Porada

Najważniejsze kroki w pielęgnacji cery zimąNajważniejsze kroki w pielęgnacji cery zimą

W sezonie zimowym skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych elementów wsparcia jej optymalnego funkcjonowania i zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi jest odpowiedni krem nawilżający. Poza tym ważne są zabiegi oczyszczania i tonizacja, ale nie tylko!


Nawilżanie skóry

Różnice temperatur, zmienna wilgotność powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz ogrzewanych to czynniki szczególnie niesprzyjające kondycji skóry. Przez wpływ środowiska staje się ona podatna na przesuszenie i związane z tym dolegliwości, takie jak szorstkość, uczucie ciągnięcia i łuszczenie. Powstały dyskomfort można jednak ograniczyć i zapobiec jego nawrotom, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z najważniejszych z nich jest nawilżanie. Aby jednak przyniosło ono wymierne korzyści, wybór kosmetyków nie może być przypadkowy. Tylko dzięki odpowiednim składnikom preparaty spełnią funkcję nawilżającą, a przy okazji regenerującą i ochronną. W zimie sprawdzi się zwłaszcza dermokosmetyczny mocno nawilżający krem do twarzy. Istotą jego działania jest przede wszystkim zatrzymanie wilgoci w głębokich i powierzchniowych warstwach skóry, poprzez dostarczenie jej związków wzmacniających naturalne mechanizmy odbudowujące i zabezpieczające. Dzięki właściwościom hydrofilowym skóra odzyskuje swoje nawodnienie, a przez to nie tylko lepiej wygląda, lecz także staje się odporna na uszkodzenia i podrażnienia. 

Najlepszy skład kremów, emulsji i toników na zimę

Do zapewnienia kompleksowej pielęgnacji niezbędne jest również stosowanie do zabiegów oczyszczania i tonizowania produktów o odpowiednim składzie. Cennymi związkami są m.in.:

  • ceramidy, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe, pełnią funkcję induktorów przezskórnych dla innych składników, przez co poprawiają efekt ich działania, a ponadto są ważne przy wzmacnianiu cementu międzykomórkowego. Przyczyniają się też do uszczelniania płaszcza lipidowego skóry;
  • pantenol i alantoina działają kojąco oraz stymulująco w procesach odbudowy tkanki łącznej;
  • witaminy i antyoksydanty stanowią ważne elementy w odżywianiu i ochronie skóry. 

Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji cery zimą?

W zimę znaczenie ma także przebieg zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonywane w nieodpowiedni sposób sprzyjają pogarszaniu funkcji skóry, co objawiać się może poprzez nasilenie charakterystycznych cech danego typu cery. Dobrze jest też zwrócić uwagę na niektóre czynności, np. związane z oczyszczaniem naskórka. Cera wrażliwa, skłonna do podrażnień czy naczyniowa źle znosi peelingi mechaniczne. Są one zbyt intensywne i narażają skórę na podrażnienia oraz inne powikłania. Uważać należy także z ciepłymi kąpielami w zimowe wieczory. Chociaż stanowią one miły rodzaj zabiegu relaksacyjnego, wysoka temperatura wody sprzyja wysuszaniu skóry. Gdy chcemy się wygrzać w wannie lub pod natryskiem, najlepiej ustawić średni stopień temperatury wody bądź skrócić zabieg do kilku minut. Zawsze po umyciu i tonizacji ciała oraz twarzy należy zakończyć rytuał, stosując mocno nawilżający krem.