Porada

Leczenie zębów bez bólu. Fakt czy mit? Dentysta w wielu osobach budzi negatywne skojarzenia. Sporo z nas ma raczej złe skojarzenia z wizytą w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza jeśli ostatni raz siedzieliśmy na fotelu dentystycznym wiele lat temu. Świat idzie jednak na przód i dziś leczenie zębów niewiele przypomina praktyki prowadzone 15-20 lat temu. Sporą zmianę stanowi przede wszystkim pojawienie się nowoczesnych metod znieczulenia, które pozwalają na przeprowadzenie najbardziej skomplikowanych i bolesnych zabiegów bez bólu. Sprawdźmy, jakie rodzaje znieczulenia mamy do wyboru i czy są one naprawdę skuteczne!

Dlaczego leczenie zębów bez bólu jest takie ważne?

Wiele osób świadomie unika wizyt u dentysty. Każdy gabinet stomatologiczny w Krakowie kojarzy im się z miejscem, w którym będą musieli stawić czoła bólowi i nieprzyjemnym odczuciom. Strach jest tym większy, im większe problemy z zębami. Próchnica w zaawansowanym stadium, dająca o sobie znać bólem i dyskomfortem, od razu przywodzi na myśl bolesne procedury jej usuwania. Nic wiec dziwnego, że większość osób u dentysty zjawia się w ostatniej chwili – kiedy ból jest na tyle silny, że nie ma już innego wyjścia. Na fotelu okazuje się natomiast, że nie było się czego bać, a zabieg został przeprowadzony bez bólu. Jak to możliwe?

W dzisiejszych czasach każdy profesjonalny gabinet stomatologiczny w Krakowie dysponuje nowoczesnymi metodami znieczulania. Są one stworzone specjalnie z myślą o pacjentach, którzy obawiają się bólu podczas zabiegu i mają na celu zminimalizować jego wystąpienie do minimum. Co więcej, wiele zabiegów dentystycznych może zostać przeprowadzonych całkowicie bez bólu, co do regularnych wizyt w gabinecie przekonuje nawet największych sceptyków. Nowoczesne techniki znieczulania są stosowane zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, a co najważniejsze, jest ich na tyle wiele, że istnieje również możliwość indywidualnego doboru znieczulenia – w zależności od preferencji pacjenta.

[obraz_1]

Jakie rodzaje znieczulenia mamy do wyboru?

Jedną z najpopularniejszych technik znieczulających jest znieczulenie powierzchniowe i nasiękowe. Polega na posmarowaniu miejsca wkłucia żelem znieczulającym, a następnie podaniu środka znieczulającego w dziąsło. Towarzyszy mu jedynie lekkie ukłucie. Gabinet stomatologiczny w Krakowie często korzysta także ze znieczulania dowięzadłowego i śródwięzadłowego – technika ta polega na podaniu znieczulenia do okostnej, wokół zęba. W tym celu wykorzystywane są bardzo cienkie igły, które wywołują jedynie delikatne ukłucie.

Popularną metodą znieczulenia, z której najczęściej korzystają najmłodsi pacjenci, jest z kolei gaz rozweselający. Polega ona na podaniu do dróg oddechowych podtlenku azotu, który wywołuje przyjemne uczucie relaksu i praktycznie całkowicie eliminuje odczucia bólowe. Pacjent pozostaje całkowicie świadomy, jest zrelaksowany i spokojny.

Coraz częściej stosowaną w Krakowie techniką znieczulenia dentystycznego jest także znieczulenie komputerowe The Wand. Metoda ta świetnie sprawdza się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych oraz polega na dozowaniu znieczulenia przez specjalny komputerowy system. Zaletą tej techniki jest brak sztywności i odrętwienia policzka oraz szybsze działanie, w porównaniu do klasycznych metod znieczulenia dentystycznego.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – profesjonalny gabinet stomatologiczny Kraków.