CityOn.pl


Popularne zapytania: lombard Warszawa lombard Kraków komis samochodowy paczkomat Wrocław kościół Wrocław


Porada

Jak nie dać się przeziębieniu - skuteczne domowe metody

CityOn.pl
Pogoda za oknem Nas nie rozpieszcza. W okresie zimowym, kiedy pogodę mamy w kratkę, nie trudno o przeziębienie. Wiele jednak osób od razu sięga po leki lub natychmiast udaje się do lekarza prosząc o antybiotyk. W większości przypadków jednak wystarczy wiedzieć jak się wspomóc domowymi sposobami i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Przeziębienie jest jak burza...zbliża się małymi krokami dając jednak objawy, które powinny wzbudzić w Nas niepokój. Wszystko zaczyna się najczęściej od uczucia zmęczenia, któremu często towarzyszy także senność. Następnie odczuwamy chrypkę, bóle kości i głowy, a potem leje Nam się z nosa. Musimy mieć świadomość tego, że jeśli objawy nie są bardzo nasilone i rozwijają się powoli to prawdopodobnie dopadł Nas zwykły wirus. Kolega, który postanowił Nam uprzykrzyć życie jest najczęściej wirusem paragrypy, wirusem RS, adenpwirusem lub rhinowirusem. Jak zatem radzić sobie z nim?

 

Najważniejszy jest odpoczynek

Najważniejszy jest odpoczynek. Często niestety o tym zapominamy i mimo złego samopoczucia pędzimy do pracy jakby świat miał się bez Nas zawalić. Czasami jednak lepiej wygrzać się w domu dwa dni niż potem przeleżeć w nim 2 tygodnie z powodu mocnego rozwinięcia choroby. Przechodzenie infekcji często bowiem kończy się zapaleniem oskrzeli oraz płuc. Nie myślmy zatem, że Nas to nie dotyczy, bo nigdy nic nie wiadomo. Po drugie chyba lubimy kolegów z pracy i nie chcemy, by męczyli się tak jak my. Nie zapominajmy, że infekcje przenoszą się drogą kropelkową. Pamiętajmy, że jeśli w ciągu trzech dni nie zauważymy żadnej poprawy mimo wypoczynku w domu powinniśmy udać się do lekarza. Możemy bowiem mieć do czynienia z grypą, której jednym z powikłań jest zapalenie mięśnia sercowego.

 

Wypoczywaj

Wypoczywając w domowych pieleszach nie bójmy się wygrzewać. Wirusy bowiem nie znoszą ciepła. Możemy zatem walczyć z nimi gorącą, relaksującą kąpielą z dodatkiem na przykład olejku sosnowego działającego odkażająco lub naparu z tymianku. Czyż nie jest to miła perspektywa w przypadku walki z przeziębieniem? Warto także sięgnąć po maści rozgrzewające. Sprawdza się tu oczywiście stara jak świat maść kamforowa, którą smarujemy klatkę piersiową oraz stopy. Wykąpani, nasmarowani i ułożeni w łóżku sięgnijmy na koniec po herbatę z lipy z sokiem malinowym lub z sokiem z pigwy. Niestety te przyjemności ominą Nas jeśli mamy podwyższoną temperaturę. Wówczas musimy sięgnąć po środki obniżające ją np. paracetamol. Jeśli walczymy z temperaturą powyżej 38oC dłużej niż 4 dni przespacerujmy się do lekarza.

 

Przeziębienie to także kaszel, który zaczyna się od suchelca, a kończy na mokrej porażce. Na to również jest sposób. Na samym początku czyli w fazie suchej doskonale sprawdzi się napar z siemienia lnianego. W tym przypadku łyżeczkę siemienia lnianego gotujemy przez 4 minuty ze szklanką wody. W kaszlu suchym warto także skorzystać z syropu jakim raczyły Nas Nasze babcie i mamy czyli syropu z cebuli. Kaszel mokry natomiast warto zaatakować środkami wykrztuśnymi, ale pamiętając przy tym, by nie spożywać ich przed snem.

 

Czas na cieknący nos, który nie tylko nie pozwala cieszyć się zapachami dnia codziennego, ale również wyklucza z życia towarzyskiego. Kto bowiem lubi siedzieć z chusteczka przy nosie? Krople do nosa są doskonałym rozwiązaniem na noc. W ciągu dnia jednak warto robić inhalacje z dodatkiem szałwii czy tymianku. Inaczej jest jeśli katarowi towarzyszy ból głowy u nasady nosa. Wówczas warto udać się do lekarza.

 

Podsumowanie

Jak widać nie zawsze musimy biegać do lekarza z każdym katarem czy kaszlem. Czasami naprawdę warto rozpocząć walkę z infekcją w domu i babcinymi sposobami. Weźmy dwa-trzy dni wolnego – Nasza praca da radę funkcjonować bez Nas. Przechodzone przeziębienie może Nas bowiem wykluczyć na o wiele dłuższy czas. I nie bądźmy tacy życzliwi – wirusem nie musimy dzielić się z najbliższymi.


po więcej ciekawych porad zapraszamy na https://www.newsmaniac.sldc.pl/