Remont i budowa

Sprawdź jak działają dalmierze laserowe i przekonaj się, czy pomogą Ci w pracyDalmierz to urządzenie przeznaczone do łatwego oraz szybkiego wyznaczania odległości bez konieczności jej przebywania. Co to znaczy? Mówiąc najprościej dalmierz to urządzenie pomiarowe, dzięki któremu możemy zmierzyć odległość między punktami A i B samodzielnie nie przemieszczając się pomiędzy nimi w celu np. rozwinięcia taśmy mierniczej. W praktyce dalmierz ma na celu szybki, a zarazem precyzyjny pomiar dystansu, jaki dzieli dany obiekt od urządzenia pomiarowego.

 

Rodzaje dalmierzy

Na rynku urządzeń pomiarowych dostępnych jest kilka wariantów dalmierza. Do najpopularniejszych zaliczamy trzy: dalmierze laserowe, dalmierze optyczne i dalmierze ultradźwiękowe. Czym się różnią?

Dalmierze laserowe

Dalmierze laserowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. Dlaczego? W zdecydowanej większości przypadków dalmierze laserowe to kompaktowe urządzenia mobilne, które idealnie mieszczą się w kieszeni, dzięki czemu urządzenie pomiarowe mamy zawsze ze sobą.

Zastanawiasz się jak działa dalmierz laserowy? To proste. Urządzenie za pomocą układu optyczno-elektronicznego mierzy odległość dzielącą źródło wiązki światła od danego przedmiotu. W tym celu promień lasera jest wysyłamy w kierunku interesującego operatora przedmiotu, po czym urządzenie automatycznie weryfikuje i przelicza, po jakim czasie promień odbije się od urządzenia i wróci do użytkownika.

Dalmierze optyczne

Dalmierze optyczne wykorzystują do działania osie optyczne dwóch równoległych obiektywów i pomiar kąta paralaksy. I choć powyższy opis brzmi skomplikowanie, w praktyce obsługa optycznego urządzenia pomiarowego nie jest aż tak trudna. Dalmierze optyczne umożliwiają dokonanie bardzo dokładnych obliczeń, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane w wojsku czy fotografii.

Dalmierze ultradźwiękowe

Dalmierze ultradźwiękowe to urządzenia pomiarowe charakteryzujące się bardzo prostym działaniem. W celu przeprowadzenia pomiaru odległości miedzy dalmierzem, a przedmiotem urządzenie emituje wiązkę ultradźwięków w stronę wybranego obiektu, a następnie oblicza, jak szybko odbity dźwięk wrócił do odbiornika. Dalmierze ultradźwiękowe są stosunkowo niedrogie, ale pomiar wykonany przy ich użyciu często okazuje się nieprecyzyjny.

Zalety dalmierzy laserowych

Za wyborem dalmierzy laserowych przemawiają liczne zalety. Do podstawowych możemy zaliczyć:

  • niezwykle precyzyjne pomiary rzędu +/- 1-5mm/km,
  • możliwość obsługi urządzenia przez jednego operatora,
  • niską podatność na powstanie błędu pomiarowego związanego z nieprawidłowym mwypozycjonowaniem urządzenia lub inną pomyłką popełnioną przez ich operatora,
  • możliwość przeprowadzania zaawansowanych obliczeń,
  • komfort użytkowania urządzenia w najbardziej nawet wymagających środowiskach pracy.