Porada

Jak najlepiej dbać o soczewki kontaktowe?Jak najlepiej dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są bardzo podatne na gromadzenie się na nich zanieczyszczeń i mikroelementów. Zły sposób ich pielęgnacji może prowadzić do uczucia dyskomfortu podczas noszenia, a także do różnego rodzaju zakażeń. Muszą więc być pielęgnowane za pomocą określonych sposobów.


Odpowiednia pielęgnacja soczewek – jak ważna?

Zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej w przypadku stosowania soczewek kontaktowych jest bardzo ważne. Jeśli będziemy powstępować zgodnie z instrukcjami i pielęgnować je w odpowiedni sposób, to możemy pozbyć się około 89% bakterii z ich powierzchni. W znacznym stopniu zapobiega to rozwojowi stanów zapalnych. Koniecznością jest mycie rąk zarówno przed ściąganiem soczewek jak i przy zakładaniu. Dodatkowo, niedopuszczalne stosowanie kremów czy balsamów do rąk tuż przed wykonywaniem tych czynności. Nie powinno się płukać ich w zwykłej wodzie z kranu. Znajdują się w niej różne mikroorganizmy, minerały, cząsteczki metali oraz chlor – mogą one doprowadzić nie tylko do uszkodzenia soczewki, ale i samego oka.


Co o pielęgnacji soczewek wiedzieć należy?

Jest kilka istotnych zasad, których stosowanie zapobiegnie jakimkolwiek komplikacjom zdrowotnym. Jak dokładnie dbać o soczewki kontaktowe?

  1. Nigdy nie dotykaj ich brudnymi rękami. Wcześniej dokładnie umyj, następnie wytrzyj je do sucha.
  2. Przy czyszczeniu i pielęgnacji soczewek przestrzegaj wszystkich zaleceń ich producenta.
  3. Przechowuj swoje soczewki jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemniczkach oraz płynach.
  4. Jeśli czujesz dyskomfort podczas noszenia soczewek z powodu ich wysychania, używaj kropli nawilżających.
  5. Pamiętaj o czyszczeniu oraz częstej wymianie (co najmniej raz na 3 miesiące) pojemnika przeznaczonego do przetrzymywania soczewek.
  6. Soczewki kontaktowe są zróżnicowane pod względem długości możliwości ich noszenia (1 dzień, tydzień. Miesiąc). Pamiętaj, aby nie nosić ich dłużej.

Pamiętaj!

Zadbaj o swoje soczewki i zdrowie właśnie w taki sposób, a pozwoli Ci to uniknąć infekcji czy zakażeń. Pamiętaj, że warto wszystko skonsultować z lekarzem okulistą, który doradzi i pomoże przy wyborze produktów właściwych do pielęgnacji Twoich soczewek oraz oczu.