Porada

Białe złoto a srebro: jak je rozróżnić?Białe złoto a srebro: jak je rozróżnić?

Hitem, który na stałe zagościł w branży jubilerskiej, stało się białe złoto. Łączy w sobie najlepsze cechy tego szlachetnego metalu z dodatkowymi zaletami i subtelnym, eleganckim wyglądem. Jednak jak czym się charakteryzuje, jakie są jego wady oraz zalety - i co najważniejsze; jak nie pomylić go ze znacznie tańszym i mniej trwałym srebrem? Przychodzimy z pomocą.

Czym jest białe złoto?

Czy za tym terminem kryje się wyłącznie chwytliwy slogan marketingowy? Otóż nie! Biżuteria z białego złota naprawdę jest tworzona z tego szlachetnego metalu i ma oryginalny wygląd. Wszystko dzięki domieszce palladu lub niklu. Ponadto w przypadku tej drugiej opcji, proces tworzenia jest zwieńczony pokryciem z warstwy rodu.

Należy jednak pamiętać, że nikiel może powodować uczulenia. To właśnie on odpowiada za wiele alergicznych reakcji skórnych. Dlatego warto postawić na warianty z palladu; droższe, choć znacznie bezpieczniejsze. Przed zakupem warto dopytać jubilera o to, z czego wytworzony został dany pierścionek. Unikniemy dzięki temu zawodu i przepłacenia.

Czym charakteryzuje się białe złoto?

Biżuteria, wykonana z białego złota, jest jedną z najtrwalszych, jaką można zakupić. Oczywiście, jeśli została stworzona z domieszką palladu. Jednak dla laika odróżnienie białego złota - które wbrew nazwie ma bardziej platynowy odcień - od srebra jest niemalże niemożliwe. Aby nie dać się zwieść, należy sprawdzić… próbę złota, z którego zostało wykonane. To zawsze jest oznaczone następującymi miarami:

 

  • 333,
  • 375,
  • 500,
  • 585,
  • 960,
  • 999.

Ponadto pamiętaj o tym, aby zawsze sięgać po biżuterię ze sprawdzonego źródła. Przykładowo, Jubiler Katowice stanowi sprawdzone źródło, prowadzone przez specjalistów - z których porad zawsze możesz skorzystać.

Czy białe złoto jest trwalsze od srebra?

Tak. Białe złoto jest znacznie trwalsze, ponadto jest również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania i nie odkształca się. Ponadto jego barwa nie zmienia się nawet po latach  - z kolei srebro ciemnieje z czasem. Dlatego jeśli cenisz sobie biżuterię w charakterystycznym, platynowym odcieniu i chcesz cieszyć się nią jak najdłużej - postaw na białe złoto. Należy jednak pamiętać o tym, że jest ono droższe od srebra. Czasami jednak warto zapłacić za coś więcej. W tym przypadku masz pewność, że stawiasz na jakość i estetyczne wykonanie.

Jak dbać o biżuterię z białego złota?

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie wystawiać ją cyklicznie na możliwość uszkodzenia. Dlatego zdejmuj ją przed spaniem, codziennym treningiem czy podczas wykonywania domowych obowiązków. Detergenty, używane do mycia naczyń, są  czynnikiem szkodzącym biżuterii. Ponadto może być ona problematyczna przy gotowaniu czy noszeniu zakupów - ciężki torby mogą wbijać się w dłoń oraz odkształcać pierścionki. Warto także używać specjalistycznych preparatów do czyszczenia. Pozwolą one zachować biżuterię w nienagannym stanie i sprawią, że będzie ona błyszczeć każdego dnia, niczym nowa i świeżo kupiona z salonu jubilerskiego!