Porada

Artyści na zawsze pozostający w pamięci pokoleń - PicassoNiełatwo dostać się do zacnego grona najwybitniejszych malarzy. Wielu z nich docenia się dopiero po śmierci, kiedy ceny ich dzieł osiągają niebotyczne kwoty. Każdy artysta pragnie zostać zapamiętany przez pokolenia i na zawsze pozostać w pamięci, ale dla większości z nich jest to wręcz nieosiągalne. W XX wieku osiągnęli to np. Pablo Picasso, czy Salwador Dali, znani nie tylko miłośnikom sztuki, ale szerokiemu gronu odbiorców z różnych zakątków świata. O ich dziełach z pewnością długo nie zapomnimy.


Jednym z najsłynniejszych malarzy XX wieku był z pewnością Pablo Picasso, a właściwie Pablo Ruiz Blasco, twórca kubizmu – nowego sposobu ekspresji i odzwierciedlania rzeczywistości. Urodził się w hiszpańskiej Maladze, gdzie początkowo rozwijał talent pod okiem ojca, świetnego rysownika. W twórczości artysty można wyróżnić m.in. błękitny i różowy etap, jednak to nie najczęściej wykorzystywane przez Picassa farby malarskie ich rodzaje, czy stosowane barwy miały wpływ na taki podział - to tematy prac są decydującym kryterium. W okresie błękitnym , trwającym około 3-4 lata artysta skupiał się głównie na ukazaniu sytuacji osób biednych, znajdujących się w trudnych sytuacjach, w różowym z kolei zainteresował się życiem i działaniami przede wszystkim grup cyrkowych. W późniejszym okresie zaczęła się fascynacja geometrią, formą, kształtem. Były to początki kubizmu i to właśnie takie dzieła są charakterystyczne dla artysty i stały się jego znakiem rozpoznawczym.


Kolejnym Hiszpanem, który wywarł wielki wpływ na sztukę był Salwador Dali, pochodzący z Katalonii. Jako czternastolatek zaczął już wystawiać swoje obrazy, kojarzące się przede wszystkim z impresjonizmem. W miarę upływu czasu jego sposób postrzegania świata ewaluował, zmieniał się, tak by z czasem mógł stać się jednym z czołowych przedstawicieli surrealizmu w współczesnej Europie. Współcześni artyści, mimo bogatego zaplecza i szerokiej oferty, jaka mogą im zaprezentować niejeden sklep dla plastyków nie są jednak w stanie doścignąć genialnego artysty.

Przed współczesnymi malarzami długa i daleka droga do sławy i uznania nie tylko krytyków sztuki, ale przede wszystkim publiczności. Mają łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o potrzebne artykuły dla plastyków. Na rynku istnieje bogaty wybór różnego rodzaju farb, niezbędnych materiałów zarówno dla tych bardziej wymagających, doświadczonych, jak i początkujących. W dzisiejszych czasach, dzięki wykorzystaniu mediów, internetu, łatwiej dotrzeć do odbiorców, jednak wcale nie znaczy to, iż łatwiej o ich uznanie. Młodzież ma szerokie możliwości kształcenia w szkołach średnich, ośrodkach akademickich, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla najzamożniejszych. Nawet w niewielkim mieście odnaleźć możemy dobrze wyposażony sklep plastyczny, który na życzenie klienta sprowadzi potrzebne materiały. Jednak wszystkie udogodnienia, ułatwienia, nie zagwarantują osiągnięcia sukcesu. Mimo upływu czasu, zmieniających się trendów, nadal najcenniejszy jest talent, wyczucie stylu  i wewnętrzne poczucie piękna. To wrażliwość na otaczający świat wyróżnia artystę wśród społeczeństwa.