Porada

Idealne napoje na ciepłe, wiosenne dniIdealne napoje na ciepłe, wiosenne dni

O prawidłowe nawodnienie organizmu trzeba dbać przez cały rok, ale gdy zbliża się wiosna, a dni stają się coraz cieplejsze, ten temat staje się jeszcze bardziej istotny. Nie chodzi wyłącznie o wzrost temperatury otoczenia. Wiosną wzrasta też poziom naszej aktywności, bo chętniej niż zimą zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Jakie napoje na ciepłe dni warto brać pod uwagę? Poniżej wymieniamy nasze propozycje.

Powszechnie wiadomo, że podstawowym płynem w ciągu dnia powinna być woda, najlepiej średniozmineralizowana, która wyśmienicie nawadnia organizm, dostarcza wiele cennych składników mineralnych i może być pita bez żadnych ograniczeń, zarówno wiekowych, jak i zdrowotnych. Wiele osób przepada za górskim smakiem naturalnej wody. Niektórzy lubią jednak wypić także coś słodszego i bardziej wyrazistego. Napoje gazowane, które zawierają masę cukru, obrosły zasłużoną złą sławą i większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, że lepiej nie uwzględniać ich w swoim dziennym bilansie płynów. Na szczęście istnieją zdrowe alternatywy, które skutecznie gaszą pragnienie i nawadniają organizm. 

Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że w parze ze wzrostem temperatury otoczenia powinien iść wzrost objętości przyjmowanych płynów. Wiosną nie zaznamy jeszcze upałów, więc zwiększenie dziennego bilansu płynów o 0,5-1 l powinno wystarczyć (chyba że wzrasta także poziom naszej aktywności fizycznej). Należy pamiętać, że z piciem nie należy zwlekać do momentu wystąpienia uczucia pragnienia. Charakterystyczna suchość w gardle wskazuje, że doszło już do nieznacznego odwodnienia. Należy więc pić regularnie, najlepiej co 1-1,5 godz.

Czym nawadniać organizm w ciepłe dni?

Po jakie płyny warto sięgnąć, gdy znudzi się nam smak wody mineralnej? Kawa i herbata nie należą do najlepszych alternatyw. Oba napoje zawierają substancje zaliczane do diuretyków, czyli powodujące zwiększone wydalanie wody z organizmu. Pite z umiarem, z całą pewnością nie zaszkodzą (o ile w konkretnym przypadku nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne przed ich spożywaniem), ale ze względu na działanie moczopędne nie należy ich rozpatrywać w kategoriach podstawowego napoju w trakcie dnia. Czym zatem ugasić pragnienie? Nasze propozycje to niegazowane napoje owocowe i napoje herbaciane Ice Tea.

To naturalne, że gdy na zewnątrz robi się ciepło, najbardziej smakują nam płyny o przyjemnie rześkim smaku. Niegazowane napoje owocowe, które nie zawierają syropu glukozowo-fruktozowego, sztucznych barwników i konserwantów, można pić bez żadnych obaw. Do tej kategorii zaliczają się zarówno naturalne wody mineralne z dodatkiem owocowych aromatów, jak i wody witaminowe, napoje izotoniczne, które w swoim składzie zawierają cenne elektrolity, oraz witaminowe shoty, uzupełniające niedobory mikroelementów. Świadomie wybrany napój może zatem zaspokoić kilka potrzeb organizmu.

Niezwykle skutecznymi „pogromcami pragnienia” są także napoje herbaciane Ice Tea. Najlepiej sprawdzą się produkty wysokiej jakości, które nie zawierają syropu glukozowo-fruktozowego i konserwantów, a są wzbogacone o kompleks witamin i minerałów.

Pamiętaj, nawet wysokiej jakości napoje niegazowane nie mogą być traktowane jako zamiennik wody. Podstawowym źródłem płynów w dobowym bilansie powinna pozostawać naturalna woda.