Porada

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?



W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Kiedy zalecane są pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawy?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nawet w tych pierwszych tygodniach wiosny mogą zdarzyć się przymrozki lub nieprzewidziane załamania pogody jak np. deszcze z śniegiem i niska temperatura. W takiej sytuacji dobrze jest poczekać do momentu, gdy pogoda się ustabilizuje.

Jeśli jednak zaczniemy pielęgnować trawę nieco później to również nic straconego. Trawa intensywnie rośnie przez marzec, kwiecień a nawet i maj. Dlatego też na dobrą sprawę im później rozpoczniemy pielęgnację trawy, tym lepiej. 

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawę wiosną?

Czasami zdarza się tak, iż po mroźnej zimie trawnik wymaga naszego wsparcia. W tej sytuacji z kolei pielęgnację trawnika należy rozpocząć od sprzątnięcia go z wszelkich niepożądanych elementów takich jak patyki, liście i śmieci. Całość trawnika musi być oczyszczona by przystąpić do kolejnych etapów pielęgnacji. Są one kluczowe dla zachowania odpowiedniego stanu trawnika. 

Wałowanie

Jest to pierwszy krok, jakiego należy dokonać po oczyszczeniu trawnika z patyków oraz zgniłych liści po zimie. Sam proce polega na wyrównaniu całego trawnika przy użyciu walca ogrodowego o wadze maksymalnie do 75 kilogramów i przeciągnięcie go kilkukrotnie po całości trawnika. W ten sposób można wyrównać powierzchnię trawnika oraz mocniej wcisnąć wystające korzenie do gleby.

Koszenie wstępne

Jeśli przed nastaniem zimy nie skosiliśmy trawnika trzeba to bezzwłocznie zrobić wczesną wiosną. Dzięki temu można nie tylko skrócić wysokość trawy, ale także wzmocnić jej źdźbła. Warto pamiętać, iż jeżeli trawa jest wysoka na 8 cm lub więcej, koszenie należy rozłożyć na dwa osobne zabiegi. Poza tym warto również pamiętać, aby kosić w dzień kiedy nie ma deszczu. Wówczas trawnik jest suchy i można lepiej skosić trawę.

Wyczesywanie (wertykulacja)

W sytuacji, gdy zauważymy na trawniku suche i zżółkłe źdźbła trawy, a w niektórych przypadkach również mech, może to oznaczać konieczność wyczesywania trawy. Wyczesywanie trawy wykonuje się za pomocą metody zwanej wertykulacją. Polega ona na pionowym nacięciu darni na głębokość ok. 5-15 mm oraz usuwaniu mchu oraz suchych źdźbeł. Dzięki temu do gleby bez problemu dostaje się powietrze, woda oraz nawóz.

Napowietrzanie

Jest to kolejny zabieg, który tym razem wpływa już na ogólną kondycję gleby a nie tylko źdźbła trawy.  W tym celu należy wykonać małe otwory np. za pomocą wideł. Po wykonaniu otworów dobrze jest rozsypać piasek i równomiernie rozprowadzić go po całej powierzchni. W ten sposób polepsza się napowietrzenie korzeni oraz odprowadzanie wody (drenaż).

Uzupełnienie ubytków

Po wykonaniu napowietrzania dobrze jest również sprawdzić, czy w niektórych miejscach nie ma ubytków. Jeśli takowe się pojawią, lub trawa w danym miejscu zostanie całkowicie usunięta dobrze jest ją uzupełnić świeżą trawą. Można tego dokonać wykopując zdrową trawę z innej części ogrodu czy też rozsiewając nasiona trawy w miejsce, gdzie jest jej ubytek. 

Usuwanie chwastów

Usuwanie chwastów jest jedną z ostatnich czynności przy pielęgnacji trawy. Ręczne usuwanie chwastów zapobiega ich namnażaniu się przez co można w łatwy sposób zadbać o odpowiednie napowietrzenie i nawodnienie trawy. Najlepiej jest usuwać ręcznie chwasty z trawnika, gdyż dzięki temu można uniemożliwić ich odrastanie. 

Poradnik został napisany we współpracy z www.poradnikogrodniczy.pl - największym w Polsce portalem ogrodniczym.


Najnowsze porady i artykuły:

Zwiedzanie Szczyrku na rowerze elektrycznym to świetny pomysł - takim jednośladem można objechać całe miasto,...

Wrocław, z jego malowniczymi uliczkami, historycznymi zabytkami i tętniącym życiem rynkiem pozwala na spędzenie naprawdę niezapomnianych chwil we dwoje.

Planujesz wyjazd z dziećmi do Skandynawii? Jeśli zastanawiasz się nad tym, które państwo odwiedzić w pierwszej kolejności, polecamy

Podróże do Niemiec z Polski są dziś bardzo częstym zjawiskiem. Część osób wyjeżdża do zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych, inni rekreacyjnych.

Firma potrzebuje nowych inwestycji, żeby zwiększać dochody i rozwijać działalność. Ale jak inwestować, kiedy przychody ledwo wystarczają na pokrycie bieżących wydatków

Holandia znana z malowniczych krajobrazów, kanałów i polach tulipanów, jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do pracy w Europie.

Opalanie się nad morzem to przyjemność, ale wymaga także odpowiedniej wiedzy i ostrożności, aby uniknąć szkód dla skóry.

Planując wakacje w ciepłych krajach, wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z usług solarium przed podróżą.

Opalanie się w górach to nie tylko przyjemność, ale także ważne działanie dla zdrowia