Porada

Jak samodzielnie sporządzić mydło naturalne?Jak samodzielnie sporządzić mydło naturalne?

Świadomość osób, co do zdrowego i ekologicznego stylu życia, z roku na rok wyraźnie wzrasta. Coraz mądrzej zaczynamy robić zakupy, dokładnie czytając etykiety na produktach. Rozsądniej przeszukujemy również regały kosmetyczne, poszukując mydeł naturalnych.


Kosmetyki produkowane w domu? Ależ oczywiście!
 
Alternatywą dla gotowego mydła może być to zrobione własnoręcznie. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowana czynność, do której potrzeba chemicznego wykształcenia. Jedyne, co trzeba to odrobinę chęci, zaangażowania oraz cierpliwości, aby domowa produkcja mydła naturalnego była nie tylko korzyścią dla rodziny, ale również satysfakcją dla nas samych. Jednak zanim tak się stanie, potrzeba krótkiego instruktażu, który pomoże nam zdobyć podstawowe informacje na temat tego, w jaki sposób samodzielnie wytwarzać ekologiczne kosmetyki.

Co potrzeba?

Choć spotkać się można z wieloma przepisami i technikami wyrabiania mydła naturalnego, najczęściej rekomendowaną jest ta „na zimno”. W tym celu potrzeba przygotować sobie parę rękawic gumowych, ochronne okulary, a także ubranie zakrywające ręce oraz nogi. Oprócz tego należy przygotować sobie dwa pojemniki (bez znaczenia, czy będą wykonane ze szkła, czy plastiku), garnek (jeden emaliowany, a drugi szklany, nierdzewny lub plastikowy), dużą łyżkę (z drewna lub plastiku), blender, termometr, urządzenie do pomiaru wagi, formę na mydła naturalne oraz oczywiście tłuszcze, bez których produkcja domowych kosmetyków nie byłaby w stanie się odbyć.

Generalnie możemy wyróżnić kilka rodzajów tłuszczów stałych:

- olej kokosowy,
- olej palmowy,
- smalec

oraz płynnych:

- olej słonecznikowy,
- olej rzepakowy

Krok po kroku, jak wyprodukować mydła naturalne

W pierwszej kolejności należy zważyć tłuszcze stałe, które następnie rozpuszczamy, zwracając uwagę na to, aby nie uległy przypaleniu. Potem dodajemy tłuszcze płynne i wszystko dokładnie ze sobą mieszamy. Aby samodzielnie wyprodukować mydła naturalne, konieczne jest przygotowanie roztworu wodorotlenku, pamiętając aby wcześniej założyć ochronną odzież. W tym celu pomocne okażą się pojemniki, które posłużą do odważenia wodorotlenku oraz wody bądź mleka. Następnie całość dokładnie mieszamy, aż zachodzić będzie proces klarowania. Wówczas chłodzimy tłuszcze oraz ług, cały czas bacznie zwracając uwagę na własne bezpieczeństwo i mieszamy, a następnie umieszczamy w formach. Zwijamy w ręcznik lub inne okrycie i odstawiamy na około dwa dni. Po tym czasie kroimy w kostki, umieszczamy na papierze pergaminowym i odstawiamy w chłodne miejsce na około miesiąc.