Porada

Wakacje w Polanicy Zdroju – nie tylko naturaPolanica Zdrój to przepiękna miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa znajdująca się na Dolnym Śląsku. Leży w dolinie Bystrzycy, tuż u stóp masywu Piekielnej Góry, na krańcu Gór Stołowych. To fantastyczne i niezwykle urokliwe miejsce, dokąd warto wybrać się na wakacje. Panujący tu specyficzny mikroklimat oraz wiele ciekawych atrakcji turystycznych to zalety, dzięki którym urlop upłynie Ci tu w beztroskiej, miłej atmosferze. Jeśli marzysz o spokojnych, bezstresowych wakacjach, idealnym miejscem zakwaterowania będzie dla Ciebie luksusowy hotel SPA, oferujący gościom przestronne apartamenty, wygodne łóżka oraz doskonałe zaplecze gastronomiczne. Warto wybrać ten rodzaj noclegu i cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem w hotelu SPA.

Krótka historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat Polanicy Zdroju pochodzą z XVI w. W tym czasie wody z tutejszych źródeł zaczęły zyskiwać rozgłos. Podawano je na przyjęciach i biesiadach weselnych. Z końcem XVI ujęcia wód źródlanych przejął na własność zakon jezuitów. W tym czasie powstała tu jego siedziba.

Najistotniejszym wydarzeniem w historii Polanicy był rok 1828. Włodarzem miasta został wówczas Józef Gromis. Zlecił on profesjonalne badania wody źródlanej i budowę pierwszej pijalni. W 1873 roku Polanica Zdrój przeszła w ręce wrocławskiego przemysłowca Georga Hoffmanna. Rosnąca liczba kuracjuszy odwiedzających uzdrowisko sprawiła, że do 1910 roku w Polanicy powstało aż 50 pensjonatów. Miasteczko stało się znanym i cenionym kurortem uzdrowiskowym.

Spacer po uzdrowisku

Wakacje w Polanicy Zdroju warto zacząć od spaceru alejkami parkowymi uzdrowiska. Chlubą miasta jest przepiękny Park Zdrojowy w centrum. Powierzchnię 13 ha pokrywają okazałe magnolie, rododendrony oraz trawniki pokryte kwiatowymi dywanami. Znajdziesz tu wiele okazów drzew będących pomnikami przyrody. Możesz skorzystać z oferty Pijalni Wód Mineralnych. W parku znajduje się bardzo ciekawy Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, który powstał w 1925 roku i od tego czasu zapewnia rozrywkę kuracjuszom i turystom i mieszkańcom miasta. Ten zabytkowy budynek jest miejscem licznych koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych, takich jak Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim czy Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. A. Rubinsteina.

Warto odwiedzić także Muzeum Misyjne Ojców Sercanów, które posiada niezwykłą wartość kulturoznawczą. Znajdują się w nim eksponaty ze wszystkich stron świata, przywiezione przez zakonników przebywających na misjach.

Podziemne atrakcje

Ze względu na dogodne położenie Polanica Zdrój jest doskonałą bazą wypadową dla wielu interesujących wycieczek. Jedną z największych atrakcji w regionie jest leżące w odległości około 40 km Kletno. Warto wybrać się tu, by odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią. Korytarze ciągną się w niej przez niemal 2,5 km, a do zwiedzania oddano około 500 m. Imponująca szata naciekowa robi niesamowite wrażenie.

Inną atrakcją, którą warto odwiedzić w Kletnie, jest stara kopalnia uranu, powstała po zakończeniu II wojny światowej. Możemy wybrać zwiedzanie z przewodnikiem lub coś dla poszukiwaczy silniejszych wrażeń, czyli trasę ekstremalną. Przejście nią wiąże się z eksploracją nieudostępnionych sztolni oraz chodników kopalni rud żelaza z okresu średniowiecza. Cały sprzęt potrzebny do wyprawy zapewniają organizatorzy. Jeśli chcemy się wybrać na ekscytującą wyprawę we wnętrzu Masywu Śnieżnika, musimy jednak wybrać okres między kwietniem a październikiem ze względu na zimową hibernację nietoperzy w podziemiach.

Piękne i intrygujące zabytki w okolicach Polanicy Zdroju

Dla miłośników podziwiania zabytkowych obiektów i poznawania ich historii Polanica Zdrój jest idealnym miejscem. W pobliskim Międzylesiu znajduje się fascynujący zamek z kilkusetletnią historią. W jego konstrukcji widoczne są fragmenty świadczące o skomplikowanych dziejach budowli. Historia zamku sięga XIV w., kiedy w tym miejscu powstała twierdza obronna. Wielokrotnie przebudowywana i restaurowana budowla dziś prezentuje się bardzo okazale. Trafiła na Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców. Zdecydowanie jest to miejsce godne odwiedzenia podczas urlopowego wyjazdu.

Wśród imponującej liczby wartych zobaczenia zabytków sakralnych znajdujących się w okolicach Polanicy Zdroju na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Czaszek. Powstała ona w Czermnej w 1776 roku dzięki staraniom proboszcza Wenzela Tomaška. W kaplicy umieszczono szczątki ofiar wojen i epidemii. Ściany i sufity tego miejsca pokrywa ok. 3000 czaszek, a także piszczele. W podziemnej krypcie zostały złożone pozostałe kości. Ten widok robi ogromne wrażenie – w jednych budzi lęk, w innych fascynację. Zdecydowanie skłania także do refleksji.

Fantastyczne warunki dla aktywnych fizycznie

Polanica Zdrój to miejsce, które z pewnością docenią zwolennicy aktywnego wypoczynku. Piękne szlaki w Górach Stołowych zachęcają do pieszych wędrówek oraz do podziwiania bogactwa natury tego regionu. Godna polecenia jest licząca 6,5 km Droga Stanisława, stanowiąca część szlaku w Górach Bystrzyckich. Ubity dukt leśny pozwala na piesze i rowerowe wycieczki.

Dla miłośników kolarstwa górskiego znajdą się tu warte przejechania szlaki. Tak zwana „Góralka” pełna jest gwałtownych spadków, kamieni i ostrych podjazdów. To trasa na miarę umiejętności Mai Włoszczowskiej, ale pewnie znajdą się rowerzyści pragnący podjąć wyzwanie.

Imponujące widoki, łagodne zielone wzgórza, szlaki i trasy dla wędrowców, moc atrakcji dla miłośników historii i zagadkowych miejsc – to wyśmienite połączenie gwarantuje udany urlop w Polanicy Zdroju.