Porada

Obróbka stali – co musisz o niej wiedzieć?

Blog CityOn.pl

Podziel się ze znajomymi:


W procesie produkcji stali wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania. Materiały często wymagają jednak odpowiednich modyfikacji. Warto wiedzieć, jaka jest charakterystyka poszczególnych metod w tej dziedzinie.


Skrawanie

W ramach metody poszczególne elementy uzyskują odpowiedni kształt i wymiar za pomocą fragmentarycznej eliminacji części z ich materiału. Modyfikacji ulega wówczas powierzchnia danego przedmiotu. Materiał zostaje doprowadzony do określonej przez specjalistę formy. Skrawanie składa się z trzech elementarnych procesów. Toczenie to precyzyjna obróbka, w ramach której integracji ulega ruch obrotowy i liniowy. Metoda wykonywana jest na specjalnych tokarkach. Toczenie zalicza się do najpopularniejszych technik skrawania. Przy jego realizacji wykorzystywane są urządzenia oparte na technologii CNC, wśród których warto wskazać frezarki, tokarki oraz elektrodrążarki. Inną formą skrawania jest frezowanie. W obróbce stosuje się wówczas wieloostrzowe narzędzia. Frezarka wykorzystuje ruch obrotowy, przedmiot natomiast poddawany jest dynamice posuwowej. W ramach metody wyróżnia się technikę obwodową, czołową, a ponadto współbieżną i przeciwbieżną. Ostatni proces obróbki skrawaniem to szlifowanie. Specjalistyczną taśmą ścierną usunięte zostają powierzchniowe warstwy stali.

Obróbka plastyczna

Proces służy nadaniu materiałowi odpowiedniej formy. Zmianie ulega struktura oraz właściwości stali. Obróbka plastyczna wykonywana jest na zimno oraz gorąco. W ramach techniki należy wyróżnić ręczne kucie, polegające na nadaniu konkretnego kształtu za pomocą uderzenia, nacisku i zgniatania. Tłoczenie obejmuje natomiast dezintegrację materiału bazowego oraz pobocznego. Wykorzystuje się wówczas odcinanie, wycinanie, okrawanie i formy, niewpływające na modyfikację w obrębie spójności stali. Technika ciągnięcia w obróbce plastycznej zmniejsza średnicę materiału, doprowadzając zarazem do jego wydłużenia. Ostatnia metoda to proces kształtowania stali przy zachowaniu wymiarów poprzecznych. Gięcie zazwyczaj  poprzedza się obróbką hydrotermiczną.

Metoda cieplna

Procesy termiczne powodują zmiany strukturalne stali. Modyfikacji ulegają także właściwości chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne stopu. Obróbka cieplna składa się z hartowania, wyżarzania, przesycania i stabilizowania.

Istnieje wiele metod przetwarzania stali. Warto zatem wejść na stronę internetową https://www.metaltech.pl/obrobka-metali-i-stali/, by poznać zastosowanie i zalety poszczególnych opcji.


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów