Porada

Jak sprzątać po remoncie? W jaki sposób szybko i efektywnie sprzątać po remoncie?

Blog CityOn.pl

Podziel się ze znajomymi:


Prace remontowe zwykle kojarzą nam się z brudem, hałasem i dezorganizacją życia domowników. Nic więc dziwnego, że gdy tylko się skończy, chcemy jak najszybciej przywrócić w mieszkaniu porządek. W jaki sposób szybko i efektywnie sprzątać po remoncie?


Uporządkowanie mieszkania po renowacji może wydawać się przytłaczającym zajęciem. Jeżeli jednak dobrze się przygotujemy, taka praca nie musi być przesadnie trudna, ani przytłaczająca. Oto kilka wskazówek, jak ułatwić sobie to zadanie.

Zaplanuj wszystko przed remontem

Sprzątanie po pracach budowlanych będzie dużo łatwiejsze, jeśli wcześniej odpowiednio przygotujemy przestrzeń. Już na samym początku warto ustalić konkretne miejsca przeznaczone na składowanie odpadów, narzędzi i materiałów budowlanych. W przeciwnym razie po remoncie dużo czasu zajmie nam samo segregowanie porozrzucanych po mieszkaniu przedmiotów – nie możemy przecież wszystkiego wyrzucić, ponieważ niektóre z tych rzeczy mogą się przydać w przyszłości.

Jeśli jedno z pomieszczeń nie będzie remontowane, warto przenieść tam jak najwięcej mebli i sprzętów znajdujących się w domu. Dzięki temu nie zabrudzą się podczas prac budowlanych i oszczędzą nam sprzątania.

W przypadku, gdy planujemy gruntowny remont, podczas którego będziemy kuć i wiercić w ścianach, można skorzystać z usług firm, które wynajmują kontenery na gruz. Zbiornik zostanie podstawiony w wybrane przez klienta miejsce. Gdy się wypełni zostanie natychmiast odebrany, a odpadki budowlane zostaną zutylizowane. Zanim jednak skorzystamy z takiej oferty sprawdźmy, czy dane przedsiębiorstwo posiada niezbędne zezwolenia uprawniające do wywozu i utylizacji takich materiałów.

Miejsce, w którym będzie odbywać się przebudowa, dobrze jest zabezpieczyć folią. Jeśli nie chcemy, żeby pył budowlany albo farba uszkodziły podłogę, pamiętajmy o starannym rozłożeniu i przyklejeniu folii do posadzki, ponieważ w przeciwnym razie kurz może dostać się pod spód.

Nie należy też odkładać sprzątania na później. Wiele rzeczy można uprzątnąć jeszcze podczas prac remontowych. Jeśli zrobimy to wcześniej, sprzątanie po remoncie będzie dużo prostsze.

Pierwsze kroki

Zanim przystąpimy do sprzątania, zadbajmy o swoje zdrowie i komfort pracy. Jeżeli to możliwe otwórzmy wszystkie okna na oścież – w ten sposób pozbędziemy się części unoszącego się w powietrzu pyłu, który może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm.

Przygotujmy też wszystkie niezbędne do pracy narzędzia.  Zaopatrzymy się w gumowe rękawiczki, maskę, odkurzacz, mopa, ścierki z mikrofibry, gąbki, a także preparaty czyszczące i duże, wytrzymałe worki na śmieci. Jeśli w mieszkaniu zalega bardzo dużo pyłu i pokruszonych odpadów budowlanych lepiej użyć specjalnego odkurzacza przemysłowego, ponieważ zwykłe domowe urządzenie może się uszkodzić podczas odkurzania.

W poremontowym chaosie łatwo coś zgubić, dlatego warto zgromadzić te przedmioty w jednym miejscu, żeby później nie tracić czasu na ich szukanie.

Od ogółu do szczegółu

Sprzątanie zacznij od wyniesienia z domu wszystkich zbędnych przedmiotów. Schowaj narzędzia, drabiny, farby, a następnie pozbądź się odpadów budowlanych i śmieci. Później  zamieć wierzchnią warstwę brudu z płaskich powierzchni, a następnie zabierz się za odkurzanie na sucho. Podczas tej czynności należy być delikatnym, ponieważ drobinki kurzu i piasku mogą zadziałać jak papier ścierny, niszcząc podłogę. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu wąskich zakamarków – to właśnie w takich miejscach zbiera się najwięcej pyłu. Jeśli o tym zapomnisz, po czasie podłoga i blaty znów się zakurzą.

Gdy pozbędziesz się największych zanieczyszczeń przystąp do czyszczenia na mokro. Tym razem podłogi należy zostawić na koniec. To tam będzie gromadził się kurz opadający z wyżej położonych miejsc. W pierwszej kolejności należy wytrzeć drzwi, blaty, wnętrza i elementy zewnętrzne szafek, uchwyty, a także sprzęt AGD. Nie zapomnijmy o elementach oświetlenia, łopatkach wentylatorów, żaluzjach, zasłonach oraz otworach wentylacyjnych. Na koniec pozostaje już tylko umyć dokładnie podłogę, przetrzeć mokrą szmatką ściany, a następnie umyć okna, na których prawdopodobnie także zgromadziło się dużo kurzu.

Postępując w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także będziemy mieli pewność, że niczego nie uszkodzimy i będziemy mogli spokojnie cieszyć się wizualnym efektem remontu.


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów