Porada

Wszystko, co chcecie wiedzieć o kursach onlineChcesz się zapisać na kurs online, ale nie jesteś pewien, czy to dobre rozwiązanie? Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób działają tego typu szkolenia i poznaj ich najważniejsze zalety oraz wady. Sprawdź także, jaka tematyka jest poruszana na kursach przez internet.


Jak wyglądają kursy online?

Kursy online mogą przybrać bardzo różne formy. Dlatego zanim zapiszesz się na określone szkolenie, dowiedz się więcej o dostępnych opcjach.

Pierwszym rodzajem kursu online, który możesz wybrać, jest szkolenie w formie webinaru. Przypomina ono klasyczną telekonferencję. Odbywa się w określonym dniu i o konkretnej godzinie – musisz się na nim „stawić” poprzez zalogowanie się na konkretną platformę. Jest to forma bezpośredniego spotkania z trenerem, podczas którego:

  • przeprowadza on prezentację dotyczącą tematu szkolenia – najczęściej w formie slajdów lub z wykorzystaniem funkcji dzielenia ekranu,
  • uczestnicy mogą komentować, zadawać pytanie i wchodzić w dyskusję.

Ta forma eventu jest najbardziej zbliżona do klasycznego szkolenia otwartego, jednak uczestnictwo w nim jest wygodniejsze – można to zrobić zdalnie.

Drugim typem kursów online są video szkolenia. Jak to działa? Prowadzący nagrywa cały kurs online w formie materiałów video, do których dostęp wykupuje uczestnik. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zyskujesz stały i nieograniczony czasowo dostęp do nagranych materiałów – możesz je oglądać dowolną ilość razy. Masz też najczęściej możliwość skontaktowania się z prowadzącym w celu zadania pytania. Video szkolenia są często podzielone na krótkie moduły, przez co można do nich zaglądać np. w drodze do pracy czy w innym dogodnym momencie.

Trzecia forma kursu online to e-learning, a więc rozbudowany kurs multimedialny, również przygotowany z wyprzedzeniem. Tu, poza materiałami video, mogą się pojawić m.in. interaktywne gry, quizy, testy, wizualizacje, symulacje i wiele innych elementów sprzyjających przyswajaniu wiedzy. W tej formie są organizowane przede wszystkim szkolenia „twarde”, poświęcone np. kwestiom prawnym, technicznym i tym podobnym.

Kurs online a tradycyjny – na czym polega różnica?

Kluczową różnicą między kursem online a tym realizowanym tradycyjnie jest forma kontaktu z prowadzącym. Zawsze jest ona do pewnego stopnia zapośredniczona, co może być pewnego rodzaju utrudnieniem. Jednak z drugiej strony kursy online:

  • są łatwiej dostępne – możesz uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez instytucje na całym świecie bez konieczności odbywania długich podróży,
  • najczęściej są mniej kosztowne – choćby z uwagi na brak wydatków związanych z dotarciem na miejsce szkolenia, dietą dla pracownika czy noclegiem, ale także, ze strony organizatora, na wynajem sali,
  • są bardziej elastyczne – zwłaszcza gdy wybierzesz szkolenie video lub kurs e-learningowy. Do nich możesz uzyskać dostęp, gdy akurat masz na to czas. Możesz też powrócić do konkretnych informacji, nie „umkną”, tak jak po szkoleniu tradycyjnym.

Dlatego warto spróbować edukacji również w tej formie – dobrze się sprawdzi również w popandemicznej rzeczywistości.

Jaka jest tematyka kursów online?

Kursy online mają bardzo różnorodną tematykę. Dlatego w ofercie znajdą coś dla siebie osoby szukające szansy na rozwój w każdej branży. A które szkolenia cieszą się największą popularnością? Są to m.in.:

  • kursy online z zakresu komunikacji interpersonalnej – np. poświęcone negocjacjom, asertywności, komunikacji w zespole czy budowaniu relacji w pracy zdalnej,
  • szkolenia twarde – poświęcone np. zmianom w określonych ustawach, stanowi prawnemu, obsłudze konkretnego oprogramowania czy wdrażaniu w firmie procedur jakościowych,
  • szkolenia dotyczące zarządzania – zarówno metodykami zarządzania zasobami firmy (zwłaszcza w duchu lean), jak i zarządzania zasobami ludzkimi czy… sobą w czasie,
  • kursy z obszaru finansów i księgowości – przeznaczone zarówno dla osób pracujących w tych niszach biznesowych, jak i dla małych oraz średnich przedsiębiorców, którzy chcą lepiej kontrolować budżet firmowy,
  • szkolenia kreatywne – np. z zakresu copywritingu, programowania, grafiki komputerowej czy DTP. To zawody, które są coraz chętniej wybierane, więc nie brakuje osób, które chcą zdobywać kompetencje w tym obszarze z myślą o przyszłej karierze.

Warto wiedzieć, że wiele kursów online kończy się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo lub nabycie konkretnych kompetencji. A to oznacza, że można się pochwalić takimi dokumentami w CV czy wykorzystać je jako argument w dyskusji z szefem o podwyżce czy awansie.

Ponieważ kursów online na rynku przybywa, warto się nimi zainteresować i przekonać, jak efektywne wsparcie zapewniają w poszerzaniu wiedzy oraz umiejętności.