Chociaż województwo pomorskie kojarzy się przede wszystkim z bliskością Morza Bałtyckiego, znajdują się w nim miasta, które przyciągają turystów przede wszystkim ofertą zabytkową. Taką miejscowością jest Kwidzyn – miasto położone nad rzeką Liwą zamieszkałe przez niecałe 40 tysięcy mieszkańców. Jako że znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich, jest atrakcyjnym miejscem dla fanów turystyki zabytkowej i to właśnie historyczne obiekty stanowią główną atrakcję pomorskiego miasta.
Pierwsze wzmianki o Kwidzynie, a właściwie Kwedis, pochodzą z XI wieku. Prawie miejskie gród otrzymał w połowie XIII wieku po tym, jak po zniszczeniach powojennych, odbudował je Zakon Krzyżacki. Spokój nie trwał jednak długo, bowiem ponownie ucierpiało on w 1243 roku podczas starć prusko-krzyżackich. Po ponownej odbudowie przez Krzyżaków, stał się ważnym ośrodkiem regionu, stanowiąc stolicę biskupstwa pomezańskiego (aż do 1587 roku). Przez większość lat miejscowość należała do Prus, by od 1945 roku znajdować się w granicach Polski. Ciekawostką jest to, że w 2007 roku w kryptach kwidzyńskiej konkatedry znaleziono szczątki trzech wielkich mistrzów zakonu, co jest ewenementem na skalę światową.
Największym zabytkiem i jednocześnie najbardziej popularną wśród turystów atrakcją Kwidzyna jest zamek kapituły pomezańskiej, którego budowniczy wzorowali się na zamkach krzyżackich. Jego budowa rozpoczęła się w 1233 roku, a trwała do drugiej połowy XIV wieku. Wnętrza kilkakrotnie remontowano i odnawiano, a obecnie stanowi muzeum miejskie. Przez wiele wieków był to jeden z najpotężniejszych tego rodzaju obiektów w Prusach – w latach swojej świetności stanowił czteroskrzydłowy kompleks, ale w okolicach XIX wieku został częściowo rozebrany, przez co stracił zamkniętą strukturę. Znajduje się na nim największa swojego czasu w państwie krzyżackim wieża obronna, a sam zamek najpiękniej prezentuje się po zmroku, kiedy to jest efektownie oświetlany.
To nie wszystko co można zobaczyć w mieście, bo Kwidzyn nie tylko zamkiem stoi. Inne wspaniałe obiekty to fragmenty murów miejskich i ruina wieży ratusza z XIV wieku, pałac Fermora z XVIII wieku, spichlerz szachulcowy z XIX wieku, neogotycki zespół koszar wojskowych, a w mieście znajduje się również wiele efektownych kaplic. Zabytków Starego Miasta jest więcej i stanowi je wiele dawnych kamieniczek oraz budynków, które pochodzą sprzed XVIII wieku. Wszystko to tworzy bardzo efektowne centrum turystycznych atrakcji pomorza, które przyciągają nie tylko Polaków, ale również Niemców i innych gości zza granicy.
Miasto to jednak nie tylko echa historii, ale również mnóstwo przyrody, w okolicy której można odpocząć. Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn znajduje się bowiem mnóstwo skupisk lasów mieszanych, a położenie w pętli rzeki Liwy i na skraju Doliny Dolnej Wisły oraz Doliny Kwidzyńskiej sprawia, że podziwiać możemy dużą różnorodność przyrodniczą. Do miasta należy również rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice, która zajmuje bardzo niewielki obszar. Pod ochroną znajduje się tutaj kilka rzadkich gatunków roślin, jak np. ostnica Jana czy sasanka otwarta. Wyjazd do Kwidzyna to również doskonała okazja do wzięcia udziału w życiu kulturalnym. Najbardziej znane są przedstawienia lalkowe, a także muzeum zamkowe. Do jego ekspozycji należą między innymi narzędzia tortur, rzemiosło artystyczne, rzeźby barokowe czy sztuka Powiśla. Najstarsze eksponaty pochodzą z XV wieku.
Kwidzyn jest miastem urokliwym, gdzie można bardzo aktywnie spędzić czas. Znajdą tutaj wiele atrakcji fani turystyki zabytkowej, przyrody oraz kultury. Muzeum zamkowe jest bardzo okazałe i chociaż budowla nie jest tak efektowna jak ta w Malborku, warto ją odwiedzić. A w okolicy Kwidzyna znajdują się jeszcze inne zamki, należące do szlaku gotyckiego, np. Nidzica.
Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!
Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!