Porada

Wpływ zabaw na rozwój dzieckaRozwój fizyczny jest jednym z niezwykle ważnych aspektów w życiu szkrabów. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jednak w większości, dzieci do dwóch lat już potrafią chodzić, skakać, biegać i wspinać się. Mogą jeszcze mieć problemy z koordynacją ruchową, dlatego trzeba bacznie im się przyglądać.

Ćwiczyć zręczność

Duży wpływ na rozwój szkrabów mają gry i zabawy. Lepiej nie inwestować w drogie zabawki dla 2 latka czy większych dzieci. Bardzo szybko się nimi nudzą, więc po paru razach, droga lalka może wylądować w kącie. Dobrze jest zadbać o regularne codzienne zabawy niż inwestycje w drogie zabawki.

Jedną ze stymulujących zabawek dla dwulatka są klocki. Zabawki o niezwykle prostej konstrukcji są idealne w doskonaleniu zdolności motorycznych.

Mogą być wykonane z plastiku lub drewna i nie są wcale drogie, a sprawiają maluchom dużo radości. Uwielbiają one budować domki, zamki i inne budowle. Co więcej, klocki rozwijają także zdolności manualne. Chwytanie i układanie ich pomaga w doskonaleniu tych umiejętności.

Trochę koordynacji

Dzieci uwielbiają rzucać i kopać piłki. Takie zabawki dla 2 latka lub mniejszych dzieci to prawdziwa frajda. Pomagają w ćwiczeniu koordynacji ruchowej i równowagi.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci w tym wieku mają ośrodek ciężkości troszkę wyżej niż u starszych. Wiąże się to z nieodpowiednimi proporcjami ciała, dlatego warto je zachęcać do tego rodzaju ćwiczeń, które będą mieć dobroczynny wpływ na ich rozwój.

Wystarczy kupić piłki w różnych rozmiarach z różnych tworzyw i grać z nimi w pokoju czy parku. Mogą także posłużyć do zabaw podczas kąpieli.

Taniec dobry na wszystko

Aby zachęcić dziecko do aktywności, dobrym sposobem jest włączenie radia lub płyty cd. Taniec aktywizuje różne partie ciała, dlatego jest idealny dla małych dzieci i wpływa na rozwój psychoruchowy dziecka.

Klaskanie i skakanie w rytm muzyki ( lub nie) sprawi dużą frajdę maluchowi. Ponadto dynamiczny taniec pozwoli dziecku na uwolnienie pokładów energii w nim drzemiących.

Czytanie bardzo ważne

Zabawa to nie tylko aktywne spędzanie czasu, to także czytanie bajek i wierszyków. Podobnie jak trzeba zadbać o rozwój fizyczny, tak samo rozwój psychiczny jest bardzo ważny. Wpływa na wyobraźnię dziecka. W ten sposób dziecko również poznaje świat. Czytanie wzmacnia także relacje pomiędzy rodzicem a dzieckiem, dzięki czemu ma ono poczucie bezpieczeństwa.

Wszelkiego rodzaju zabawy wpływają na wszechstronny rozwój dziecka. Uczą je nowych rzeczy, odkrywają przed nim nieznany świat i stymulują rozwój dziecka.

Co więcej, nie potrzeba do tego drogich zabawek, ponieważ dobrze sprawdzą się przedmioty domowego użytku, wykorzystane w niestandardowy sposób.

Tak naprawdę bardzo dużo od wyobraźni samego rodzica, który spełnia ogromną rolę w procesie rozwoju malucha. Ważne, żeby zabawa była interesująca i sprawiała dziecku wiele radości. Wtedy można mieć pewność, że będzie rosnąć zdrowo.