych zawodowo, co umożliwia pogodzenie edukacji z pracą i codziennymi obowiązkami. 

Czego nauczysz się na studiach podyplomowych BHP? Przede wszystkim zapoznasz się z zagadnieniami dotyczącymi ergonomii, fizjologii i psychologii pracy, poznasz, które czynniki klasyfikuje się jako szkodliwe i niebezpieczne i zdobędziesz umiejętności potrzebne do przeprowadzenia szkolenia BHP. W trakcie studiów nie zabraknie również zajęć z zagrożenia pożarowego, zarządzania bezpieczeństwem pracy czy ekonomicznych aspektów BHP.

Absolwenci studiów BHP otrzymają świadectwo zgodne z najnowszym rozporządzeniem z 18 lipca 2024 r. dotyczącym dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego.

Zapisz się na studia już dziś i skorzystaj z trwającej na studia-online.pl promocji „Ceny spadają aż do -40%” na studia podyplomowe. Nie zwlekaj!


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Każdy nowo zatrudniony pracownik musi obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniu BHP, które odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększaniu świadomości pracowników w tym zakresie.

Własne domowe kino to marzenie wielu osób, a projektor i biała ściana wydają się być idealnym połączeniem. Jednak czy każda biała powierzchnia sprawdzi się jako ekran? I czy warto inwestować w przemalowanie ściany? Odpowiadamy, analizując kluczowe czynniki!

Wybór odpowiedniego garażu blaszanego z wiatą to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania przestrzeni wokół domu czy firmy.

W dynamicznie rozwijającym się świecie handlu elektronicznego, rok 2025 przynosi przełomowe zmiany w funkcjonowaniu sklepów internetowych. Poznaj najważniejsze trendy

Podróże, wycieczki czy nawet codzienne przemieszczanie się po mieście

Współrzędne geograficzne, czyli szerokość i długość geograficzna, to unikalne numeryczne wartości,

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę ze streamowaniem na platformach takich jak Twitch czy Kick,

W dobie pracy zdalnej, wideokonferencji i streamingu, kamery internetowe stały się nieodzownym narzędziem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.

Czy Twój ogród potrzebuje więcej czasu i uwagi, niż możesz mu poświęcić? Dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi nawadniania oszczędzisz czas, wodę...