Blog

Przemysłowe płaszcze termoizolacyjne – dlaczego warto je stosować?Izolacje termiczne mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Do tej kategorii zaliczają się także płaszcze przemysłowe, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej ochrony instalacji i ładunków.


Czym są płaszcze termoizolacyjne w przemyśle?

Właściwe warunki temperaturowe mają kluczowe znaczenie dla wielu procesów oraz materiałów i gotowych produktów. Aby o nie zadbać, stosuje się między innymi płaszcze termoizolacyjne.

Płaszcz termoizolacyjny to rodzaj materiału izolacyjnego, który służy do zabezpieczania konkretnych instalacji czy ładunków przed zmianami temperatur. Pozwala on między innymi na poprawę ich poziomu izolacji przez zapobieganie uciecze ciepła, ale również może chronić przed wpływem zewnętrznych temperatur – tych niskich i wysokich.

Z czego zbudowane są płaszcze termoizolacyjne?

Do wykonania komponentów jak płaszcze termoizolacyjne wykorzystywane są specjalne materiały o właściwościach termoizolacyjnych. Są to najczęściej miękkie i elastyczne materiały dociepleniowe z tworzyw sztucznych, które zabezpieczane są z zewnątrz warstwami tkanin jak poliester.

Stosowne są różne rodzaje płaszczów termoizolacyjnych, między innymi mogą one służyć do zabezpieczania ładunków umieszczonych na paletach, paletopojemników oraz beczek czy zbiorników IBC, a także mogą być przeznaczone do umieszczania na elementach instalacji – rurach, zbiornikach.

Najczęściej płaszcze termoizolacyjne wyposażone są w zapięcia, na przykład na rzepy albo na napy, co pozwala na ich łatwe zakładanie i zdejmowanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Ma to szczególne znaczenie w przypadku elementów instalacji, ponieważ możliwość zdjęcia osłony pozwala na uzyskanie łatwego dostępu do znajdujących się pod nią powierzchni czy połączeń. Potem płaszcze termoizolacyjne można na nowo umieścić na instalacji.

Zalety korzystania z płaszczów termoizolacyjnych w przemyśle:

  • skutecznie zabezpieczają przed gorącem i zimnem

  • chronią przed warunkami atmosferycznymi

  • redukują ryzyko uszkodzenia mechanicznego

  • zmniejszają koszty eksploatacji

  • przyczyniają się do ochrony środowiska

  • są łatwe w stosowaniu

  • są wielorazowego użytku

  • mogą być wykonane na zamówienie

Gdzie można zakupić płaszcze termoizolacyjne?

Aktualnie płaszcze termoizolacyjne oferowane są przez wielu dostawców komponentów dla przemysłu. Można zakupić je między innymi w firmach zajmujących się dostawą palet czy pojemników, a także w firmach sprzedających część instalacyjne.

Warto też zaznaczyć, że płaszcze termoizolacyjne mogą być wykonane na wymiar, gdy konieczne jest zabezpieczenie instalacji czy ładunków o niestandardowych wymiarach.