Blog

Skąd wzięły się pokoje zagadek?Skąd wzięły się pokoje zagadek?

Pokoje zagadek to popularna zarówno w Polsce, jak i zagranicą zabawa polegająca na tym, że grupa osób jest zamykana w pokoju i, aby z niego wyjść, musi w określonym czasie rozwiązać zagadkę.

Escape room to popularna zarówno w Polsce, jak i zagranicą zabawa polegająca na tym, że grupa osób jest zamykana w pokoju i, aby z niego wyjść, musi w określonym czasie rozwiązać zagadkę. Skąd wzięła się ta zabawa?


Historia escape roomów

Pierwszy escape room powstał najprawdopodobniej w Dolinie Krzemowej w 2006 roku, kiedy grupa przyjaciół postanowiła przekuć swoje zainteresowanie grami przygodowymi i RPG w biznes i otworzyła pierwsze miejsce tego typu. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Drugim miejscem, gdzie zaczęły powstawać escape roomy, była Azja. W Kioto w Japonii powstała nazwa “escape room”, która przetrwała do dzisiaj. 

Inspiracje do powstała escape roomów są bardzo różne. Część osób wskazuje na tzw. LARP-y, czyli próby przeniesienia papierowych gier do rzeczywistości, gdzie gracze przebrani za swoje awatary starają się przejść daną grę, inni stawiają na gry miejskie, teleturnieje telewizyjne, a jeszcze inni - na gry wideo. 

To właśnie z przygodowych gier wideo zaczerpnięto mechanizmy rozwiązywania zagadek w escape roomach. Zazwyczaj gracze muszą najpierw ukryć kilka przedmiotów, które są wskazówką dla kolejnych działań, które mają pomóc im wydostać się z pokoju. Niekiedy gracze muszą znaleźć rozwiązanie szyfru lub odgadnąć kod odblokowujący skrytkę lub drzwi. Wszystko zależy od stylistyki danego escape roomu, a rozstrzał tematyczny w pokojach zagadek w Polsce jest ogromny. 

article-thumb-7

Escape roomy w Mystery Machinery

Centrum rozrywki Katowice - Mystery Machinery - posiada pokoje zagadek, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania, ale także tematyką. I tak Escape Room w tym konkretnym centrum rozrywki mogą być utrzymane w stylistyce więzienia, skarbca, szpitala psychiatrycznego, sierocińca rodem z horroru, krasnoludzkiego browara i innych. Escape Room jest dostępny również w wersji wirtualnej. 

Arena VR

Arena VR Katowice jest obszarem wirtualnej rzeczywistości, w której gracze mogą przenieść się do świata konkretnej gry poprzez użycie specjalnych gogli. W Mystery Machinery będą to HTC Vive Focus 3, które charakteryzują się:

  • wbudowanymi głośnikami 3D,
  • polem widzenia 120°,
  • rozdzielczością 5K,
  • zaawansowanymi opcjami śledzenia,
  • wygodną konstrukcją z możliwością regulacji szerokości pomiędzy źrenicami,
  • bardzo dokładnym obrazem o częstotliwości odświeżania 90 Hz (standardowa częstotliwość wynosi 60 Hz).

Strefa wirtualnej rzeczywistości ma do zaoferowania kilka stanowisk do gry w pojedynkę lub możliwość zabawy na terenie całej areny.

Oprócz Escape Room Katowice i areny VR, Mystery Machinery oferuje piłkarzyki, bilarda oraz doskonale zaopatrzoną strefę gastronomiczną.