Porada

Rolety wolnowiszące – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem?Rolety wolnowiszące – o czym trzeba wiedzieć przed zakupem?

Osoby, które dopiero planują zakup rolet do swojego domu, często są zdziwione, gdy dowiadują się o istnieniu rolet wolnowiszących. Tak przywykliśmy już do różnego rodzaju rolet montowanych bezpośrednio na ramie okiennej, że zapominamy o ich podstawowych, w wielu przypadkach praktyczniejszych wersjach. Kiedy warto rozważyć zakup rolet wolnowiszących? Jak zrobić pomiary okna? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Rolety montowane do ściany lub sufitu

Rolety wolnowiszące to nic innego, jak rolety, które można zamontować na ścianie, lub np. we wnęce okiennej czy suficie. Są doskonałym wyborem zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą w żaden sposób ingerować w ramę okna (nawet w przypadku zwykłych rolet bezinwazyjnych konieczne jest przyklejenie do ramy kilku plastikowych elementów). Aby powiesić roletę wolnowiszącą, trzeba niestety wywiercić otwory w ścianie (lub suficie) – te jednak stosunkowo łatwo naprawić, jeśli roleta kiedykolwiek miałaby zostać zdjęta.

Rolety wolnowiszące to też świetny wybór dla właścicieli okien o nietypowym kształcie (np. trójkąt, trapez), na których ramie montaż zwykłej rolety byłby po prostu niemożliwy.

Jak wymierzyć roletę wolnowiszącą?

To oczywiście zależy od konkretnego przypadku.

  • Jeśli roletę chcesz zamontować we wnęce okiennej, powinna ona być szersza niż szyba okna, jednak węższa niż wnęka (musi się w niej zmieścić).
  • Jeśli jednak chcesz zamontować roletę nad wnęką (na ścianie lub suficie), powinna ona być szersza niż wnęka okienna po około 10 cm z każdej strony. Zachowanie dodatkowego marginesu ograniczy dostawanie się światła do wnętrza bokami (i zapewni więcej dyskrecji domownikom).
  • W przypadku, gdy planujesz zasłaniać okno o nietypowym kształcie, roleta powinna być szersza od jego najszerszej części (np. w przypadku okna o kształcie trapezu roleta powinna być szersza niż jego dolna podstawa).

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas pomiarów?

To błąd, który popełnia wiele osób planujących montaż rolet wolnowiszących: nie oceniają one krytycznym okiem okolicy wnęki okiennej. Tymczasem częściowo zasłaniająca ją komoda lub mocno odstający od ściany grzejnik mogą okazać się przeszkodą uniemożliwiająca całkowite rozwinięcie rolety, a co za tym idzie – niedostateczną ochronę wnętrza przed słońcem. Jeśli to możliwe, przygotuj okolicę okna do użytkowania rolet, lub też – zamiast montować roletę na ścianie nad wnęką, rozważ jej montaż na suficie, na kilka cm przed wnęką, by rozwinięta tkanina ukrywała np. wspomniany wystający grzejnik.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na roletę wolnowiszącą?

Roleta wolnowisząca, jak już zostało wspomniane, nie jest zamocowana do skrzydła okna, lecz do ściany lub sufitu przy nim. To oznacza, że w przypadku otwierania okna roleta z nim nie współpracuje (należy zwinąć roletę, otworzyć okno i ponownie rozwinąć roletę). Czy jest to wadą tego rozwiązania?

To zależy usytuowania pokoju względem stron świata i tego, jak operuje w nim słońce. Decydując się na roletę wolnowiszącą, zawsze będzie ona chroniła przed promieniami obszar znajdujący się naprzeciwko okna, bez względu na to, czy pozostanie ono otwarte, czy zamknięte. Roleta poruszająca się na ramie okiennej może przy otwartym oknie osłaniać inną część pokoju, co czasami może okazać się pożądane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze rolety zaobserwuj, jak słońce operuje w danym pomieszczeniu i z których jego części korzystasz.

Roleta wolnowisząca jest oczywiście bezproblemowym rozwiązaniem w przypadku okien wyłącznie uchylnych lub też nieotwieralnych (tzw. okna fix). Stąd też wynika ogromna popularność rolet w klimatyzowanych biurowcach, gdzie okazują się najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Minusy rolet wolno wiszących

Rolety wolnowiszące bywają uciążliwe w wietrzne dni i wtedy, gdy chcemy w domu zrobić lekki przeciąg w upalny dzień. Tkanina znajdująca się centralnie w świetle okna może łatwo poddawać się podmuchom wiatru, a co za tym idzie – nie pełnić dobrze swojej zacieniającej funkcji. Wtedy należy po prostu delikatnie unieruchomić roletę cięższym przedmiotem.

Rolety wolnowiszące cechują się też krótszą żywotnością w porównaniu do rolet w kasetach, pracujących w prowadnicach. Jak łatwo można się domyślić, te drugie pozostają lepiej zabezpieczone, co przekłada się na zminimalizowanie możliwości ich uszkodzenia. Im większa powierzchnia rolety wolno wiszącej, tym bardziej warto być delikatnym przy jej użytkowaniu.

Ukryta zaleta rolety wolno wiszącej

Rolety wolnowiszące są często wybierane do mieszkań prywatnych nie tylko z powodu ochrony przed słońcem i promieniowaniem UV. Roleta to świetna para dla rzutnika, by stworzyć mini kino domowe. Roleta jest o wiele tańszym wyborem niż profesjonalne ekrany do rzutników, a w niczym nie ustępuje im, jeśli chodzi o funkcjonalność. Jesteś właścicielem sporego okna? Możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu! Pamiętaj jednak, aby wybrać tkaninę białą, a przynajmniej jasnoszarą lub jasnobeżową, która nie będzie znacząco przekłamywała kolorów w filmie.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Warszawa, stolica Polski, to miasto tętniące życiem, pełne kultury i historii.

Parownice stały się nieodzownym narzędziem w wielu domach. Dzięki ich wszechstronności, skuteczności i ekologiczności,

Zanurz się w kosmiczną przygodę w Hypernova Megaways, grze, w której każdy obrót może odkryć tajemnice wszechświata dzięki dynamicznej funkcji Megaways.

Lanckorona, malownicze miasteczko położone w województwie małopolskim, to miejsce, które przyciąga turystów swoim historycznym urokiem i niepowtarzalnym klimatem.

Gnocchi, znane również jako gnocci (liczba mnoga), to tradycyjna włoska potrawa składająca się z małych klusek, zazwyczaj wykonanych z ziemniaków, mąki i jajek. Są one formowane w małe kulki i mają charakterystyczną

Sprężony gaz jest nieodzownym elementem wielu procesów przemysłowych i codziennego życia. Jest wykorzystywany w różnych sektorach, od przemysłu, przez medycynę, aż po sektor konsumencki. Zrozumieni

Marka Polo Ralph Lauren została założona w 1967 roku przez amerykańskiego projektanta mody Ralpha Laurena. Urodzony jako Ralph Lifshitz, zmienił nazwisko na Lauren w młodym wieku

Beta-karoten to organiczny związek chemiczny z grupy karotenoidów, który nadaje warzywom i owocom ich charakterystyczny pomarańczowy kolor. Jest prekursorem witaminy A,

W dzisiejszym szybkim tempie życia, stres jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zrozumienie, jak się uspokoić i efektywnie radzić sobie ze stresem