Porada

Psychologia koloru co to takiego ? - czyli jak wybrać kolor ścianSkoro zielony uspokaja a czerwony pobudza to gdzie jest pomarańcz?. Jest to kolor który bardzo lubimy.Wiele farb posiada te odcienie. Mamy dużą gamę kolorystyczną tego koloru. Jest to związane z naszym położeniem geograficznym.


Jednak 3/4 sezonu w naszym kraju jest chłodno. Dlatego też próbujemy wizualnie ocieplić nasze wnętrza. Fala odbita koloru pomarańczowego jest ciepła słoneczna.

Czy zielony uspokaja a czerwony pobudza?

Jest coś takiego jak koło barw. Kolory po przeciwnych stronach okręgu to kolory uzupełniające. I tak na przeciw zielonego znajduje się czerwony. On stawia nas na baczność. Dla czego ma on  najdłuższa fale i najintensywniej Oddziaływuje na nasz aparat wzroku (czopki w oku najbardziej pobudzone - najwyższa częstotliwość). Ma to też uzasadnienie fizjologiczne. Kolor ten kojarzony jest z sercem, krwią.

Inaczej jest z kolorem zielonym o najniższej częstotliwości. Oddziaływuje na nas uspokajająco. Kolory oddziaływują na nas fizjologicznie jak i dzięki kulturze czy reklamie. Ciekawym jest również kolor niebieski. Jest to kolor który lubimy (długość fali świetlnej nam odpowiada) dla tego często marki komunikują się z nami za pomocą tego koloru. Jednak już rzadziej stosujemy go we wnętrzach. Być może dla tego że uważamy go za kolor "zimny" kojarzymy go głównie z morzem wodą. Także dzieci gdy rysują np.: śnieg często używają koloru niebieskiego. Związane jest to z tym, że w śniegu odbija się niebo nadając mu niebieski kolor i przez to często jest on tak obrazowany.

Jakie są mity dotyczące kolorów?

Często wydaje się nam że ulubionym kolorem kobiecym jest różowy. Jest to raczej mit wykreowany kulturowo. Ulubionym kolorem kobiecym jest niebieski (być może dla tego że tak łagodnie oddziaływuje na nasze receptory wzroku) Niebieski jest też kolorem dopełniającym kolor pomarańczowy / różowy - odcień naszej skóry, dla tego też, tak dobrze komponuje się np.: niebieska koszula do męskiego ubrania.

A jak dobierać kolory do wnętrz

Nie korzystać z projektantów. Dobrać taki kolor jaki my lubimy. Poczuć i odwołać się do własnego wnętrza. Znaleźć odpowiednią kolorystykę w naturze. Odszukać liść z barwą która się nam podoba. Poszukać odcieni kolorystycznych wokół nas, jakiś fragment z gazety czy ze zdjęcia przefiltrowany przez siebie. Powiesić jakiś kolor na ścianie porównać z tapetą ścienną, którą zamierzamy zawiesić zobaczyć, popróbować.

A co do koloru białego?

Jest to kolor niezagospodarowany. Jak go umiejscowimy takie będzie miał znaczenie. Jak do białego koloru dodamy jedną ścianę kolorową przyjmę on siłę tego koloru z którym współgra. Nie jest on silnym. Można powiedzieć ze jest kolorem bezpiecznym