Porada

Leasing samochodu dla zadłużonej firmy



Leasing samochodu dla zadłużonej firmy

Firma potrzebuje nowych inwestycji, żeby zwiększać dochody i rozwijać działalność. Ale jak inwestować, kiedy przychody ledwo wystarczają na pokrycie bieżących wydatków, a bank nie chce dać kolejnego kredytu? W tej sytuacji warto rozważyć leasing dla zadłużonych.

Na czym polega leasing?

Kiedy mowa o leasingu, zwykle chodzi o samochody. W końcu (prawie) każda firma potrzebuje własnej floty, chociażby do realizowania zleceń czy spotkań z kontrahentami. Trudno jednak punktualnie dojechać do klienta, kiedy stary samochód odmawia posłuszeństwa, a na nowy brakuje pieniędzy. Na szczęście istnieją poleasingowe samochody - łatwo dostępne i w atrakcyjnej cenie.

Idea takiego rozwiązania jest bardzo prosta i polega na tym, że firma leasingowa przekazuje pojazd leasingobiorcy w zamian za miesięczne raty. Wysokość i liczba rat określone są w harmonogramie zawartym w umowie podpisanej na wyznaczony okres. W odróżnieniu od zwykłego kredytu, po wywiązaniu się z umowy, użytkownik może wykupić pojazd i tym samym zostać jego pełnoprawnym właścicielem. Może również zwrócić pojazd - tym samym poleasingowe samochody ponownie trafiają do oferty, a właściciel firmy może wynająć inny (np. nowszy i/lub większy) model.

Procedury przy leasingu

Leasing to bardzo popularna forma finansowania inwestycji firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba mieć kilkudziesięciu (czy kilkuset) tysięcy złotych na start - wystarczy płacić miesięczne raty. W wielu przypadkach leasing jest korzystniejszy niż kredyt, np. choćby ze względu na rozliczenia podatkowe. A jak z formalnościami? Te również są często prostsze niż przy kredycie i zwykle sprowadzają się do przedstawienia podstawowych dokumentów. W przypadku działalności gospodarczej najczęściej chodzi o:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG), 
  • wypis z KRS (w przypadku spółki handlowej),
  • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON i NIP,
  • umowa spółki (w przypadku spółki cywilnej lub handlowej),
  • ksero dowodu osobistego właściciela firmy lub wspólników spółki. 

Czasami firma leasingowa może wymagać dodatkowych dokumentów, na przykład deklaracji podatkowych, oświadczenia majątkowego czy zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach czy opłacaniu składek ZUS. Ponadto leasingodawca może sprawdzić klienta w rejestrach dłużników (np. Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów). Dodatkowe procedury służą ocenie wiarygodności finansowej klienta - innymi słowy dają większą pewność, że leasingobiorca będzie w stanie spłacać raty. Tym samym poleasingowe samochody są trudniej dostępne dla tych firm, na których ciążą różne zobowiązania, na przykład wobec banku.

Czy można starać się o leasing dla zadłużonej firmy?

Okazuje się, że tak. Wystarczy skierować swoje kroki (albo po prostu zadzwonić) do firmy leasingowej, która stosuje uproszczone procedury wobec swoich klientów. Dobrym przykładem jest Internetowy Fundusz Leasingowy S.A.. Jest to firma, która wymaga tylko niezbędnych dokumentów i nie weryfikuje klienta w bazach BIK i KRD. Taka informacja jest szczególnie cenna dla firm, które mają niezbyt dobrą historię kredytową (np. zalegają z opłatami za media, bądź spłacają kilka kredytów).

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. ma elastyczne podejście do każdego klienta. Tak więc okres kredytowania, wysokość wpłaty własnej oraz wysokość rat zostają dopasowane indywidualnie do sytuacji. Historia kredytowa nie ma wpływu na przyznanie finansowania, dzięki czemu leasing dla zadłużonej firmy jest tutaj równie możliwy jak leasing dla firmy z wysoką zdolnością kredytową. Jak wiadomo, również zwykły kredyt na założenie firmy może zablokować dalszy rozwój działalności. Warto zatem wiedzieć, że IFL S.A. kieruje swoją ofertę również do początkujących przedsiębiorców i start-upów.

Ciekawą opcją dla firmy obciążonej kredytami i pożyczkami jest także leasing zwrotny. Polega on na tym, że firma najpierw odsprzedaje leasingodawcy swój pojazd, a następnie wynajmuje go w ramach leasingu. Dzięki temu firma może zdobyć potrzebne fundusze (np. na spłatę zobowiązań), a jednocześnie może nadal korzystać z samochodu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie funduszu leasingowego: iflsa.pl oraz:   



Najnowsze porady i artykuły na naszym blogu

Interesują Cię komfortowe, tanie noclegi? Planujesz pobyt w nadmorskiej dzielnicy Świnoujścia, albo w centrum Świnoujścia? Zależy Ci na wygodzie i spacerach niedaleko promenady?

Czy wiesz, że jazda bez pasów w Polsce może kosztować Cię nie tylko mandat, ale i życie? W 2025 roku statystyki wypadków drogowych wciąż alarmują: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych obrażeń.

Elektromobilność Audi to nie tylko przejście na napęd elektryczny. To kompleksowa filozofia, która łączy nowoczesną technologię, wysoką wydajność, estetykę premium i wygodę użytkowania.

Bałkany to jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych regionów Europy. W 2025 roku oferują turystom z Polski wyjątkową okazję do poznania autentycznych kultur, skosztowania doskonałej kuchni i zwiedzenia pięknych stolic w przystępnych cenach.

Belgrad, stolica Serbii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie bogatą historię z dynamiczną współczesnością. Jeśli planujesz weekend w Belgradzie, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Belgradzie

Sofia, stolica Bułgarii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię starożytną z nowoczesnością. Jeśli planujesz weekend w Sofii, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni w Sofi

Bukareszt, stolica Rumunii, to fascynujące miasto pełne kontrastów, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Jeśli planujesz weekend w Bukareście, ten szczegółowy przewodnik pomoże Ci maksymalnie wykorzystać 2 dni

Choroba podczas urlopu potrafi zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek. Zamiast upragnionego relaksu, zwiedzania i słońca pojawia się ból gardła, gorączka, zatrucie pokarmowe

Podjęcie decyzji w zakresie auta służbowego – jednego lub kilku dla pracowników – wymaga dogłębnego zastanowienia.