Porada

Aromaterapia na jesień. Jak sobie pomóc w tym trudnym czasie?Aromaterapia na jesień. Jak sobie pomóc w tym trudnym czasie?

Jesień to wymagający okres dla nas wszystkich. Po zawsze zbyt krótko trwającym w naszej strefie klimatycznej lecie przychodzi okres, kiedy nagle z dnia na dzień wręcz z horyzontu znika słońce, pojawiają się chmury, robi się ponuro i deszczowo. W przetrwaniu tego szczególnego czasu pomóc może aromaterapia.


Dlaczego jesień jest taka trudna?

Problem, jaki spora część z nas ma z jesienią, wynika przede wszystkim z braku słońca. Promieniowanie słoneczne już od połowy września z reguły jest coraz mniejsze, my zaś spędzamy na świeżym powietrzu coraz mniej czasu, zamknięci w szkole, pracy, domu. Spada więc poziom witaminy D3 w organizmie, a to przyczynia się do słabszego nastroju, spadku motywacji, większej senności itd. Do tego niższe temperatury przyczyniają się do rosnącej liczby infekcji. Coraz więcej osób zaczyna zmagać się z katarem, kaszlem, odczuwa pierwsze objawy przeziębienia. Do tego dochodzi zdecydowanie większa, w porównaniu z okresem letnim, ilość pracy, skrócona liczba słonecznych godzin, późniejsze wschody i wcześniejsze zachody słońca… 

Jak mogą ci pomóc olejki?

Aromaterapia olejki eteryczne czyni jednym z podstawowych narzędzi wspomagania pracy organizmu i to na wielu poziomach. Przede wszystkim z pomocą olejków można poprawić sobie nastrój. Do tego świetnie nadają się olejki cytrusowe, tutaj jednak warto pamiętać, że najlepiej je dyfuzować, a nie podgrzewać, bo tracą część swoich bezcennych właściwości. Bardzo pomocny może się okazać olejek kadzidłowy – las w butelce świetnie działa na emocje, wprowadza porządek, pozwala się zrelaksować i odpuścić, ale nie usypia. Do tego zestawu warto z pewnością dodać także klasyk, czyli olejek lawendowy, który nie tylko świetnie goi rany, ale działa także uspokajająco i pomaga w zasypianiu. Jesienią warto jednak także zadbać o swoją odporność i ochronę przed atakiem wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Tutaj z pomocą przychodzą olejki takie jak olejek eukaliptusowy, goździkowy, tymiankowy, cynamonowy – wszystkie genialnie pachną, a przy tym mają bardzo silne działanie przeciwzapalne, chronią więc przed rozwojem infekcji, na które jesienią jesteśmy bardzo często przecież narażeni. 

Wybierając olejki, warto jednak pamiętać, aby kupować tylko te naturalne, robić to w sprawdzonym miejscu, od pewnego dostawcy lub producenta, ponieważ niestety na rynku nie brakuje olejków niepełnowartościowych, których działanie jest dalekie od oczekiwanego.