Porada

Zasad bezpieczeństwa w bankowości internetowejZasady bezpiecznego korzystania z internetu to coś z czym powinien zapoznać się każdy użytkownik sieci. Jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na to co się robi, gdy korzystamy z bankowości internetowej. Bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem w odniesieniu do wszystkich aspektów życia. Tak samo jak dbamy o swoje zdrowie tak samo powinniśmy troszczyć się o ciężko zarobione pieniądze. Dlatego w tym artykule skupimy się na zasadach bezpieczeństwa w e-bankowości, jeśli ten temat wydaje Ci się interesujący to zachęcamy do lektury.


Zalety płynących z bankowości internetowej jest zdecydowanie więcej niż minusów więc warto zacząć z niej korzystać. W końcu kto nie chce płacić rachunków spokojnie w domu zamiast stojąc w kolejce na poczcie, czy wygodnie opłacać serwisów typu netflix. W każdej chwili możesz również sprawdzić historię przelewów. Jednak są też pewne wady jak awarie systemów czy przerwy techniczne, które wyłączają możliwość dokonywania przelewów na pewien czas. Jednak zdarzają się one bardzo rzadko a przerwy najczęściej organizowane są późno w nocy.

Warto również sprawdzić godziny przelewów, gdyż te różnią się zależnie od banku, sesje Mbank nie muszą być takie same jak w ING. Najczęściej podnoszonym argumentem przeciwników e-bankowości jest niski poziom bezpieczeństwa, ale ten argument nie ma odbicia w rzeczywistości. Odpowiedzialne korzystanie z internetu gwarantuje, że ta forma płatności jest bardziej bezpieczna od tradycyjnej gotówki.

Pewne jak w banku to wyrażenie, które nie wzięło się znikąd. Wyobraź sobie sytuację, w której z winy banku klienci stracili pieniądze. To byłby wizerunkowy koniec banku i żadna tego typu instytucja nie może sobie na to pozwolić. W każdemu systemie najsłabszym punktem jest człowiek w tym wypadku jest nim użytkownik.

Na co uważać?

Przejdźmy do konkretnych elementów, na które należy uważać w kwestiach związanych z pieniędzmi w internecie. Sposobów na wyłudzenie pieniędzy jest wiele, a jedną z nich jest wysyłanie wiadomości email podszywając się za pracowników banku. Pierwszym co w takim wypadku należy zrobić to skopiować treść maila do wyszukiwarki Google w celu sprawdzenia czy ktoś już o tym nie pisał jak o oszustwie. Jeżeli wciąż nie masz pewność warto zadzwonić do banku i zweryfikować informacje.

Choć trzymanie danych do logowania w ukryciu wydaje się oczywiste, to niestety wiele osób popełnia błąd nieodpowiednio się zabezpieczając. Nie podawaj tych danych nikomu niezaufanemu i najlepiej zapisuj te dane elektronicznie w formie zaszyfrowanej, która wymaga hasła do ich odczytania. Kartka papieru z loginem i hasłem nie jest najlepszym pomysłem.

Wiele banków wykorzystuje dwuetapową autoryzację, gdzie drugim etapem jest wiadomość SMS, sprawdź dokładnie czy kwota i data przelewu się zgadza.

Dokonując przelewu pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu zgodności danych do przelewu, bo odzyskanie pieniędzy jest naprawdę trudne.

Monitoruj stale transakcje jakie wykonywane są z Twojego konta, tylko w taki sposób masz pewność, że nikt nie podpiął się pod Twoje konto i nie dokonuje zakupów za niewielkie kwoty pieniędzy.

Każdy bank ma swoje wytyczne odnośnie bezpieczeństwa i warto się z nimi zapoznać.

Podsumowanie

Internetowej bankowości nie należy się obawiać a wręcz przeciwnie. Liczne korzyści przeważają nad ewentualnymi problemami. Korzystaj z e-bankowości a szybko dostrzeżesz, że wiele codziennych spraw stało się prostsze i łatwiejsze w realizacji.