Porada

Boli mnie ząb. Gdzie w Wejherowie uzyskać szybką pomoc?Boli mnie ząb. Gdzie w Wejherowie uzyskać szybką pomoc?

Ból zęba to ten rodzaj bólu, przy którym trudno skupić się czy wykonywać nawet najbardziej rutynowe zadania. Dolegliwość odbiera apetyt i spokojny sen, potrafi też zaprzepaścić wszystkie najbliższe plany. Na szczęście jeden mały fragment jamy ustnej nie musi dezorganizować życia - wystarczy znaleźć dobry gabinet stomatologiczny, który udzieli szybkiej pomocy przy bolącym zębie. 

Ból zęba - co oznacza ta dolegliwość?

Ból zęba zwykle związany jest z rozwijającym się w jamie ustnej stanem zapalnym. Może być on spowodowany próchnicą, która w początkowym stadium objawia się ostrymi i raczej krótkotrwałymi dolegliwościami bólowymi. Chory może zauważyć, że ból ma charakter epizodyczny i pojawia się podczas jedzenia słodyczy czy picia zimnych lub gorących napojów. Jeżeli próchnica jest zaawansowana, wówczas prowadzi do stanów zapalnych miazgi. Taki ból trwa dłużej i pojawia się coraz częściej. Charakterystyczne jest też nasilenie bólu w nocy (a raczej podczas leżenia) oraz przy rozgryzaniu twardych pokarmów.

Ból zęba może mieć również inne przyczyny:

                 zapalenie tkanek okołowierzchołkowych - ból jest silny i może mu towarzyszyć obrzęk twarzy;

                 paradontoza - ból jest stały, może pojawić się krwawienie, zwiększona ruchomość zębów oraz obrzęk dziąseł;

                 uraz mechaniczny (np. pęknięcie zęba);

                 wyrzynanie ósemek - ból jest dość silny i może nasilać się podczas jedzenia;

                 nadwrażliwość zęba - ból pojawia się pod wpływem różnych bodźców (gorące lub bardzo zimne napoje, lody, kwaśne owoce, słodycze);

                 inne schorzenia, np. zapalenie zatok, ospa wietrzna, urazy stawu skroniowo-żuchwowego.

Domowe sposoby na ból zęba

Przy bolącym zębie chory rzadko zawraca sobie głowę przyczynami - raczej szuka sposobów na uśmierzenie dolegliwości. Wiele osób sięga do domowej apteczki i przyjmuje leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Niektórzy wolą naturalne metody na ból zęba, takie jak żucie goździków, płukanki z soli lub szałwii czy okłady z czosnku i olejku kamforowego. Innym prostym sposobem na uśmierzenie bólu zęba jest częste szczotkowanie. Zdarza się jednak, że ból zęba spowodowany jest wypadnięciem plomby i w awaryjnych sytuacjach (np. na wakacjach) można ratować się tymczasowym wypełnieniem z apteki.

Ból zęba - co robić?

Ząb może boleć stale lub tylko w określonych przypadkach, może być ćmiący lub pulsujący, delikatny lub bardzo silny. Może ustąpić po naturalnych sposobach, ale może też zupełnie nie reagować na domowe leczenie. Dlatego przy bolącym zębie warto od razu zadzwonić do kliniki stomatologicznej i umówić się na wizytę - w Wejherowie można skontaktować się z DENTX Centrum Zdrowego Uśmiechu.

Stomatologa nie trzeba obawiać się. Od chwilowego dyskomfortu na fotelu dentystycznym gorsze są skutki zaniedbania bolącego zęba. Próchnica nie przejdzie samoistnie, a ubytek będzie pogłębiać się, przez co leczenie stanie się bardziej skomplikowane i droższe. Nieleczone stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych sprzyjają również powstawaniu ropni, które mogą wzmagać ból, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zagrażających życiu powikłań (np. sepsy).

Klinika stomatologiczna w Wejherowie

Zęby nie bolą bez przyczyny, a leki przeciwbólowe pomagają na chwilę i nie zlikwidują źródła problemu. Duże znaczenie ma również profilaktyka. Bez dbania o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty minimum 2 razy w roku ból zębów może zaatakować w każdej chwili. Dlatego z kliniką stomatologiczną taką jak DENTX Centrum Zdrowego Uśmiechu warto skontaktować się nie tylko wtedy, gdy ból zęba uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najlepiej zawczasu umówić się na przegląd jamy ustnej. Jeżeli dentysta wykryje ubytki albo inne niepokojące zmiany (np. początek paradontozy), wówczas wdroży odpowiednie leczenie, dzięki któremu można uniknąć silnego bólu oraz możliwych powikłań.

W razie wystąpienia ból zęba (i nie tylko) można skontaktować się z kliniką DENTX Centrum Zdrowego Uśmiechu pod numerem +48 587 364 707. Żeby umówić się na wizytę, można również skorzystać z formularza kontaktowego na stronie https://dentx.eu/kontakt/ Siedziba kliniki mieści się pod adresem ul. Wałowa 30 lok. 1, 84-200 Wejherowo.


Najnowsze porady i artykuły:

Co może się stać na przestrzeni pokoleń z ludźmi, którzy skolonizują Marsa? Poznaj ciekawe teorie na temat ewolucji przy tak drastycznej zmianie warunków.

W obecnym dynamicznym świecie biznesu, skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych staje się niezbędne dla osiągnięcia sukcesu online.

Czym się różni kościół anglikański od katolickiego? Odkryj podobieństwa, różnice i główne cechy tych wyznań. Zrozum różnice między nimi!

Odkryj w jaki sposób przebiega Msza Święta krok po kroku. Poznaj główne etapy i znaczenie każdej części. Czy wiesz, jak wygląda liturgia w kościele? Dowiedz się więcej o tym w naszym artykule!

Odkryj, czym różnią się kościół zielonoświątkowy i katolicki. Dowiedz się, co sprawia, że są unikatowe i jak wpływają na wiarę i praktykę religijną. Czy znasz różnicę między nimi? Sprawdź teraz!

3 Maja od zawsze stanowi wyjątkowy moment w historii Polski. To święto narodowe, które celebruje uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, co było kamieniem milowym w demokratyzacji państwa

Smartwatche czyli inteligentne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. To nie tylko modny, ale też praktyczny gadżet.

W dzisiejszych czasach każdy powinien dbać o zdrowie. Dla wielu pacjentów wizyta u lekarza i przechodzenie przez rozmaite badania może oznaczać stres. Dla pacjenta najkorzystniejsza jest diagnostyka nieinwazyjna, taka jak biorezonans.

Przyjęło się, że najlepsze imprezy odbywają się zawsze, kiedy jest ciepło. Nie ma się więc co dziwić