Turystyka

Sposoby przewożenia nartJeżeli posiadasz własne narty, na których jazda jest dla Ciebie przyjemnością, to prawdopodobnie zmierzyłeś się z tematem jak przewieźć narty w góry w bezpieczny sposób.


Narty należą do jednych z ważniejszych elementów ekwipunku narciarza, a z całą pewnością do najbardziej niebezpiecznych. Wynika to zarówno z gabarytów nart jak i ich ostrych krawędzi, które przygotowane do szusowania są naprawdę ostre. Z tego też powodu wymagają większej uwagi i odpowiedniego zabezpieczenia podczas przewożenia, aby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo. Właściwe przewiezienie nart jest również ważne, aby przygotowane już do sezonu narty w niezmienionym stanie dojechały w góry, gdyż wówczas będą lepiej służyły na stoku.

Narty przewożone w autokarze, pociągu, czy samolotem

Jadąc na narty autokarem, czy pociągiem nie zapomnij o pokrowcu na narty gdyż jest to wymóg stawiany przez przewoźników publicznych. Brak pokrowca może Cię narazić na nieprzyjemną niespodziankę np. mandat, a nawet odmowę przewiezienia nart. Ten warunek dotyczy również samolotu. W przypadku przewożenia nart samolotem warto upewnić się wcześniej, czy taki niewymiarowy bagaż nie spowoduje dodatkowych kosztów. Uzyskana informacja umożliwi podjęcie właściwej decyzji co do zabrania ze sobą nart.

Jak przewozić narty jadąc samochodem?

Jadąc na narty samochodem masz do wyboru przewożenie nart w bagażniku dachowym typu zamkniętego o opływowym kształcie lub typu otwartego. Narty przewożone wewnątrz samochodu powinny być w oddzielnej przestrzeni bagażowej tzw. rękawie i zabezpieczone w taki sposób, aby nie mogły swobodnie przemieszczać się np. podczas gwałtownego hamowania. Jednak najlepszym sposobem transportu nart jest bagażnik typu zamkniętego. W takim bagażniku zamocowanym na dachu samochodu pomieszczą się zarówno narty jak i inne drobniejsze, a przydatne akcesoria narciarskie. Wówczas narty są przechowywane w komfortowych warunkach, gdyż nie są narażone na zabrudzenie solą, czy błotem bryzgającym spod kół samochodu. Nie trzeba ich też wkładać do pokrowca, a jedynie dobrze ułożyć i umocować w bagażniku. Z całą pewnością jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia nart zarówno dla pasażerów jak i nart, które są tam zamknięte na klucz. Należy jedynie pamiętać, że podróż z takim bagażnikiem wymaga zachowania odpowiedniego stylu i techniki jazdy. Samochód z bagażnikiem zamocowanym na dachu ma wyżej środek ciężkości, a tym samym jest podatny na podmuchy wiatru dlatego też należy unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania. Jeżeli jednak zdecydujesz się na przewóz nart w bagażniku typu otwartego, to koniecznie włóż narty do pokrowca (zawsze łatwiej uprać pokrowiec niż czyścić narty), ale to też może nie uchronić ich przed zanieczyszczeniem. Zawsze istnieje ryzyko, że błoto i sól uszkodzi mechanizm wiązań, a nawet ślizgi nart pod dziobami. Natomiast jeżeli bagażnik nie jest przystosowany do przewożenia nart w pokrowcu, to zabezpiecz przynajmniej wiązania i dzioby nart folią i taśmą klejącą, a najlepiej zrezygnuj z tej formy przewożenia nart gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że narty niemiło zaskoczą Cię na stoku.