Blog

Spodek areny -Spodek areny -

Oryginalny projekt areny i oszałamiająca pojemność sprawiły, że kompleks kulturalno-sportowy zyskał światową sławę. Spodek Arena stała się jednym z najbardziej efektownych budynków w polskim mieście Katowice i miejscem wielu ciekawych wydarzeń. Jedno z największych kin w kraju, w 1973 roku gościło 104 000 widzów. Na scenie Spodka Arena wystąpili Sting, Fidel Castro, Metallica i Deep Purple. Wielofunkcyjny kompleks rozciąga się na siedmiu hektarach w centrum Katowic.

Historia Areny Spodek

Decyzja o budowie dużego stadionu w jednym z wiodących ośrodków przemysłowych kraju zapadła w 1955 roku. Zwycięski projekt wylosowali Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Rozwiązanie techniczne opracował Andrzej Żurawski.

Aktywna budowa, rozpoczęta w 1956 roku, musiała zostać zamrożona na 18 miesięcy. Faktem jest, że projekt powstał początkowo dla Parku Śląskiego. Przeniesienie budowy w centralnych dzielnicach Katowic na nowoczesną Aleję Wojciecha Korfantego spowodowało trudności inżynierskie i korekty. Bezpośrednio pod fundamentami hali znajdował się pokład węgla, istniało ryzyko osiadania gruntu, a następnie zawalenia się konstrukcji. Ceremonia otwarcia w 1971 roku została tak zaplanowana, aby zbiegła się z obchodami 9 maja.

Najważniejsze wydarzenia w historii Spodka

Na 11 000 widzów hala obserwacyjna znajduje się w centrum wydarzeń oświetleniowych i kulturalnych. Oprócz koncertów w Europie do Spodka wejdą kolejni sportowcy. Od 2014 roku na stadionie odbywają się turnieje e-sportowe organizowane przez Intel Extreme Masters. Historia Spodka obejmuje następujące wydarzenia:

 • rekord frekwencji w siatkówce;
 • spotkanie z Fidelem Castro;
 • Konkurs Intel Extreme Masters.
 • Rekord frekwencji na meczach siatkówki

  2001 stał się rokiem historycznym dla tej dyscypliny. Arena była wykorzystywana do kwalifikacji i późniejszych finałów Mistrzostw Świata. Podczas występu na trybunach zasiadło ponad 50 000 fanów. Popularna arena była również używana podczas finałów Mistrzostw Świata w 2007 roku.

  Przemówienia Fidela Castro

  Przełomową datą w historii areny był 7 czerwca 1972 roku. Na stadionie odbyło się spotkanie z Fidelem Castro. Dyktator przemawiał przez ponad pięć godzin. Na spotkanie z kubańskim przywódcą przybyło na arenę około 10 tysięcy "dobrowolnych" widzów.

  Warto zauważyć, że kilka dni później na arenie odbył się pokaz samochodów. Centralnym punktem ekspozycji była miniatura Fiata 126p. W ciągu tygodnia ponad 250 000 osób przyszło zobaczyć unikalne rozwiązanie techniczne.

  Turnieje Intel Extreme Masters

  .

  W 2017 roku padł również rekord frekwencji na stadionie. Ponad 173 000 widzów przyszło oglądać rozgrywki cybersportowe Intel Extreme Masters. Pierwszy turniej CS:GO w ramach partnerstwa z organizacją odbył się w 2014 roku. Od tego czasu najnowocześniejsza, pojemna arena z ogromnymi ekranami i dodatkowymi efektami specjalnymi stała się corocznym miejscem rozgrywania jednego z najbardziej kultowych turniejów Counter-Strike'a.

  W 2022 roku zespoły zrównały się z pulą nagród o wartości miliona dolarów. Mistrz otrzymał tradycyjne trofeum oraz 400 000 dolarów nagrody pieniężnej. Turniej 2020, który odbył się bez widzów, również zapadł w pamięć.

  Ikoniczna polska arena regularnie zapełnia się widzami gotowymi do wzięcia udziału w kolejnym niezapomnianym show. Oglądanie plakatu pomaga śledzić jasne wydarzenia kulturalne lub sportowe. Sprawdzonym sposobem na zdobycie dodatkowych środków na zakup biletów było naliczanie bonusów w kasynie. Sekcja tematyczna darmowa kasa za rejestrację bez depozytu zawiera najlepsze oferty wiodących operatorów gier. Rejestrując się, nowi gracze otrzymują hojne bonusy, które pozwalają im regularnie kupować bilety do Spodka.