Porada

Jak ciekawie zaaranżować pokój dziewczynki?
Urządzanie pokoju dziewczynki to czysta przyjemność. Można puścić wodze fantazji przy wyborze kolorów i dekoracyjnych dodatków. W tym aranżacyjnym rozpasaniu trzeba jednak zachować pewien umiar i zadbać o spójność oraz delikatność w łączeniu poszczególnych elementów.


Przytulna i bajeczna strefa zabawy

Puszysty i kolorowy dywan dla dziewczynki

W pokoju małej dziewczynki nie może zabraknąć koloru i światła, szczególnie w kąciku do zabawy. Jasne, radosne wnętrze napawa optymizmem, dodaje energii, dzięki czemu dziecko ma chęć do aktywnego spędzania czasu. W strefie zabawy powinien znaleźć się przede wszystkim mięciutki i puszysty dywan. Nie może mieć jednak długich włosów, które uniemożliwiałyby grę w planszówki czy układanie klocków. Najlepiej, aby był to dywan z materiału antyalergicznego, np. z uszlachetnionej w procesie produkcji przędzy polipropylenowej. Taki materiał nie chłonie wody i nie przyciąga kurzu, dlatego jest idealny dla malucha. 

Zadaniem dywanu jest izolacja od zimnej podłogi. Dodatkowo wyznacza on strefę zabawy i stwarza przytulną przestrzeń. Chroni przy tym podłogę przed zarysowaniem i pomalowaniem pisakami. Nie musi być duży, ale ma mieć takie wymiary, aby dziecko zyskało sporo miejsca na różne aktywności i zabawę. 

Oprócz dywanu bardzo ważna jest ciepła, przyjemna z wyglądu i w dotyku bezpieczna podłoga. Oczywiście musi być odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. Często do dziecięcego pokoju wybiera się podłogę winylową lub kauczukową. Dla bosych stópek i kolan to idealnie miękkie podłogi, które amortyzują upadki. Ewentualnie warto pomyśleć o grubej, elastycznej wykładzinie, którą można kupić w różnych ciekawych kolorach i wzorach. Natomiast przy krawędzi ściany powinna znaleźć się estetyczna, najlepiej biała listwa, która zapewnia atrakcyjne wykończenie podłogi.

Praktyczne półeczki i kontenery na zabawki

Mała dziewczynka na pewno ma mnóstwo lalek, klocków i innych zabawek, które powinny znaleźć swoje ważne miejsce. Najlepiej kupić niskie, kolorowe lub białe półeczki wykonane z drewna sosnowego. Kanty mebla muszą być zaokrąglone lub zabezpieczone specjalną nakładką. Niskie półeczki to gwarancja swobodnej obsługi przez malucha. Dziecko będzie mieć satysfakcję, że samo może układać zabawki i utrzymywać porządek w swoim pokoju. Na innych półeczkach można poukładać książeczki i malowanki oraz koszyki z kredkami.

Oprócz szafek w pokoju dziewczynki ustaw wiklinowe lub plastikowe kosze na zabawki, książki i inne drobiazgi. Kolorowe pudła i zabawki wniosą do wnętrza wiele ciepła i przytulności oraz pomogą zachować porządek. Niższe pudełka możesz wsunąć pod łóżko, aby zachować jeszcze więcej miejsca w pokoju.

Strefa spania – komfortowo i bajkowo

Strefa spania jest równie ważna, jak kącik do zabawy. Najważniejszym elementem tej strefy jest wygodne i bezpieczne łóżko. Model z szufladami to duża oszczędność miejsca w pokoju. Alternatywnym wyborem jest łóżko wyższe, pod które wsuniesz kontenery z bielizną pościelową i zabawkami. Starsza dziewczynka na pewno będzie spędzała w łóżku więcej czasu na czytaniu książki czy przeglądaniu Internetu. Dobrze, gdy będzie ono miało wygodny zagłówek, który stworzy dla głowy i karku solidne podparcie. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najczęściej wybierane są łóżka białe lub o naturalnej, jasnej barwie drewna. 

W strefie spania nie może zabraknąć dobrego światła sztucznego. Nad łóżkiem zamontuj kolorowy kinkiet z abażurowym, barwnym kloszem. Zamiast kinkietów wybierane są również lampy podłogowe z ruchomą głowicą. Takie oświetlenie rozprasza mrok, ułatwiając zasypianie, i doświetla punktowo dane miejsce. Na ścianach umieść dekoracyjne kule cotton balls, które stanowią dodatkowe oświetlenie i atrakcyjną dekorację wnętrza.

Jak zaaranżować ściany w pokoju dziewczynki?

Nie tylko podłoga, ale też ściany powinny być wykończone z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Warto postawić na nowoczesne i eleganckie panele, które mocno przykuwają uwagę. Lamele ścienne składają się z drewnianej lub drewnopodobnej okładziny i przytwierdzone są bezpośrednio do ściany. Rząd listewek zamontowanych bezpośrednio do listwy prezentuje się na ścianie bardzo atrakcyjnie. Oprócz walorów dekoracyjnych lamele mają też inne ważne cechy: wygłuszają i pomagają utrzymać temperaturę we wnętrzu. Jeśli dodatkowo podświetlisz je listwami LED, uzyskasz efekt 3D – trójwymiarowego obrazu na ścianie. Za pomocą lameli można wyodrębnić jakąś strefę w pokoju, np. zabawy czy spania. Można też wykorzystać je jako minipółeczkę przy łóżku, jeśli ułożysz je poziomo.

Ewentualnie w pokoju dziewczynki warto nakleić kolorową tapetę. Nie musi zajmować całej ściany, ale jej część. Tapeta może przedstawiać coś związanego z pasjami dziewczynki, np. przyrodę lub scenę z bajki. Ciekawym rozwiązaniem są również naklejki na ścianę, które można szybko zmienić na nowe. Okleisz nimi także drzwi, lustra i meble, jeśli będzie taka potrzeba.

Mała dziewczynka uważa swój pokój za bajkowe królestwo, dlatego pomóż jej stworzyć takie wnętrze. Pamiętaj, że róż, biel i jasne drewno to barwy, które dziewczynki uwielbiają, choć nie zaszkodzi najpierw zapytać córki o zdanie.