Blog

Soczewki a astygmatyzm - jakie wybrać?Astygmatyzm może dotyczyć nawet ponad 30% osób na całym świecie. Ta wada wzroku polega na zniekształceniu rogówki lub soczewki, w wyniku czego obraz traci swoją ostrość, zmniejsza się czułość na kontrast oraz występuje efekty krzywienia obrazu.

Do niedawna jedyną możliwością korekcji astygmatyzmu były okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymi. Dziś na rynku dostępne są również soczewki dla astygmatyków. Czym się wyróżniają i jak dopasować je do naszych potrzeb?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku, zaraz obok krótko- i dalekowzroczności. U większości osób występuje niezborność na poziomie fizjologicznym, wynosząca około 0,5 dioptri, jednak szacuje się, że około 1/3 populacji może zmagać się z poważniejszą postacią astygmatyzmu.

Wada ta w znacznym stopniu ma charakter dziedziczny, jednak przyczyny i sposób dziedziczenia nie zostały do końca zbadane. Istnieje również ryzyko pojawienia się astygmatyzmu nabytego, spowodowanego między innymi cukrzycą, blizną na rogówce czy innymi chorobami oczu. Charakterystyczny dla astygmatyków jest delikatne zakrzywienie widzianego obrazu, a także utrata ostrości. Wadę diagnozuje okulista, z pomocą różnych badań, m.in. z użyciem oftalmometru Javala.

Soczewki dla astygmatyków

Większość astygmatyków decyduje się na okulary, pomimo dużej popularności soczewek kontaktowych. Wielu z nich nie jest świadomych istnienia soczewek dostosowanych do ich potrzeb. Tymczasem od lat na rynku dostępne są soczewki toryczne, nazywane również soczewkami dla astygmatyków. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek kontaktowych nie są one wycinkiem kuli, a mają kształt figury geometrycznej o nazwie torus. Dzięki temu promienie świetlne w przekroju pionowym i poziomym załamywane są w różny sposób, co sprawia, że można dopasować je do niekształtnej rogówki oka.

Jakie soczewki toryczne wybrać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla większości astygmatyków są miękkie soczewki toryczne. Pozwalają one na korekcję astygmatyzmu regularnego, czyli takiego wynikającego z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki. Zdarza się jednak, że mamy do czynienia z wadą, dla której miękkie soczewki toryczne ani okulary korekcyjne nie będą dobrym rozwiązaniem. Wówczas jedyną opcją jest zakup twardych soczewek kontaktowych, które utrzymują się w jednym miejscu. Takie rozwiązanie dedykowane jest dla osób po przeszczepie rogówki, mechanicznym urazie oka czy ludzi borykających się z astygmatyzmem nieregularnym.

Pozostałe parametry soczewek, takie jak długość noszenia czy dobór produktu dla oczu wrażliwych zależne są już od indywidualnych preferencji osoby, która będzie je nosić. Warto przed zakupem skonsultować się z okulistą i zasięgnąć rady, co do wyboru soczewek dla astygmatyków.