Porada

Jakie powinny być idealne piłki do siatkówki?Jakie powinny być idealne piłki do siatkówki?

Siatkówka jest bardzo chętnie uprawianym sportem, zarówno przez amatorów, jak i przez osoby, które pragną uprawiać tę dyscyplinę zawodowo. Ważny jest asortyment, który wykorzystuje się na hali. Podstawowe jest pytanie: jaka jest idealna piłka?

Jakie są wytyczne wobec piłki do siatkówki dla zawodowców?

Osoby, które chcą uprawiać siatkówkę zawodowo powinny zapoznać się z wytycznymi, które zostały ustanowione przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Zgodnie z nimi piłki do siatkówki powinny one mieć obwód w granicach 65–67 centymetrów oraz wagę od 260 do 280 gramów. Wytyczne określają również ciśnienie wewnątrz piłki, które ma wynosić od 0,30 do 0,325 kg na centymetr kwadratowy.

Piłki do siatkówki – rodzaje, jakie są?

Piłki wykorzystywane w siatkówce dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – do gry halowej oraz do rozgrywki zewnętrznej. Pierwsza z nich nadaje się do gry wewnątrz pomieszczeń, zaś druga przeznaczona jest do gry na świeżym powietrzu, wliczają się w to także piłki plażowe. Oba modele są wykonane ze skóry - naturalnej lub sztucznej.

Piłki do siatkówki - Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Każda piłka składa się z pęcherza i z pokrycia, które zazwyczaj jest wykonane ze skóry naturalnej albo sztucznej. Co ważne, liczba paneli nie ma żadnego znaczenia dla gry. Modele zazwyczaj posiadają od 8 lub 10 do nawet 18 paneli. Jednak liczba zależy głównie od rodzaju rozgrywki.

Z kolei pęcherze w piłkach siatkowych są głównie wykonane z butylu lub lateksu. Do profesjonalnych rozgrywek eksperci zalecają głównie te z butylu. Dlaczego? Są one po prostu wytrzymalsze. Natomiast te z lateksu są znacznie lżejsze, dlatego zaleca się go do piłek do siatki przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Pęcherz często pokrywa się warstwą tkaniny. Głównie jest to bawełna albo nylon, co ma na celu polepszenie amortyzacji piłki w czasie, gdy jest ona odbijana.

Jaka jest cena piłki do siatkówki?

W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Rozstrzał cenowy jest spory, ponieważ kwota ta zależy nie tylko od marki, ale także od materiałów, z których piłki są wykonane. Najtańsze z nich mogą kosztować około 50 złotych, jednak jeśli zawodnik nastawia się na bardziej profesjonalną rozgrywkę, to powinien wybrać nieco droższy model. Warto pamiętać, że zawodowcy zaopatrują się w piłki, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Warto zapoznać się z powyższymi wskazówkami, ponieważ od tego zależy nie tylko komfort podczas gry, ale również kondycja naszego budżetu. Jeśli planujecie zawodową grę, to na początek warto wybrać modele ze średniej półki.