Porada

Jak urządzić wnętrze mieszkalne w kamperze?Jak urządzić wnętrze mieszkalne w kamperze?

Caravaning ma szerokie grono zwolenników. Trudno się dziwić – to naprawdę wygodny sposób na podróżowanie i poznawanie świata. Własny pojazd i dom na kółkach w jednym daje swobodę oraz olbrzymią niezależność, które pokochały już miliony ludzi na całym świecie. Komfort wyjazdu zależy jednak przede wszystkim od tego, jak urządzi się wnętrze.

Co powinno trafić do kampera? Jakie wyposażenie jest wręcz niezbędne, a z czego można zrezygnować? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Dlaczego warto podróżować kamperem?

 

Kampery cieszą się wielką popularnością wśród Polaków. W ostatnim roku zarejestrowano 1746 nowych pojazdów (dane za CEPiK). Z czego wynika tak wielkie zainteresowanie caravaningiem? W głównej mierze wiąże się to z możliwością wygodnego podróżowania na własnych zasadach. Własny pojazd daje niezależność i swobodę w planowaniu trasy, postojów i noclegów. Nie trzeba martwić się o godziny przyjazdu do hotelu ani szukać nerwowo dostępnej restauracji poza utartymi szlakami. Wszystko, czego możemy potrzebować, mamy bowiem w kamperowym wnętrzu.

Do kampera da się zapakować wszystkie potrzebne bagaże, sprzęty i akcesoria. Nie ogranicza nas limit wagi walizki ani kwestia transportu ciężkich toreb na lotnisku czy stacji kolejowej.

Wyjazdy kamperami pomagają zachować wygodę własnej przestrzeni mieszkalnej wszędzie, dokąd się wybierzemy. Dodatkowo to szansa na obniżenie kosztów podczas podróży krajowych i zagranicznych, choćby do szczególnie drogich destynacji, jak choćby Szwajcaria czy Norwegia.

 

Strefy funkcyjne w kamperze – jak podzielić przestrzeń?

 

Podstawą wygody podczas podróżowania samochodem turystycznym jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni we wnętrzu. Co takiego musi trafić do kampera? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich stref funkcyjnych. W pojeździe trzeba bowiem znaleźć miejsce na łazienkę, sypialnię, kuchnię i przestrzeń do rekreacji w czasie dnia. Ich wielkość i rozplanowanie warto dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Świetną opcją jest łączenie różnych stref, by optymalnie wykorzystać dostępny metraż. Pamiętajmy, że na tak małej przestrzeni liczy się naprawdę każdy centymetr. Dlatego genialnym rozwiązaniem jest połączenie kuchni, jadalni i salonu.

Warto również dobrze przemyśleć kwestię kluczowych instalacji. Zupełną bazą jest oczywiście dostęp do wody (najlepiej też ciepłej) w kuchni i łazience. Oprócz tego niezbędne jest ogrzewanie – zwłaszcza gdy planuje się korzystanie z kampera przez cały rok. W upalnym sezonie wakacyjnym bardzo przydatne bywają natomiast klimatyzatory do kamperów.

 

Kluczowe wyposażenie do kampera – co może się przydać?

 

Jak wyposażyć kampera? W każdej przestrzeni trzeba ustawić odpowiednie meble i przydatne sprzęty. Najczęściej są to perfekcyjnie dopasowane do siebie elementy. Powinny być one wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia oraz prostych do utrzymania w czystości. W kuchni niezbędne są choćby kuchenka, lodówka i zmywarka. W części mieszkalnej przydaje się stół, krzesła oraz wygodne łóżka. W łazience trzeba znaleźć miejsce dla toalety, umywalki i prysznica. Wszystkie elementy powinny być właściwie dopasowane. Idealnie sprawdza się choćby kompleksowe wyposażenie kampera od InterCamp.pl.

Wiele osób decyduje się na dłuższe pobyty w jednym miejscu podczas podróżowania kamperem. Wówczas warto użyć praktycznych przedsionków, które da się zmienić w dodatkową przestrzeń do rekreacji lub miejsce do zabawy dla dzieci. Co jeszcze może się przydać? Najlepiej zabrać ze sobą zestaw mebli kempingowych, a także sprzęty do grillowania, by stworzyć sobie plenerową kuchnię pod gołymi niebem w słoneczne dni.

 

Przyjemne i wygodne podróżowanie – mobilny, funkcjonalny dom na kółkach

 

Wyjazdy kamperem to wspaniała przygoda dla singli, par czy rodzin z dziećmi. Odpowiednie wyposażenie pojazdu sprawia, że podróżowanie staje się jeszcze wygodniejsze, daje komfort i pełną swobodę. Może to również pomysł na prawdziwie niezapomniane wakacje dla Was i Waszych bliskich?