Turystyka

Pogoda w ZakopanemPogoda w Zakopanem

Zakopane – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. – najwyżej spośród wszystkich polskich miast. Zakopane często nazywane jest zimową stolicą Polski.


Warunki pogodowe

Jednym z najważniejszych punktów planowania wycieczki w Tatry jest pogoda. Jest to kluczowe dla górskich wędrówek o każdej porze roku. Jak wiadomo, warunki meteorologiczne w górach i na terenach przyległych mogą zmienić się w ciągu kilku minut, dlatego w przeddzień wędrówki warto sprawdzić prognozę https://icmmeteo.pl/13508/zakopane i być przygotowanym na wszelkie sytuacje pogodowe.

Kiedy najlepiej wybrać się do Zakopanego?

Miasto leży w górskiej strefie klimatycznej, charakteryzującej się niskimi średnimi temperaturami rocznymi. Sezon zimowy, kiedy średnie temperatury dzienne utrzymują się poniżej zera, trwa około 120 dni. Jeśli chcesz odwiedzić ośrodek narciarski, zaplanuj swój wyjazd w styczniu lub lutym, kiedy tutaj spada najwięcej śniegu.

Najlepszy czas na wypad w góry – okres od czerwca do września. Warto wiedzieć, że sezon ten charakteryzuje się największą ilością opadów. Pomiary wykazały, że prawie 1/3 rocznych opadów w tym regionie przypada na lato. Średnia liczba dni z opadami w roku wynosi 187, czyli w Zakopanem deszcz pada co drugi dzień.

Burze – jedno z najgroźniejszych zjawisk pogodowych, z jakimi można spotkać się latem w górach. Dlatego, planując wyjazd w góry, należy na bieżąco sprawdzać aktualną prognozę pogody meteo icm.

Tatrzańska jesień zazwyczaj jest pogodna i słoneczna, szczególnie sprzyja wędrówkom w niższych partiach gór. Warto pamiętać, że jesienne wieczory i poranki w górach są dość chłodne, dlatego należy zawczasu zadbać o odpowiednie ciepłe ubrania i buty oraz termosy z herbatą i kawą lub po prostu zaplanować krótkie spacery w ciągu dnia. W listopadzie w Tatrach już zaczyna się zima.

Inwersja temperatury

Różne części Zakopanego mają wyraźne różnice klimatyczne w zależności od wysokości. Ze względu na to, że miasto leży w wąskiej dolinie między Tatrami a Gubałówką, częstym zjawiskiem od późnej jesieni do wczesnej wiosny jest inwersja temperatury: najniższe punkty miejskiej części Zakopanego mają średnią roczną temperaturę o 1 stopień niższą niż najwyższe (zimne powietrze jest cięższe, więc opada i pozostaje w najniższych punktach doliny). Różnica temperatur między Zakopanem a szczytem Kasprowego Wierchu w zimowe dni może sięgać dziesięciu stopni.

Podsumowanie

W Tatrach wszelkie zmiany pogody, spowodowane, na przykład, przemieszczaniem się frontu atmosferycznego, następują znacznie szybciej niż na równinie. Górskie wędrówki, zwłaszcza na dużych wysokościach, to poważna sprawa, dlatego, jeśli prognoza pokazuje złą pogodę, warto przełożyć je na inny dzień. Ciekawą alternatywą będzie zwiedzanie muzeów i galerii, których w Zakopanem jest całkiem sporo.

Ogólnie rzecz biorąc, zdaniem lekarzy, klimat Zakopanego pomaga przyspieszyć metabolizm, poprawić samopoczucie i zapobiec wielu chorobom. Jednak ze względu na istotną różnicę między klimatem i położeniem geograficznym Zakopanego a resztą Europy, przed podróżą warto obiektywnie ocenić swój stan zdrowia, poddając się badaniom lekarskim i skonsultować się z lekarzem.