Porada

Obróbka stali – co musisz o niej wiedzieć?



Obróbka stali – co musisz o niej wiedzieć?
W procesie produkcji stali wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania. Materiały często wymagają jednak odpowiednich modyfikacji. Warto wiedzieć, jaka jest charakterystyka poszczególnych metod w tej dziedzinie.


Skrawanie

W ramach metody poszczególne elementy uzyskują odpowiedni kształt i wymiar za pomocą fragmentarycznej eliminacji części z ich materiału. Modyfikacji ulega wówczas powierzchnia danego przedmiotu. Materiał zostaje doprowadzony do określonej przez specjalistę formy. Skrawanie składa się z trzech elementarnych procesów. Toczenie to precyzyjna obróbka, w ramach której integracji ulega ruch obrotowy i liniowy. Metoda wykonywana jest na specjalnych tokarkach. Toczenie zalicza się do najpopularniejszych technik skrawania. Przy jego realizacji wykorzystywane są urządzenia oparte na technologii CNC, wśród których warto wskazać frezarki, tokarki oraz elektrodrążarki. Inną formą skrawania jest frezowanie. W obróbce stosuje się wówczas wieloostrzowe narzędzia. Frezarka wykorzystuje ruch obrotowy, przedmiot natomiast poddawany jest dynamice posuwowej. W ramach metody wyróżnia się technikę obwodową, czołową, a ponadto współbieżną i przeciwbieżną. Ostatni proces obróbki skrawaniem to szlifowanie. Specjalistyczną taśmą ścierną usunięte zostają powierzchniowe warstwy stali.

Obróbka plastyczna

Proces służy nadaniu materiałowi odpowiedniej formy. Zmianie ulega struktura oraz właściwości stali. Obróbka plastyczna wykonywana jest na zimno oraz gorąco. W ramach techniki należy wyróżnić ręczne kucie, polegające na nadaniu konkretnego kształtu za pomocą uderzenia, nacisku i zgniatania. Tłoczenie obejmuje natomiast dezintegrację materiału bazowego oraz pobocznego. Wykorzystuje się wówczas odcinanie, wycinanie, okrawanie i formy, niewpływające na modyfikację w obrębie spójności stali. Technika ciągnięcia w obróbce plastycznej zmniejsza średnicę materiału, doprowadzając zarazem do jego wydłużenia. Ostatnia metoda to proces kształtowania stali przy zachowaniu wymiarów poprzecznych. Gięcie zazwyczaj  poprzedza się obróbką hydrotermiczną.

Metoda cieplna

Procesy termiczne powodują zmiany strukturalne stali. Modyfikacji ulegają także właściwości chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne stopu. Obróbka cieplna składa się z hartowania, wyżarzania, przesycania i stabilizowania.

Istnieje wiele metod przetwarzania stali. Warto zatem wejść na stronę internetową https://www.metaltech.pl/obrobka-metali-i-stali/, by poznać zastosowanie i zalety poszczególnych opcji.


Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Interesują Cię komfortowe, tanie noclegi? Planujesz pobyt w nadmorskiej dzielnicy Świnoujścia, albo w centrum Świnoujścia? Zależy Ci na wygodzie i spacerach niedaleko promenady?

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.

Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.