Porada

Rolety rzymskie- czym są i jak o nie dbać?Rolety rzymskie- czym są i jak o nie dbać?

Roleta rzymska to rozwiązanie cieszące się sporą popularnością. Idealnie prezentuje się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, dodając im uroku. Jak prać rolety rzymskie i czy w ogóle warto je stosować? Czy montaż rolet jest problematyczny?

 

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to popularny rodzaj osłon okiennych, które mają charakterystyczny wygląd i sposób działania. Są one wykonane z tkaniny lub materiału tekstylnego i składają się z jednego lub kilku paneli, które unoszą się równomiernie, gdy roleta jest podnoszona. Kiedy roleta jest opuszczana, panele opadają i tworzą regularne fałdy. Rolety rzymskie różnią się od tradycyjnych rolet w tym, że nie mają dziurek ani otworów na tkaninie. Zamiast tego, poszczególne panele są połączone za pomocą cienkich, równoległych linek lub taśm, które są niewidoczne, gdy roleta jest w pełni opuszczona. Dzięki temu rolety rzymskie prezentują bardziej elegancki i schludny wygląd. Roleta rzymska może być dostosowana do różnych wymiarów okien i pomieszczeń. Rolety są dostępne w różnych wzorach, kolorach i tkaninach, dzięki czemu można je dopasować do wystroju wnętrza. Główne zalety rolet rzymskich to estetyczny wygląd, zdolność do regulacji poziomu światła wpadającego do pomieszczenia, a także zapewnienie prywatności. Ponadto, rolety rzymskie w ramie okiennej mogą również pomóc w izolacji termicznej i akustycznej, ograniczając wnikanie zimnego powietrza i hałasu z zewnątrz. Rolety rzymskie szyte są na miarę, a montaż rolety jest łatwy i szybki. To pewna alternatywa dla tradycyjnych firan.

 

Zastosowania rolety rzymskiej

Rolety rzymskie dodają elegancji i stylu do wnętrza pomieszczenia. Dostępne są w szerokiej gamie tkanin, wzorów i kolorów, co pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów wystroju. Materiał na zasłony występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dopasowanie do każdego wnętrza. Rolety rzymskie umożliwiają regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Gdy są w pełni opuszczone, zapewniają pełną prywatność i blokują większość światła. Można je również podnosić stopniowo, aby dostosować poziom oświetlenia w zależności od preferencji. Roleta rzymska jest skutecznym rozwiązaniem do ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Może chronić meble, dywany i inne elementy wystroju wnętrza przed blaknięciem i uszkodzeniem spowodowanym przez promienie UV. W sklepie Eurofirany dostępne są nie tylko najwyższej jakości rolety rzymskie, ale także firany na metry, które można idealnie dostosować do ramy okiennej.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Czyszczenie rolet rzymskich może się nieco różnić w zależności od rodzaju tkaniny, z której są wykonane. W celu utrzymania czystości rolet rzymskich zaleca się regularne odkurzanie ich za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z delikatnym przyssawaniem. To pomoże usunąć kurz i sierść zwierząt.W przypadku świeżych plam, jak najszybciej usuń nadmiar substancji wchłaniając plamę za pomocą suchego ręcznika lub gąbki. Następnie delikatnie wycieraj plamę wilgotną szmatką z łagodnym mydłem lub specjalnym środkiem czyszczącym do tkanin. Unikaj moczenia rolet rzymskich, aby uniknąć uszkodzenia mechanizmu. Odpowiednio zadbana roleta rzymska będzie cieszyć oczy przez długi czas.