Blog

Jak poduszka ortopedyczna pomaga dbać o zdrowie?Jak poduszka ortopedyczna pomaga dbać o zdrowie?

Problemy ze zdrowiem powodowane niezdrowym trybem życia to prawdziwa plaga naszych czasów. Wiele z nich to powazne zchorzenia, naszczęsce istnieja tez takie których pozbędziemy sie urzywająć odpowiedniej poduszki.


Gdy zaczynają się problemy

Często problemy z samopoczuciem, bóle głowy i karku, biorą się z niewłaściwej pozycji podczas snu. Kiedy nie kontrolujemy układu swojego ciała, nasza głowa może spoczywać pod nieodpowiednim kątem, przez co mięśnie utrzymujące kręgosłup w stabilnej pozycji, są naciągnięte i zmęczone. Długotrwałe zmęczenie, oraz nienaturalna pozycje kręgów podczas snu, mogą prowadzić do poważnych schorzeń, przy których bóle głowy i problemy ze snem, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeżeli w odpowiednim momencie nie interweniujemy, grozi nam dyskopatia. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z problemem jest zakup poduszki ortopedycznej. Najważniejsze jednak, by odpowiednio dobrać model, który będzie najlepiej zapobiegał naszym problemom.

Czym jest poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna wykonana jest z materiału, który po nadaniu mu określonego kształtu, potrafi później do niego wrócić. Zazwyczaj takim materiałem jest pianka, podobna do tej, z której produkuje się gąbki kąpielowe. Różnica polega jednak na gęstości tej pianki i sprężystości materiału. Odpowiednio dobrany skład, powoduje, ze poduszka będzie dość miękka, ale po uprzednim wyprofilowaniu przez producenta ma przywracać szyję do odpowiedniego układu. Podstawowa różnica między poduszką ortopedyczną a tradycyjną, polega zatem na tym, że ta pierwsza zmusza nas podczas snu do ułożenia się w sposób zdrowy i wygodny, podczas gdy ta druga nie ma takich możliwości i okłada się tak, jak ją zwiniemy podczas snu.

Główne zalety poduszki ortopedycznej

Najważniejsze zadanie poduszki polega na tym, że ma stworzyć i utrzymać prawidłową pozycję podczas spania. Oznacza to, że powinna ona być sprofilowana tak, by zapewnić odpowiedni układ kręgów szyjnych podczas spoczynku. Dobrze dobrana poduszka nie pozwala nam na zbyt wiele zmian w tym układzie, kontrolując za nas odpowiednie ułożenie głowy, kiedy śpimy. Kręgi szyjne są wtedy odciążone, mięśnie, które je utrzymują mają szansę rozluźnić się i odpocząć. Odpowiedni układ podczas snu dobrze działa również na barki. Najważniejsze jednak jest to, że z poduszką ortopedyczną możemy się porządnie wyspać, a najdalej po kilku dniach powinny zniknąć wszelkie bóle i dolegliwości związane z niewłaściwym układem kręgosłupa podczas snu. Dobór poduszki i profilaktyka Istotnym zagadnieniem dotyczącym poduszek ortopedycznych, jest odpowiedni wybór. Rozmaite modele mogą się od siebie bardzo różnić, trzeba więc wiedzieć co wybrać i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze. Przede wszystkim warto zastanowić się jakiego rodzaju dolegliwości mogą nas dotyczyć. Własnie to powinno stanowić podstawowe kryterium wyboru. Wśród poduszek znajdziemy nawet takie, które zapobiegają chrapaniu! Poduszki ortopedyczne mogą służyć nie tylko osobom, które już mają problemy z bólami kręgosłupa czy barków. Warto zastanowić się, czy nie kupić takiej poduszki własnie po to, bo nie dopuścić do powstania problemów. Każdy specjalista powie, że w przypadku kręgosłupa o wiele łatwiej jest zapobiegać problemom, niż później leczyć ich skutki.