Porada

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?


Porady i newsy Cityon.pl

Kiedy zalecane są pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawy?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nawet w tych pierwszych tygodniach wiosny mogą zdarzyć się przymrozki lub nieprzewidziane załamania pogody jak np. deszcze z śniegiem i niska temperatura. W takiej sytuacji dobrze jest poczekać do momentu, gdy pogoda się ustabilizuje.

Jeśli jednak zaczniemy pielęgnować trawę nieco później to również nic straconego. Trawa intensywnie rośnie przez marzec, kwiecień a nawet i maj. Dlatego też na dobrą sprawę im później rozpoczniemy pielęgnację trawy, tym lepiej. 

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawę wiosną?

Czasami zdarza się tak, iż po mroźnej zimie trawnik wymaga naszego wsparcia. W tej sytuacji z kolei pielęgnację trawnika należy rozpocząć od sprzątnięcia go z wszelkich niepożądanych elementów takich jak patyki, liście i śmieci. Całość trawnika musi być oczyszczona by przystąpić do kolejnych etapów pielęgnacji. Są one kluczowe dla zachowania odpowiedniego stanu trawnika. 

Wałowanie

Jest to pierwszy krok, jakiego należy dokonać po oczyszczeniu trawnika z patyków oraz zgniłych liści po zimie. Sam proce polega na wyrównaniu całego trawnika przy użyciu walca ogrodowego o wadze maksymalnie do 75 kilogramów i przeciągnięcie go kilkukrotnie po całości trawnika. W ten sposób można wyrównać powierzchnię trawnika oraz mocniej wcisnąć wystające korzenie do gleby.

Koszenie wstępne

Jeśli przed nastaniem zimy nie skosiliśmy trawnika trzeba to bezzwłocznie zrobić wczesną wiosną. Dzięki temu można nie tylko skrócić wysokość trawy, ale także wzmocnić jej źdźbła. Warto pamiętać, iż jeżeli trawa jest wysoka na 8 cm lub więcej, koszenie należy rozłożyć na dwa osobne zabiegi. Poza tym warto również pamiętać, aby kosić w dzień kiedy nie ma deszczu. Wówczas trawnik jest suchy i można lepiej skosić trawę.

Wyczesywanie (wertykulacja)

W sytuacji, gdy zauważymy na trawniku suche i zżółkłe źdźbła trawy, a w niektórych przypadkach również mech, może to oznaczać konieczność wyczesywania trawy. Wyczesywanie trawy wykonuje się za pomocą metody zwanej wertykulacją. Polega ona na pionowym nacięciu darni na głębokość ok. 5-15 mm oraz usuwaniu mchu oraz suchych źdźbeł. Dzięki temu do gleby bez problemu dostaje się powietrze, woda oraz nawóz.

Napowietrzanie

Jest to kolejny zabieg, który tym razem wpływa już na ogólną kondycję gleby a nie tylko źdźbła trawy.  W tym celu należy wykonać małe otwory np. za pomocą wideł. Po wykonaniu otworów dobrze jest rozsypać piasek i równomiernie rozprowadzić go po całej powierzchni. W ten sposób polepsza się napowietrzenie korzeni oraz odprowadzanie wody (drenaż).

Uzupełnienie ubytków

Po wykonaniu napowietrzania dobrze jest również sprawdzić, czy w niektórych miejscach nie ma ubytków. Jeśli takowe się pojawią, lub trawa w danym miejscu zostanie całkowicie usunięta dobrze jest ją uzupełnić świeżą trawą. Można tego dokonać wykopując zdrową trawę z innej części ogrodu czy też rozsiewając nasiona trawy w miejsce, gdzie jest jej ubytek. 

Usuwanie chwastów

Usuwanie chwastów jest jedną z ostatnich czynności przy pielęgnacji trawy. Ręczne usuwanie chwastów zapobiega ich namnażaniu się przez co można w łatwy sposób zadbać o odpowiednie napowietrzenie i nawodnienie trawy. Najlepiej jest usuwać ręcznie chwasty z trawnika, gdyż dzięki temu można uniemożliwić ich odrastanie. 

Poradnik został napisany we współpracy z www.poradnikogrodniczy.pl - największym w Polsce portalem ogrodniczym.


Dodaj swoją wizytówkę
 
Szukasz większej ilości klientów lub chcesz wypromować swoje miejsce? CityOn.pl oferuje darmowe oferty dla firm, które chcą, aby ich nazwa pojawiła się w sieci. Kontroluj swoje informacje biznesowe, w tym godziny, produkty, lokalizacje i inne.
 
Dodaj swoją wizytówkę


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów