Zdrowie

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane w celu skorygowania problemów z widzeniem i poprawy jakości życia. Są one dostępne w wielu różnych formach, z których każdy został stworzony dla konkretnej wady wzroku. Istnieją dwa podstawowe rodzaje soczewek. Poznaj najpopularniejsze rodzaje.


 

Rodzaje soczewek ze względu na materiał

Miękkie soczewki wykonane są z polimakonu. Są elastyczne i wygodne w noszeniu, występują w różnych mocach. Miękkie soczewki kontaktowe mogą być stosowane do ogólnej korekcji wzroku, jak również do specyficznych schorzeń, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Sztywne soczewki gazoprzepuszczalne wykonane są z twardego tworzywa sztucznego zwanego PMMA lub polimetakrylanem metylu. Kontakty te mają konstrukcję, która pozwala im korygować astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Są one również bardzo dobre w korygowaniu kształtu i rozmiaru rogówki.

Taka konstrukcja sprawia, że są one trwalsze niż miękkie soczewki kontaktowe, które mają tendencję do łatwiejszego ulegania uszkodzeniom. Sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są zazwyczaj zalecane dla osób, które mają pewne schorzenia oczu. Soczewki RGP są często droższe niż miękkie soczewki kontaktowe. Są jednak również trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji niż soczewki miękkie.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać w zależności od stylu życia?

Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, ważne jest, aby wybrać ich właściwy rodzaj. Na przykład, jeśli prowadzisz intensywny tryb życia i nie chcesz martwić się o codzienne czyszczenie soczewek lub utrzymywanie ich na miejscu, to najlepiej sprawdzą się modele, o przedłużonym trybie noszenia.

Jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe przez cały dzień, najlepiej wybrać takie, które nie będą podrażniać oczu i powodować dyskomfortu. W przypadku, gdy masz wrażliwe oczy, rozważ miękkie soczewki kontaktowe. Są one również polecane dla osób, które mają suche oczy i potrzebują dodatkowego nawilżenia w soczewkach. Miękkie soczewki kontaktowe są zazwyczaj łatwiejsze do dopasowania, a jednocześnie są ledwie wyczuwalne.

Czas użytkowania – soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe codziennie, to najlepiej wybierz soczewki jednodniowe. Są one wygodniejsze, ponieważ nie trzeba ich czyścić ani przechowywać w roztworze. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie. Jeśli Twój okulista zaleca soczewki kontaktowe z miesięczną wymianą, zapytaj jakiej marki soczewek używa.

Niektóre marki nie pasują tak dobrze, jak inne i mogą powodować podrażnienia lub dyskomfort po noszeniu ich przez kilka godzin. Jeśli masz suche oczy lub w przeszłości miałeś problemy z soczewkami kontaktowymi, może lepiej wybrać jednodniowe soczewki. Są one bardziej komfortowe, ponieważ nie wysuszają oczu tak szybko, jak inne rodzaje kontaktów.

Jakie zalety mają soczewki kontaktowe?

Z pewnością szybko dostrzeżesz korzyści, jakie zapewniają soczewki kontaktowe – bez względu na ich rodzaj. Najważniejsze zalety to:

  • są wygodne i łatwe w użyciu,
  • mogą być noszone podczas pływania i uprawiania sportu,
  • mogą być noszone na noc, co oznacza, że nie trzeba ich zdejmować, gdy idziesz spać – dotyczy to jedynie modeli o przedłużonym trybie noszenia, inne modele należy zdejmować przed pójściem spać,
  • soczewki kontaktowe mogą być wygodniejsze od okularów,
  • są łatwe w użytkowaniu,
  • soczewki są skuteczne, dzięki temu mogą pomóc w korygowaniu problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.