Polecane

Historia porcelany



Historia porcelany

Słowa na „p” zdają się mieć tendencję do bycia odkrywanymi powtórnie. Los taki spotkał proch, papier, a na samym końcu porcelanę. Jakie koleje losy sprawiły, że dziś ten niegdyś cenniejszy od srebra materiał jest względnie powszechny?


Pochodzenie

Tak jak wspomniane wynalazki, pierwsze techniki wytwarzania tego wyjątkowego rodzaju ceramiki zostały stworzone w Chinach. Mieszanka glinki kaolinowej z kwarcem i skaleniem musiała być wypalana w wysokich temperaturach, a tylko zaawansowana technicznie cywilizacja Dalekiego Wschodu była w posiadaniu zdolnych do wytworzenia 1000 stopni Celsjusza pieców. Dobrze zachowane egzemplarze tak wypalanej ceramiki pochodzą już z dynastii Han (przełom II i III w. n.e.), do czasów dynastii Tang (VII w. n.e.) stały się bardzo popularne w całym kraju i zagranicą, eksportowane je choćby do krajów arabskich.

 

Import

Już pionier podróży na Wschód, Marco Polo, rozbudził wyobraźnię Europejczyków przedmiotami z tego pięknego i wytrzymałego materiału. Po nawiązaniu ściślejszych kontaktów handlowych za sprawą odkryć choćby Vasco da Gamy, porcelana stała się jedną najbardziej pożądanych dóbr w Europie, wówczas jej cena przewyższała szlachetne materiały. Jednocześnie Chińczycy strzegli ściśle swych sekretów, nie udostępniając dalej swojej technologii. Nie pozostawiło to możnym Starego Kontynentu innego wyboru – musieli opracować własną, zwrócili się więc do najbardziej wówczas obiecującej dziedziny nauki, alchemii.

 

Odkrycie

Czytając „alchemia” widzimy przed oczami szalonych naukowców, poszukujących metod zamiany metali w złoto. I mamy poniekąd rację, ponieważ właśnie ten cel przyświecał większości działających w tej dziedzinie. Jednocześnie nie bali się oni eksperymentować z różnymi właściwościami materii, a mając umocowanie w postaci finansowania władców i ich opieki, odkryli niejedno. Około 1560 roku we Florencji powstała za sprawą mecenatu Francesco de Medicii technologia porcelany medycejska, czyli tzw. ceramika miękka. Jej odmianą była także starsza o sto lat porcelana frytowa, wynaleziona we Francji. Jednak dopiero za sprawą wsparcia Augusta Mocnego dla badań, co prawda przymusowych, Jana Fryderyka Boettegera i Waltera Tschirnhausa. Opracowali oni metodę wykorzystania kalcytu do produkcji twardej ceramiki w 1708, zaś w 1709, już po śmierci Tschirnhausa, stała się ona własnością saksońskiego elektora. Słynna porcelana miśnieńska przysporzyła wiele splendoru i zysków okolicznym regionom, które do dziś słyną z produkcji zastawy. Firmy takie jak Furstenberg czy Villeroy&Bosch stają nam przed oczami, a że produkcja tego materiału stała się masowa, dziś każdy może poczuć się jak wielmoża.


Najnowsze porady i artykuły:

Weekend majowy to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Jest to pierwszy dłuższy weekend po zimie, co sprawia, że wiele osób planuje go z wyprzedzeniem, także rozszerzając urlop, aby móc wybrać się z partnerem lub całą rodziną na wycieczkę zagraniczną.

Woda jest życiodajnym płynem, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszego organizmu. Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mineralne kryje w sobie ta prosta substancja

W dzisiejszych czasach, łazienka to nie tylko miejsce czystości, ale również przestrzeń relaksu i odprężenia. Aby stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze,

W dzisiejszym artykule omówimy skutki negatywne nietrzymania moczu oraz najczęstsze przyczyny i skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.

Napoje energetyczne od lat budzą wiele kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie człowieka

W okresie zimowym rośliny domowe wymagają szczególnej opieki, aby przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W niniejszym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o rośliny domowe na zimę

Whisky jest napojem, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów whisky, z różnych regionów i krajów, każda o swoim unikalnym smaku, aromacie i charakterze.

Szachy to nie tylko gra, to także historia, strategia i kultura. W tej obszernej analizie przyglądamy się historii szachów, ich ewolucji od starożytności po współczesność

7 największych kasyn na świecie, od kolosalnych kompleksów kasyno po rozległe centra rozrywki. Dowiedz się więcej o skali, ofercie i unikalnych cechach tych gigantów hazard.